Wertykulacja trawnika. Co to jest i do czego służy wertykulator?
Spis treści:
- Co to jest wertykulator?
- Kiedy powinieneś sięgnąć po wertykulator?
- Rodzaje wertykulatorów
- Jak działa wertykulator?
- Na czym polega obsługa wertykulatora?
- Czy wertykulator można zastąpić innym urządzeniem?
Trawnik po kilku latach od założenia może wyglądać i rozwijać się gorzej niż dotychczas. Przyczyną jest zalegająca na jego powierzchni warstwa filcu; kłączy – splątanych ze sobą pędów suchej trawy, liści – pozostałych po ostatnim ubiegłorocznym koszeniu.
Filc utrudnia dostęp tlenu, wody i składników odżywczych (mikro-, makroelementów) w postaci nawozu do głębszych warstw darni. Przede wszystkim korzeni. Jeśli nie rozwijają się prawidłowo, trudno oczekiwać, że trawa rosnąca wokół domu będzie powodem do dumy. Wręcz przeciwnie…
Wniosek: Jeśli marzysz o pięknym trawniku, to musisz najpierw zadbać o kondycję darni.
- Usunąć filc.
- Rozluźnić podłoże, które po zimie jest z reguły mocno zbite, ciężkie; nieprzepuszczalne.
W skrócie: wykonać wertykulację trawnika. W czym pomoże Ci wertykulator — STIGA, oczywiście!
Co to jest wertykulator?
Urządzenie o pionowych ostrzach tnących przeznaczone do pracy w ogrodzie, szczególnie pielęgnacji trawnika – to właśnie wertykulator.
- napowietrza glebę,
- zwiększa chłonność darni,
- zapobiega rozprzestrzenianiu się mchu na trawniku,
- pobudza trawę do intensywnego krzewienia się i wzrostu,
- usuwa płytko zakorzenione chwasty hamujące wzrost trawy,
- poprawia przepływ tlenu, wody i składników odżywczych do korzeni trawy.
Co więcej, wertykulator usuwa próchnicę powierzchniową, która wiosną może pojawić się na powierzchni trawnika wskutek długotrwałego zalegania warstwy śniegu. Pomaga także w przygotowaniu podłoża zarówno pod wysiew nowego trawnika, jak i uzupełniania ubytków na już istniejącym. Dodatkowo niweluje skutki błędnego – zbyt gęstego – dosiewu trawy, przerzedzając trawnik.
Chcąc utrzymać trawnik w dobrej kondycji, obok kosiarki miej pod ręką wertykulator!
Wertykulacja i oczyszczenie trawnika z grubej warstwy filcu to kolejny krok do naturalnie pięknego trawnika.
Kiedy powinieneś sięgnąć po wertykulator?
Wertykulacja trawnika to standardowy zabieg pielęgnacyjny, który należy przeprowadzać co najmniej raz w roku. Przede wszystkim wiosną, po pierwszym w sezonie koszeniu trawnika, kiedy zniszczona po zimie darń wymaga intensywnej regeneracji.
Dodatkowo wertykulację możesz przeprowadzić jesienią — po wykoszeniu trawy po raz ostatni, jeszcze przed pierwszym przymrozkiem.
Ponadto warto pamiętać o nim, jeśli pomimo Twoich starań, trawnik przypomina przysłowiowe „siedem nieszczęść”. O czym świadczy:
- zbita gleba,
- pożółkła trawa,
- słaby wzrost trawy,
- duża ilość chwastów,
- „stojąca” na trawniku woda,
- zbyt wolno wchłaniający się nawóz,
- wyraźnie widoczny filc – mchy, suche kłącza.
Rodzaje wertykulatorów
Wertykulator wertykulatorowi nierówny. To, jakiego rodzaju konkretnie sprawdzi się w Twoim przypadku najlepiej… zależy – głównie od powierzchni trawnika, jakim dysponujesz.
