Jak urządzić duży ogród? Pomysły i wskazówki
Aranżacja dużego ogrodu może stanowić ogromne wyzwanie, ale rozległa przestrzeń stwarza także wiele możliwości. Z pewnością znajdzie się w nim miejsce zarówno na uprawę owoców, ziół czy warzyw, jak i stworzenie strefy wypoczynku oraz rekreacyjnej. Kluczem jest tutaj odpowiedni pomysł, dlatego w artykule przygotowaliśmy dla ciebie garść inspiracji.
Zastanów się, czego potrzebujesz i stwórz projekt aranżacyjny
Aranżacja dużego ogrodu wymaga konkretnego planu, bo tylko w ten sposób unikniesz wrażenia chaosu. Dlatego warto zacząć od wykonania dokładnych pomiarów przestrzeni, jaką dysponujesz. Dzięki temu będziesz w stanie przygotować konkretny projekt lub zlecić tę czynność profesjonalistom, np. architektowi krajobrazu.
Kolejny krok to ustalenie przeznaczenia dużego ogrodu – aranżacja będzie się różnić w zależności od tego, na co się zdecydujesz. Najlepiej stwórz punktowaną listę i wymień wszystkie funkcje, jakie przyjdą ci do głowy, myśląc o swoim ogrodzie. Dopiero potem określisz układ poszczególnych stref… tylko nie zapominaj przy tym o podstawach, m.in. o dopasowaniu roślinności do rodzaju gleby czy spadku terenu. W końcu ogród na pochyłej działce będzie wyglądał zupełnie inaczej niż ten na płaskiej.
Ogród z zieloną przestrzenią rekreacyjną
Ogród z zieloną przestrzenią rekreacyjną sprawdzi się doskonale, jeżeli nie masz zacięcia do uprawy roślin, a chcesz cieszyć się estetyką przez cały rok. Trawa jest ładna, a jej pielęgnacja nie wymaga dużych nakładów pracy w porównaniu do rabatek. Więcej na temat dostępnych gatunków znajdziesz w naszym poradniku. Jak zatem dbać o trawnik? Wystarczy jedynie poprawnie go skosić.
Do większych, a zarazem zróżnicowanych powierzchni sprawdzą się niezawodne roboty koszące o zasięgu do 10 tys. m2. W sam raz dla tych, którzy chcą mieć zielony dywan przed domem, a nie przepadają za pielęgnacją trawnika.
Duży zielony ogród idealnie nadaje się także do zabaw dla dzieci oraz organizacji przyjęć, można w nim stworzyć przyjemny kącik wypoczynkowy w ogrodzie. Niektórym może się jednak wydać pusty.
Fragment lasu i sadu w dużym ogrodzie
Duży ogród to także możliwość stworzenia na własnym podwórku namiastki lasu. Możesz posadzić wiele drzew liściastych i iglastych, takich jak:
- klony,
- brzozy,
- sosna czarna,
- jałowiec wirginijski,
- jesiony,
- wierzby.
Z pewnością zachęci to zwierzęta, szczególnie ptaki czy gryzonie np. wiewiórki do odwiedzin. Zastanów się zatem, czy chcesz gościć u siebie takich lokatorów.
Zdrowe owoce, pochodzące z domowej uprawy, to marzenie wielu właścicieli ogrodów. Kolejnym pomysłem na zagospodarowanie terenu jest zatem sad drzewek owocowych. Jakie gatunki roślin wybrać? W przypadku drzew warto rozważyć:
- jabłonie,
- morele,
- czereśnie,
- śliwy.
Kompozycje sadu można uzupełnić o krzaczki z malinami, borówkami oraz porzeczkami.
Aranżacja dużego ogrodu z wyraźnymi granicami
Jeżeli ponad wszystko cenisz sobie porządek i harmonię, zastanów się nad wyraźnym wytyczeniem granic w ogrodzie. Mogą mieć one postać kolorowych rabatek czy zimozielonych pergoli, ale doskonale sprawdzą się także ścieżki z piasku albo kamieni otoczone żywopłotem. Pamiętaj jednak, że w porównaniu do poprzednich propozycji, taki typ ogrodu wymaga większych nakładów pracy przez cały rok. Jeśli chcesz zadbać o kompleksowy ogród, w którym znajdą się nietypowe grządki kwiatowe lub powierzchnie z drzewami i krzewami, to zwinny traktor Swift zasilany wymiennymi akumulatorami sprawdzi się doskonale! Z powodzeniem możesz dzielić maszynę z urządzeniami ręcznymi do pielęgnacji roślinności.
Duży ogród z centralnym punktem
Ciekawym pomysłem na aranżację dużego ogrodu jest stworzenie centralnego punktu, który będzie spoiwem pozostałych stref. Sprawdzi się to zarówno w sytuacji, kiedy wybierzesz trawę, jak i krzewy oraz kwiaty, ale nie w przydomowym lesie. Takim centrum może być fontanna, figura, ale także pojedyncze drzewo o rozłożystych gałęziach.
Miejsce na uprawę w ogrodzie
Mając dużo miejsca w ogrodzie, szkoda byłoby nie przeznaczyć, chociaż części na uprawę warzyw, ziół czy owoców. I tutaj znowu ogranicza cię wyłącznie wyobraźnia. Możesz zdecydować się na wydzielenie grządek za pomocą naszych glebogryzarek, które odpowiednio przygotują grunt.
Aranżacja dużego ogrodu – o czym trzeba pamiętać?
Planując aranżację dużego ogrodu, musisz pamiętać przede wszystkim o tym, że ktoś będzie musiał o niego dbać przez cały rok. Dlatego, zanim stworzysz mnóstwo detali i pieczołowicie zaplanujesz każdy szczegół, zastanów się, czy będziesz mieć czas na sezonową pielęgnację roślin oraz konserwację elementów martwych z drewna, kamieni lub innych materiałów.
Jeśli nie dysponujesz dostateczną ilością czasu, możesz zdecydować się na rośliny, które nie wymagają regularnej pielęgnacji. Są to m.in. byliny, iglaki oraz pnącza.
Pamiętaj również o wielkości docelowej roślin. Często wydaje nam się, że przestrzeń ogrodowa jest pusta, dlatego chętnie dosadzamy kolejne kwiaty lub krzewy. Lepiej jednak tego nie robić, ponieważ roślinność w fazie wzrostu nabiera kształtów i rozmiarów. Zbyt gęste rozstawienie roślin sprawi, że będą one ze sobą walczyć o miejsce – zamiast poprawnie rosnąć.
Kolejną rzeczą, jaką należy wziąć pod uwagę, jest zmienność pór roku. Wiele kwiatów oraz krzewów wygląda przepięknie wiosną, ale zimą suche liście i gałęzie mogą wprawić w przygnębienie. Dlatego zaplanuj przestrzeń w taki sposób, aby móc cieszyć się nią w każdym sezonie.
Na koniec zastanów się, czy chcesz korzystać z ogrodu tylko w ciepłych miesiącach, czy również jesienią oraz zimą. W tym drugim przypadku warto zdecydować się na wybudowanie altany, która ma możliwość zasłonięcia osób spędzających w niej czas, co chroni przed wiatrem oraz innymi niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.
Aranżacja dużego ogrodu - krok po kroku (infografika)
Bibliografia
- Gospodarczyk F., Popów-Nowicka A., Powierzchnie trawiaste w architekturze ogrodów, Architektura krajobrazu 2006, nr 3-4, s. 70-73.
- Przybylak Z., Tradycyjny ogród ekologiczny cz. 10. Trawnik bliższy naturze, Eko i My: Poradnik ekologiczny 2012, nr 09, s. 34-35.
- Wroniecka K., Zimozielony ogród, Wieś Kujawsko-Pomorska, Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie 2009, nr 92, s. 46-47.
- Zachariasz A., Ogród za oknem jako dzieło sztuki, Wydawnictwo Sztuka ogrodu Sztuka krajobrazu 2010, s. 12-27.