8 pachnących kwiatów i roślin do Twojego ogrodu

Ogród
8 pachnących kwiatów i roślin do Twojego ogrodu

Rośliny ogrodowe czarują nie tylko pięknymi kwiatami. Wiele z nich może wnieść do ogrodu również niezwykłą woń, nawet jesienią. Roztaczający się wokół przyjemny zapach z pewnością umili Ci czas spędzany na świeżym powietrzu i ułatwi relaks. Przedstawiamy 8 najciekawszych roślin o pachnących kwiatach, które warto mieć w swoim ogrodzie.

Dlaczego kwiaty pachną?

Wiele osób zastanawia się, dlaczego kwiaty są kolorowe i pachnące. Jak się okazuje, jest to jedna z metod przyciągania owadów zapylających. Barwne, aromatyczne kwiaty wabią owady, które pobierają z nich pyłek do zapylania kolejnych roślin. Silny zapach bywa jednak również formą obrony przed szkodnikami. 

Za woń roślin odpowiadają przede wszystkim olejki eteryczne, nektar i żywice. W zależności od substancji wydzielanych przez rośliny ich zapach może znacznie się różnić — od słodkiego, miodowego, aż po intensywny, żywiczny. 

Pachnące krzewy ogrodowe, które kwitną do jesieni

Chcesz cieszyć się zapachem kwitnących krzewów przez cały sezon? Odkryj wyjątkowe rośliny, które wypełnią Twój ogród pięknem i aromatem aż do jesieni. Przy okazji, jeśli zastanawiasz się nad tym, jak przygotować przestrzeń ogrodową na przymrozki, to koniecznie sprawdź nasz poradnik. Znajdziesz tam wiele przydatnych wskazówek.

Krzewuszka 

Krzewuszka (Weigela florida) to pachnący krzew ozdobny, który kwitnie od maja do września. Jej kwiaty mają formę dzwonków i mogą być różowe, czerwone lub białe, osiągając wielkość od 2 do 5 cm. Krzew dorasta do wysokości 1,5-3 m.

Krzewuszka najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych lub w półcieniu, w glebach żyznych i dobrze przepuszczalnych. Jest odporna na mrozy, co czyni ją odpowiednią dla większości rejonów Polski. Roślina wymaga umiarkowanego podlewania i dobrze reaguje na regularne cięcie, które poprawia jej kształt i obfitość kwitnienia.

krzewuszka.jpg

Budleja Dawida

Jeśli chcesz cieszyć się ze wspaniałego zapachu roztaczającego się wokół, a przy okazji zwabić do ogrodu barwne motyle, posadź budleję Dawida (Buddleja davidii). Ten niewielki krzew (do 2,5 m) ma białe, różowe i fioletowe kwiaty pachnące miodem, zebrane w wiechy. Budleja Dawida kwitnie długo i obficie — od czerwca aż do października. Roślina ta nie jest w pełni mrozoodporna, dlatego wymaga zabezpieczenia przed zimą.

Róża

Jakie kwiaty pachną najładniej? W rankingu najpopularniejszych pachnących roślin nieodmiennie królują róże. Róża, jako dekoracyjna roślina o silnie pachnących kwiatach, z powodzeniem może ozdobić wejście do domu, pergolę czy altanę. 

Róże zawierają około 400 substancji zapachowych, dlatego ich aromat jest niezwykle bogaty i wielowymiarowy. Krzewy te wymagają stanowiska słonecznego i żyznej, próchnicznej ziemi, o lekko kwaśnym odczynie. Ze względu na piękny, subtelny zapach szczególnie ceniona jest róża damasceńska (Rosa ×damascena).

roza-damascena.jpg

Pachnące kwiaty wieloletnie i jednoroczne do ogrodu

Twój ogród może tętnić zapachem przez kolejne miesiące, dzięki odpowiedniemu doborowi kwiatów. Poznaj wieloletnie i jednoroczne rośliny, które wprowadzą do niego wyjątkową atmosferę.