Wertykulator przydaje się w każdym ogrodzie.Elektryczny w niedużym, gdzie zawsze jest swobodny dostęp do prądu. Spalinowy w rozległym, gdzie liczy się wydajność przekładająca się na szybkie tempo i krótki czas pracy.
1. wertykulator ręczny – mały trawnik (do 200 m²),
2. wertykulator elektryczny – mały (do 200 m²)i średniej wielkości trawnik (do 800 m²),
3. wertykulator spalinowy – bardzo duży, rozległy trawnik (od 800 m² wzwyż).
Wertykulator ręczny
- bez napędu,
- bezgłośna praca,
- nie emituje spalin,
- pracuje dzięki sile Twoich mięśni,
- przeznaczony do najmniejszych trawników (do 200 m²).
Wertykulator ręczny napędzany jest siłą mięśni, co sprawia, że praca z nim nawet na bardzo małym terenie jest niezwykle praco- i czasochłonnym zajęciem. Z tego względu znacznie lepszym rozwiązaniem jest inwestycja w model elektryczny. Obydwa urządzenia są przyjazne środowisku, ponieważ nie emitują spalin.
Wertykulator elektryczny
- silnik elektryczny,
- cicha praca,
- nie emituje spalin,
- praca bez zbędnych przerw,
- łatwy i wygodny w obsłudze,
- przeznaczony do małych i średniej wielkości trawników (do 800 m²).
Wertykulator elektryczny – lekka w obsłudze maszyna napędzana silnikiem elektrycznym, która pod względem efektywności niemalże nie ustępuje swojemu spalinowemu odpowiednikowi.
Wertykulator elektryczny zasilany jest przez prąd, co nie oznacza, że pracuje gorzej niż maszyna spalinowa. Fakt, modele o niskiej mocy (do 500 W) odpowiednie są jedynie do pracy na terenie o powierzchni do 200 m². Pozostałe jednak, które osiągają moc od 1000 w górę, w tym wertykulatory STIGA (13000 W – SV 213 E; 15000 W – SV 415 E), możesz śmiało stosować na większych obszarach. O powierzchni nawet 800 m²!
Duża moc to nie jedyny atut wertykulatora elektrycznego STIGA. Kolejnym jest lekka praca; maszyna prowadzi się „lekką ręką” – bez wysiłku. Równie istotna jest prosta obsługa bez zbędnych przerw np. na uzupełnianie paliwa.
- 16 stalowych noży lub 36 sprężyn (SV 213 E),
- 20 stalowych noży lub 44 sprężyny (SV 415 E).
- wyrzut tylny,
- pojemnik na filc (40 litrów – SV 213 E, 50 litrów – SV 415 E).
- centralna regulacja wysokości i głębokości pracy,
W przypadku wertykulatora elektrycznego jedyne, o czym musisz pamiętać, to swobodny dostęp do gniazdka; zasięg pracy urządzenia wyznacza długość przewodu zasilającego.
Wertykulator spalinowy
- silnik spalinowy,
- łatwy i wygodny w obsłudze,
- niezależny od sieci elektrycznej,
- duża moc przekładająca się na wydajną pracę bez zbędnych przerw,
- niezbędny do pracy na bardzo dużym, rozległym trawniku (od 800 m² wzwyż).
Wertykulator spalinowy – mocna maszyna napędzana silnikiem spalinowym, która przy niewielkim spalaniu zapewnia maksymalnie wydajną, wygodną i lekką pracę w rozległym ogrodzie.
Wertykulator spalinowy wyróżnia się największą mocą, a co za tym idzie wydajnością pracy. Dzięki czemu pozwala sprawnie i w możliwie najkrótszym czasie napowietrzyć trawnik o naprawdę sporej powierzchni.
- typ noży:
- 30 noży stałych (SC 42 B),
- 32 noże pływające (SVP 40 G, SVP 40 B).
