Co zrobić z choinką po świętach? Praktyczne porady
Świąteczne drzewko potocznie nazywane „choinką” to jeden z głównych symboli Bożego Narodzenia. Żywe świerki, jodły czy sosny tworzą wyjątkowy klimat dzięki soczystej barwie i pięknemu zapachowi, który kojarzy się z leśnymi igliwiem. Niestety, igły w pewnym momencie zaczną opadać całą kaskadą, co będzie znakiem, że drzewka trzeba się pozbyć. Ale właściwie co zrobić z choinką po świętach?
Kiedy zgodnie z tradycją rozbieramy choinkę?
Tradycyjnie choinka powinna zostać rozebrana pomiędzy 6 stycznia a 2 lutym, już po Święcie Trzech Króli lub w dzień Świętej Matki Boskiej Gromnicznej. Jest to związane ze zwyczajami kościoła katolickiego, ale w praktyce również się sprawdza, ponieważ w tym okresie żywe drzewko zrzuca już prawie wszystkie igły i traci swój urok. Jednak co robić z choinkami po świętach, aby to było zgodne z prawem, ale również ekologiczne?
Co zrobić z choinką po świętach? Postępuj zgodnie z wytycznymi
Kiedy chcesz już wynieść choinkę ciętą z domu, przede wszystkim zadbaj o to, aby zdjąć z niej wszystkie ozdoby. Może brzmi to prozaicznie, jednak często drzewka trafiające do bioodpadów mają na sobie pozostałości po łańcuchach, zagubione bombki czy dzwoneczki, co uniemożliwia poddanie ich recyklingowi.
Jeśli mieszkasz w bloku, choinkę należy wyrzucić do kontenera na bioodpady, po wcześniejszym usunięciu ozdób i pocięciu drzewa. Jeżeli nie ma takiego pojemnika, po prostu postaw drzewko przy śmietniku. Ważne, by nie mieszać choinek z innymi śmieciami, ponieważ są one przetwarzane na biomasę, wykorzystywaną do ogrzewania mieszkań.
Zorientuj się również, czy administrator nieruchomości nie wyznaczył oddzielnego miejsca na składowanie choinek. W każdym mieście lub gminie istnieje także Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, do którego wszyscy mieszkańcy mogą dostarczyć obumarłe świąteczne drzewko.
Jeżeli masz taką możliwość, skorzystaj z pilarki, aby pociąć choinkę na mniejsze kawałki. Dzięki niej możesz szybko i wygodnie rozdrobnić drzewko na części, które łatwo przetransportujesz lub wykorzystasz. Tak przygotowaną choinkę, możesz osuszyć i wykorzystać do przygotowania ogniska – pamiętaj jednak, że drewno drzew iglastych daje dużo dymu i mało ciepła, a do tego szybko się spala, więc nie jest optymalnym rodzajem opału.
Mniejsze gałązki nadadzą się z kolei jako naturalny nawóz pod borówki albo inne rośliny, które potrzebują podłoża o kwaśnym odczynie. Możesz je też wrzucić do kompostownika i poczekać, aż mikroorganizmy zrobią swoje i przetworzą drzewko na biomasę. Więcej na temat przygotowania takiego nawozu znajdziesz w naszym poradniku. Dowiesz się, wykorzystać odpadki pochodzenia roślinnego.
Co zrobić z choinką w doniczce po świętach?
Zakup choinki w doniczce na święta to doskonały pomysł dla osób, które mają własne ogrody lub ogródki działkowe. Takie drzewko można bowiem posadzić i dać mu w ten sposób „drugie życie”. Jak to jednak zrobić, aby się przyjęło? Przede wszystkim uważaj na mrozy. Po świętach przenieś choinkę do chłodniejszego pomieszczenia (maks. 10 stopni) i poczekaj, aż będzie cieplej. Stale ją podlewaj.
Kiedy nie będzie już mrozów, wynieś choinkę do ogrodu. Pamiętaj, aby nie sadzić jej zbyt głęboko. Nasada pnia, z której wyrastają pierwsze korzenie, powinna znajdować się częściowo nad ziemią. Zanim włożysz ją do dołu, możesz także wypełnić wgłębienie kompostem, co dostarczy dużej ilości składników odżywczych.
Pamiętaj, że w gruncie przyjmą się jedynie takie drzewka, które były hodowane przez cały czas w donicach. Jeżeli twoja choinka rosła w ziemi, a potem została przesadzona, jej system korzeniowy prawdopodobnie został trwale uszkodzony, co uniemożliwi roślinie przetrwanie w naturalnych warunkach.
Bibliografia:
- Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, https://www.gov.pl/web/gios/co-zrobic-z-choinka-po-swietach-krotkie-abc [dostęp 24.11.2024].
- Gorwa K., Drugie życie choinki, Recykling 2011, 1, 29-31.
Lasy Państwowe, https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/aktualnosci/co-zrobic-z-choinka-po-swietach [dostęp 24.11.2024]. - Matuszczak K., Losy choinki po świętach, Recykling 2009, 1, 18-19.