Co zrobić z dużą ilością gałęzi w ogrodzie?

Zrób to sam
Co zrobić z dużą ilością gałęzi w ogrodzie?

Po sezonowym cięciu cały ogród gęsto zaścielony jest ściętymi gałęziami. Jak sobie z nimi poradzić? Mamy kilka dobrych pomysłów!

Spis treści

                                                           

Najpierw wiosną, a następnie jesienią w ogrodzie szumią sekator i pilarka. Nic dziwnego! To właśnie wtedy intensywnie przycinasz drzewa i krzewy – odmładzasz, formujesz, prześwietlasz korony.

Po skończonej pracy rośliny ozdobne odzyskują nienaganną formę, ale wokół domu panuje niemały bałagan. Gdzie okiem sięgnąć, tam stosy gałęzi wymieszanych z pędami.

Co można zrobić z gałęziami z ogrodu?

1.      wykorzystać na kompost,

2.      podpałkę do kominka na zimę,

3.      wyrzucić, przestrzegając zasad segregacji odpadów,

4.      wysuszyć i zostawić na ognisko.

Czego nie można zrobić z gałęziami z ogrodu?

1.      spalić, jeśli są objęte obowiązkiem selektywnego zbierania.

Gałęzie z ogrodu na kompost

Świeżo ścięte gałęzie – o ile nie noszą objawów rozwijającej się lub śladów przebytej choroby – możesz z powodzeniem kompostować. Tego rodzaju „sztywny” materiał bogaty jest w azot, który poprawia cyrkulację powietrza, a tym samym rozluźnia strukturę kompostu.

Po co tracić siły na pracę z siekierą, skoro znacznie lżej, wygodniej i szybciej wykonasz ją przy pomocy pilarki?

Pilarka akumulatorowa STIGA SPR 500 AE-min.jpg

To bardzo ważne, ponieważ „czarne złoto” ogrodników powstaje dzięki aktywnej pracy bakterii tlenowych. Innymi słowy, mikroorganizmów takich jak nicienie, dżdżownice czy grzyby. Bez swobodnego dostępu do tlenu zaczną obumierać, a kompost – gnić.

Rozdrobnij gałęzie zanim wrzucisz je do kompostownika. Dzięki temu bardzo dokładnie wymieszasz je z pozostałymi składnikami kompostu. Grubsze gałązki o średnicy ok. 2 cm potnij na mniejsze kawałki, o długości mniej-więcej 30 cm.

Pilarka STIGA, którą ciąłeś drzewka wokół domu, teraz również okaże się bardzo pomocna. Po raz kolejny odciąży Cię od ciężkiej pracy i skróci czas potrzebny na jej wykonanie. Dzięki czemu będziesz miał jeszcze więcej czasu wolnego – dla siebie i bliskich.

Cienkie gałązki ucięte z krzewów, do 4 cm grubości przerobi natomiast rozdrabniacz. Jak działa?

Rozdrabniacze STIGA wyposażone są w pojemny kosz, gdzie gromadzone są rozdrobnione gałęzie. Już nie musisz zgrabywać ich z trawnika. I kolejna czynność z głowy, a przy tym mnóstwo zaoszczędzonego czasu na pracy w ogrodzie!

Rozdrabniacz do gałęzi Bio Master STIGA-min.jpg

Bio Master 2200 wyposażony w wysokiej jakości dwustronne podwójne noże tnące błyskawicznie zamienia cienkie pędy w drobną miazgę.

  • cicha praca bez spalin,
  • podwójne, obustronne noże z możliwością obrócenia,
  • podłącz do prądu i rozdrabniaj niepotrzebne gałęzie w swoim ogrodzie.

W przypadku Bio Silent 2500 system cięcia zbudowany jest z 8-zębowego wałka, który może pracować w dwóch kierunkach – do przodu i do tyłu.

  • cicha praca bez spalin,
  • regulacja grubości rozdrabniania gałęzi,
  • rolkowy system tnący z ośmioma zębami rozdrabnia gałęzie o średnicy do 40 mm,
  • przyciski START i STOP umieszczone są w miejscu łatwo dostępnym – na panelu maszyny.