Kocimiętka

Kocimiętka (Nepeta L.) to bylina, która kwitnie od czerwca do września, tworząc lawendowo-niebieskie kępy kwiatów. Roślina ta, osiągająca wysokość do 40 cm, jest ceniona za łatwość uprawy i odporność na suszę. Idealna na obrzeża rabat, wypełnienia oraz jako roślina okrywowa. Kocimiętka przyciąga pszczoły i motyle, dodając ogrodowi życia i ruchu.

kocimietka.jpg

Lawenda

W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć aromatycznej lawendy (Lavandula L.). Ten krzew cieszy się ogromną popularnością w ogrodach dzięki swojemu wyjątkowemu zapachowi i pięknym, fioletowym kwiatom, które kwitną od czerwca do wczesnej jesieni. Lawenda osiąga wysokość od 40 do 60 cm i najlepiej rośnie na słonecznych stanowiskach oraz w glebie o odczynie zasadowym. Roślina ta jest również ceniona za swoje właściwości odstraszające owady, w szczególności komary.

Lewkonia długopłatkowa

Uwielbiasz spędzać wieczory w ogrodzie? Lewkonia (Matthiola longipetala ssp. bicornis) to jednoroczny kwiat pachnący wieczorem, który kwitnie od czerwca aż do pierwszych przymrozków. Kwiaty lewkonii w kolorze lawendowym wyglądają niepozornie — w dzień pozostają zamknięte. Lewkonia osiąga wysokość do 30 cm. Ten silnie pachnący kwiat rabatowy polecana jest do uprawy na tarasach, balkonach i w pobliżu miejsca wypoczynku.

Lantana

Uwielbiasz owocowe nuty zapachowe? Z pewnością pokochasz lantanę (Lantana L.) — kwiat pachnący cytryną. Wyróżnia się dekoracyjnymi kwiatami zmieniającymi kolor podczas kwitnienia. Kwitnie od czerwca do września. Lantana jest rośliną jednoroczną, idealną do uprawy w pojemnikach. Kwiat pachnący jak cytryna potrzebuje ciepłego, słonecznego stanowiska i żyznego, przepuszczalnego podłoża o umiarkowanej wilgotności.

lantana-camara.jpg

Wiesiołek

Ta wieloletnia bylina kwitnie od lata do października. Ma delikatne żółte płatki kwiatów. Wiesiołek (Oenothera macrocarpa) osiąga wysokość do 15 cm, tworząc efektowne kępy, które dobrze komponują się na rabatach oraz w ogrodach naturalistycznych. Roślina wydziela subtelny, przyjemny zapach, który może być szczególnie zauważalny wieczorem. Wiesiołek preferuje słoneczne stanowiska i dobrze rośnie w glebie przepuszczalnej, umiarkowanie wilgotnej.

Zadbaj o swój wyjątkowy ogród

Pamiętaj, że kwiaty i krzewy potrzebują odpowiedniego podłoża, aby mogły prawidłowo się rozwijać. Glebogryzarki są idealnym narzędziem do przygotowania gleby przed sadzeniem. Umożliwiają one łatwe rozbicie grudek ziemi i dokładne jej wymieszanie, co poprawia dostęp gleby do tlenu. Do pielęgnacji krzewów możesz zaopatrzyć się w poręczny sekator akumulatorowy, który umożliwi precyzyjne przycinanie gałęzi, pozwalając na wygodne formowanie roślin bez większego wysiłku. Dzięki temu Twój ogród będzie zawsze wyglądał estetycznie.

sekator-stiga-i-roze.jpg

Bibliografia:

  1. Orlikowska T., Jak powstają barwy i zapachy kwiatów, Zeszyty Problemowe Postępów Nauk Rolniczych 2005 Z. 504: 199-207.
  2. Filipczak J. (red. nacz.), Katalog roślin. Drzewa, krzewy, byliny, Agencja Promocji Zieleni 2016.