- koła z miękkim bieżnikiem i łożyskiem kulkowym (SVP 40 B),
- centralna regulacja głębokości pracy,
- pojemnik na filc (45 litrów – SC 42 B, 50 litrów – SVP 40 G, SVP 40 B).
Jak działa wertykulator?
Wertykulatory STIGA, niezależnie od napędu, wyposażone są w specjalne noże tnące wykonane ze stali nierdzewnej - odpornej na korozję (rdzę), uszkodzenia mechaniczne czy niekorzystne warunki pogodowe. Nacinają one darń pionowo, wbijając się w podłoże, tworząc niewidoczne gołym okiem rowki.
To właśnie za ich pośrednictwem woda i składniki odżywcze docierają do zmizerniałych korzeni traw, a w głębszych warstwach gleby ponownie zachodzi cyrkulacja powietrza. Darń rozkrzewia się prawidłowo, a trawa rośnie zdrowa i piękna – mocna, gęsta i soczyście zielona.
Noże tnące wertykulatora nacinają darń pionowo, przez co sama wertykulacja doczekała się alternatywnej nazwy: pionowe koszenie trawnika.
Noże w wertykulatorach STIGA (niezależnie od modelu) działają podobnie, tj. równomiernie nacinają trawnik, rozluźniając strukturę darni na całej powierzchni. Pracują jednak na różnych głębokościach, co zależy od rodzaju i modelu maszyny.
Na jakiej głębokości pracują wertykulatory?
Urządzenia elektryczne:
- od -6 mm do + 4 mm (SV 213 E),
- od -13 mm do +4,5 mm (SV 415 E).
Urządzenia spalinowe:
- od -15 mm do 0 (SVP 40 G, SVP 40 B),
- od -20 mm do 0 (SC 42 B).
Na czym polega obsługa wertykulatora?
- Ustaw głębokość roboczą noży w przedziale 6 mm - 2 cm.
- Prowadź wertykulator po trawniku w liniach pionowych.
- Zmień kierunek pracy — prowadź wertykulator po trawniku w liniach poziomych.
Noże tnące w wertykulatorze obracają się tylko w jedną stronę, co sprawia, że podczas pracy nie wykonujesz manewru cofania. Chcąc prawidłowo wykonać wertykulację na całej powierzchni trawnika, musisz więc zmieniać kierunek jazdy. W rezultacie trawnik tuż po zabiegu wyglądem przypomina szachownicę.
Czy wertykulator można zastąpić innym urządzeniem?
Wertykulator a aerator
Oba są tak samo potrzebne w pielęgnacji trawnika. Choć pełnią nieco odmienne funkcje, to jednocześnie wzajemnie się uzupełniają, czego efektem jest zregenerowany, naturalnie piękny trawnik.
Wertykulator, jak już wiesz, pracuje płytko. Nacina wierzchnią warstwę darni na głębokości do 2 cm, usuwając filc zatrzymujący naturalny proces krzewienia się trawy. Aerator pracuje głęboko. Nakłuwa podłoże na głębokości ok. 10 cm, skutecznie poprawiając warunki glebowe dla jeszcze lepszego wzrostu trawy. Tym samym zwiększa skuteczność wertykulacji, a także przygotowuje podłoże do kolejnych zabiegów pielęgnacyjnych.
Trawnik nie jest piękny sam z siebie. To rezultat właściwej pielęgnacji, w której pomaga sprzęt ogrodniczy dobrany do potrzeb przydomowego krajobrazu. Wykorzystaj wertykulator — elektryczny lub spalinowy — STIGA, by usunąć zbędny filc, stworzyć darni dogodne warunki do krzewienia się i zadbać o zdrowy wzrost bujnej, gęstej trawy wokół domu.
Spodobał Ci się artykuł? Koniecznie przeczytaj kolejne!
Znajdziesz w nich jeszcze WIĘCEJ praktycznej wiedzy o wiosennej pielęgnacji trawnika: