10 jadalnych kwiatów, które warto mieć w ogrodzie
Nie tylko owoce z własnego ogrodu mogą być smakowitą przekąską. Jeśli uwielbiasz roślinne dodatki do wielu potraw, rozważ posadzenie jadalnych kwiatów na swojej działce. Wiele z nich sprawdzi się jako składnik do przetworów, napojów lub deserów. Jakie kwiaty są jadalne? Przedstawiamy rośliny ogrodowe, które uzupełnią Twój ogród i kuchnię.
Jadalne kwiaty wieloletnie i jednoroczne
Jadalne kwiaty to świetny sposób na wzbogacenie ogrodu, o kolejne ciekawe rośliny, które będą uzupełnieniem aranżacji. Jeśli zastanawiasz się, jak zaprojektować wygląd swojej przydomowej przestrzeni, to sprawdź jeden z naszych poradników. Znajdziesz tam wiele cennych wskazówek.
Poniżej prezentujemy kilka propozycji kwiatów, które mają jadalne elementy, a przy tym pięknie wyglądają.
Goździk
Goździki, takie jak goździk brodaty (Dianthus barbatus), goździk ogrodowy (Dianthus caryophyllus) i goździk chiński (Dianthus chinensis), są roślinami jednorocznymi lub dwuletnimi, które kwitną od lata do późnej jesieni. Preferują gleby o pH 6.0–6.8 i dobrze rosną w pełnym słońcu. Czy kwiaty goździki są jadalne? Owszem! Są cenione za swoje ostre, korzenne aromaty i często wykorzystuje się je w sałatkach oraz do dekoracji potraw.
Piwonia
Piwonie (Paeonia spp.) to rośliny wieloletnie, które kwitną od maja do czerwca. Wymagają stanowisk słonecznych lub półcienistych oraz gleby o odczynie lekko kwaśnym do obojętnego, z pH 6.0–7.0. Preferują dobrze przepuszczalne, próchnicze gleby. Płatki piwonii, po wysuszeniu, mogą być używane do przygotowywania naparów i dekoracji potraw. Zmielone płatki mogą służyć do przygotowania cukru piwoniowego. Piwonie są znane z długowieczności, potrafią rosnąć na jednym miejscu nawet kilkadziesiąt lat!
Storczyk
Zastanawiasz się, czy kwiaty storczyka są jadalne? Oczywiście, że tak. Ten kwiat uznawany jest za przysmak kuchni azjatyckiej, choć ma lekko gorzkawy posmak. Jadalne są odmiany z rodzajów Cymbidium i Dendrobium. Kwitną od wczesnej wiosny do lata, w zależności od gatunku. Storczyki wymagają kwaśnej gleby o pH 5.5–6.5 oraz dobrze przepuszczalnego podłoża.
Nasturcja
Nasturcje (Tropaeolum majus) to łatwe w uprawie kwiaty jadalne. Kwitną od czerwca do października. Preferują stanowiska słoneczne i gleby o pH 6.0–7.0. Nasiona tych roślin można wysiewać w maju do pojemników lub bezpośrednio do gruntu. Nasturcje mają lekko pikantny smak, dzięki czemu mogą być składnikiem sosów, past i sałatek.
Czosnek
Czosnek jadalny (Allium sativum) oraz czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) to rośliny wieloletnie, które kwitną od czerwca do lipca. Czosnek wymaga gleby o pH 6.0–7.0 i dobrze rośnie w pełnym słońcu. Czy kwiaty czosnku niedźwiedziego są jadalne? Tak! Kwiaty, podobnie jak ząbki, mają intensywny, pikantny smak. W ogrodnictwie wspomniana roslina jest ceniona za swoje właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe.
Krzewy i drzewa o jadalnych kwiatach
Krzewy i drzewa z jadalnymi kwiatami to doskonały sposób na urozmaicenie ogrodu, który łączy estetykę z praktycznym zastosowaniem. Warto jednak pamiętać, że uprawa tych roślin (podobnie jak kwiatów) wymaga odpowiedniej pielęgnacji. O tym przeczytasz na końcu naszego poradnika, a tymczasem sprawdź kilka naszych propozycji, które zachwycają wyglądem i… smakiem.
Magnolia
Magnolie (Magnolia spp.) to krzewy wieloletnie, które kwitną od marca do maja, w zależności od konkretnego gatunku. Preferują gleby kwaśne do obojętnych, o pH 5.5–6.5. Kwiaty magnolii są jadalne i mogą być używane w sałatkach, deserach oraz do przygotowywania napojów. Ciekawostką jest, że rośliny z rodziny magnoliowatych są jednymi z najstarszych roślin kwiatowych na ziemi, mającymi ponad 95 milionów lat!
Róża
Róże, takie jak róża dzika (Rosa canina) i róża damasceńska (Rosa damascena), to krzewy wieloletnie, które kwitną od maja do września. Sadzi się je w glebie o pH 6.0–6.8, dobrze przepuszczalnej i umiarkowanie wilgotnej. Kwiaty róż mają słodki smak i mogą być używane do przygotowywania syropów, marmolad oraz jako dodatek do deserów.
Bez lilak
Bez lilak (Syringa vulgaris), znany również jako lilak pospolity, kwitnie od maja do czerwca. Urzeka intensywnym, kwiatowym aromatem. Roślina ta preferuje gleby o pH 6.0–7.0 i dobrze rośnie w pełnym słońcu. Czy kwiaty bzu są jadalne? Jak się okazuje, nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać je w swojej kuchni. Płatki mogą być używane w kuchni, zwłaszcza suszone, i dodawane do herbatek, koktajli oraz sałatek. Bez jest również używany w medycynie ludowej.
Forsycja
Forsycja (Forsythia x intermedia) to krzew wieloletni, który kwitnie wczesną wiosną, od marca do kwietnia. Wymaga gleby o pH 6.0–7.0 oraz stanowiska słonecznego. Kwiaty forsycji są jadalne i można je używać zarówno na surowo, jak i suszone, do sałatek, deserów oraz do przygotowywania nalewek i herbat.
Robinia akacjowa
Robinia akacjowa (Robinia pseudoacacia) najlepiej rozwija się w glebie o pH 6.0–7.0, dobrze przepuszczalnej i umiarkowanie wilgotnej. Kwiaty robinii akacjowej są jadalne i mają słodki smak, idealny do przygotowywania naleśników, placków oraz naparów. W odróżnieniu od innych części tej rośliny kwiaty są w pełni bezpieczne.
Jak dbać o rośliny jadalne w ogrodzie i kiedy je zbierać?
Pierwszym krokiem do prawidłowej pielęgnacji jadalnych kwiatów i krzewów jest odpowiednia, żyzna gleba. Jeśli masz małe kwietne skwerki, to możesz wykorzystać urządzenie wielofunkcyjne SGM ze spulchniaczem, które napowietrzą ziemię. W przypadku większych powierzchni ogrodowych – rozważ zakup glebogryzarki.
W kolejnych krokach dbaj o nawodnienie roślin, przycinanie gałęzi oraz monitorowanie stanu zdrowia roślin. Regularne podlewanie jest kluczowe, zwłaszcza w okresach suchych, ale pamiętaj, aby unikać nadmiernego nawadniania, które może prowadzić do chorób grzybowych. Przycinanie gałęzi pomaga utrzymać zdrowy kształt roślin. Kontroluj również występowanie szkodników i chorób, stosując odpowiednie środki ochrony roślin, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Bibliografia:
- Śmiechowska M., Czynniki wpływające na atrakcyjność kwiatów jadalnych, Nauki Inżynierskie i Technologie 2018, 1(28) .