W sytuacji, kiedy w podajniku rozdrabniacza umieścisz zbyt dużą ilość materiału, urządzenie może mieć kłopot z jego płynnym poszatkowaniem, zacinać się. Wówczas ratunkiem jest funkcja biegu wstecznego. Sprawia, że wałek tnący pracuje do tyłu, czyli zamiast wciągać – wyrzuca części roślin, których nie udało mu się dokładnie rozdrobnić.

Porozcinane przez rozdrabniacz gałązki i pędy znajdują się w pojemnym koszu (w przypadku Bio Master 2200 – 50 L, w przypadku Bio Silent 2500 – 60 L). Co jest bardzo pomocne, ponieważ ułatwia transport ścinek.

Na co zwracać uwagę podczas zakupu rozdrabniacza do gałęzi_ Zdjęcie główne-min.jpg

Z pomocą rozdrabniacza szybko pozbędziesz się gałęzi, które po sezonowym przycinaniu drzew i krzewów gęsto zaścielają trawnik.

Tym samym uzyskasz składniki na ściółkę (kompost), która przyda się zarówno wiosną, jak i jesienią do odżywienia gleby wokół roślin ozdobnych.

Na co zwracać uwagę kupując rozdrabniacz? Sprawdź!

Pytasz, po co kompost do ogrodu? Odpowiadamy!

1. Zastosowanie kompostu w ogrodzie

  • zastępuje agrowłókninę jako ściółka do podłoża pod rośliny w ogrodzie,
  • poprawia strukturę (spulchnia, wzbogaca w tlen) gleby niezależnie od jej rodzaju.

2. korzyści kompostowania, o których mogłeś nie wiedzieć:

  • eliminujesz ryzyko rozprzestrzeniania zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych

Nie na wszystko mamy wpływ, ale własny ogród możemy i powinniśmy utrzymać pod kontrolą.

Istnieje zagrożenie, że działki sąsiadujące z Twoją, a w końcu i ona staną się środowiskiem rozwoju chorób groźnych dla człowieka. Włośnica, wścieklizna czy salmonella przenoszone przez szczury pojawiają się właśnie wskutek rozkładu materii organicznej w niekontrolowanych warunkach.

  • zmniejszasz ilość odpadków przeznaczonych do utylizacji

Wolniej zapełniasz kosz na śmieci i rzadziej go wynosisz. Innymi słowy — im mniej worków ze śmieciami wywożonych jest z Twojej posesji, tym więcej pieniędzy zostaje w Twoim portfelu.

  • dbasz o środowisko

Wybierasz najlepszy sposób segregacji odpadów mieszanych — organicznych od nieorganicznych. Co z jednej strony daje większe możliwości recyklingu.  Z drugiej  pozwala na zmniejszenie ilości odpadów, które nie podlegają recyklingowi.

  • postępujesz proekologicznie

Kompost przyśpiesza proces rozkładu materii organicznej. Decydując się na kompostowanie, uzyskujesz najlepszy naturalny nawóz ogrodniczy, a przy tym zwracasz naturze to, co do niej należy – i to w najlepszej postaci.

Poszukujesz najlepszego nawozu Znajdziesz go w ogrodzie_ Zdjęcie główne-min.jpg

Kompost nie bez przyczyny nazywany jest "złotem ogrodników". To m.in. dzięki niemu ogród zalewa morze kwiatów, działka obfituje w zdrowe warzywa, a sad – w soczyste owoce.

Kompost, najlepszy organiczny nawóz, znajdziesz we własnym ogrodzie. Sprawdź!

Gałęzie z ogrodu jako rozpałka do kominka na zimę

Wiązki z drobnych gałązek zebranych wiosną i jesienią po cięciu drzew i krzewów wokół domu mogą przydać Ci się zimą, by rozpalić kominek.

Przygotuj:

1.      mocny sznurek długości ok. 80 cm,

2.      stos gałązek,

3.      kilka grubszych patyków.

Jak przygotować wiązkę do rozpałki?

1.      drobne gałązki połam na jeszcze mniejsze, długości ok. 30-40 cm,

2.      ułóż je, jedna za drugą, na sznurku,

3.      co jakiś czas pomiędzy cienkie  gałązki umieść pojedynczy grubszy patyk,

4.      kiedy większość sznurka zostanie zapełniona, zwiąż całość w zgrabną wiązkę.

Gotowe wiązki przechowuj pod dachem, np. pod wiatą czy w drewutni. Najszybciej wyschną jednak zawiązane pod dachem w zamkniętym pomieszczeniu – na strychu.

Z czasem, kiedy pędy zaczną wysychać i kruszyć się, będą również wypadać. Dołożone do nich pojedyncze grubsze patyki utrzymają wiązkę w całości.

Wiązka gałęzi-min.jpgŹródło: Adobe Stock

Gałęzie z ogrodu — do kosza

W Polsce segregujemy śmieci, w tym m.in.: odpady zielone, do których zaliczają się również gałęzie. Pakujemy je do szarych worków. Odbierane są od marca do listopada, raz lub dwa razy w tygodniu w zależności od harmonogramu odbioru śmieci w Twoim regionie.

Dodatkowe informacje związane z segregacją i wywozem odpadów zielonych, np. dotyczące PSZOK-u, czyli lokalizacji Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, dostępne są w urzędach gmin.

Palenie gałęzi w ogrodzie. Co na to przepisy?

Nie wolno palić gałęzi w ogrodzie, jeśli objęte są obowiązkiem selektywnego zbierania.  Tak mówi obowiązująca Ustawa o odpadach z dnia 14 grudnia 2012 roku (s. 36-37). Niezastosowanie się do przepisów kosztuje – od 20 do nawet 500 zł.

  • art.30.1.: Zakazuje się przetwarzania odpadów poza instalacjami lub urządzeniami.

Oznacza to, że choć nie wolno przetwarzać, w tym spalać, odpadów na terenie ogrodu lub działki, możesz je kompostować.

  • art. 31.1.: Jeżeli spalanie odpadów w instalacjach lub urządzeniach przeznaczonych do tego celu jest niemożliwe ze względów bezpieczeństwa, marszałek województwa może zezwolić, w drodze decyzji, na spalanie odpadów poza instalacjami lub urządzeniami.
  • art.31.7: Dopuszcza się spalanie zgromadzonych pozostałości roślinnych poza instalacjami i urządzeniami, chyba że są one objęte obowiązkiem selektywnego zbierania.

Innymi słowy: w uzasadnionych przypadkach, po udzieleniu zgody przez marszałka województwa, możesz spalić w ogrodzie lub na działce odpady, które nie pochodzą z kompostownika. Niemniej jednak zgoda nie zostanie udzielona, jeśli odpady objęte są obowiązkiem selektywnego zbierania.

Wolno palić ogniska w ogrodach przydomowych i na działkach. Chodzi oczywiście o ogniska urządzane na potrzeby rekreacyjne, np. zamiast grilla w ramach rodzinnego garden party. W tym przypadku również obowiązują Cię przepisy – bezpieczeństwa:

Co zrobić z dużą ilością gałęzi w ogodzie_ komunikat PSP-min.pngŹródło: Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej

Do rozpalenia przydomowego ogniska gałęzie pozostałe po sezonowym cięciu będą jak znalazł! Najpierw musisz je jednak porządnie wysuszyć. W lekko wilgotnych gałęziach czy liściach wciąż obecne są soki roślinne. Podczas spalania uwalnia się z nich bardzo uciążliwy dym.

Taka nieprzyjemnie pachnąca, „żrąca mgła” z pewnością uprzykrzy czas spędzany na powietrzu  zarówno Twoim gościom, jak i sąsiadom. W tej sytuacji mają pełne prawo zgłaszać odpowiednim służbom swoje zastrzeżenia co do ilości szkodliwego dymu w najbliższej okolicy.

Rośliny ozdobne – drzewa, krzewy – przycinać trzeba szczególnie wiosną i jesienią. Między innymi z tego powodu właśnie wtedy przypada okres intensywnych porządków wokół domu. Trzeba uprzątnąć te wszystkie gałęzie i drobne pędy, które plątają się pod nogami.

Dobra wiadomość: możesz wykorzystać je z korzyścią dla ogrodu! Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka propozycji. Wybierz te, które sprawdzą się u Ciebie najlepiej. STIGA pomoże Ci je zrealizować – szybko, łatwo i sprawnie.

Zobacz produkt w sklepie Stiga