Czy to już? Kiedy i od czego zacząć prace w ogrodzie?

Ogród
Czy to już? Kiedy i od czego zacząć prace w ogrodzie?

Jest kilka, rzeczy do zrobienia w ogrodzie, z którymi nie musisz czekać do kalendarzowej wiosny. Konkretnie trzy, jakie? Sprawdź!

Kiedy i od czego zacząć prace w ogrodzie?

1.    Popraw strukturę gleby

To dobry moment na sprawdzenie, czy i jak zmieniło się pH gleby. Prawidłowy odczyn wpływa korzystnie na strukturę podłoża, które szybciej odprowadza nadmiar wody z powierzchni i lepiej magazynuje ją w głębszych warstwach, przede wszystkim w strefie korzeniowej roślin.

Co przekłada się na intensywny rozwój i zwiększenie jego wydajności. Dzięki temu w trakcie okresu wegetacyjnego nieustannie zaopatruje rośliny w niezbędne ilości aktywnych składników pokarmowych.

Chcąc samodzielnie sprawdzić, ile wynosi pH gleby, potrzebujesz kwasomierza – chemicznego lub elektronicznego. Kwasomierz chemiczny zawiera ampułkę laboratoryjną wypełnioną roztworem, którego kolor zmienia się po wymieszaniu z próbką ziemi. Dysponując kwasomierzem elektronicznym, wystarczy umieścić metalowy bolec pionowo w ziemi.

Jak odczytać wynik?

Odczyn pH gleby informuje o tym, jaki nawóz zastosować, by skutecznie poprawić strukturę gleby. Tym samym stworzyć korzystne warunki dla rozwoju roślin – kwiatów, krzewów, drzewek zarówno ozdobnych, jak i owocowych.

Zakres pH

Odczyn gleby

Drzewa i krzewy wymagające gleby o danym odczynie

< 4,5

bardzo kwaśny

borówka amerykańska

4,6 – 5,5

kwaśny

malina, agrest

5,6 – 6,5

lekko kwaśny

 róża, magnolia. Jabłoń, grusza, porzeczka

6,6 – 7,2

obojętny (optymalny)

czereśnia, wiśnia, śliwa, morela

> 7,3

odczyn zasadowy

-

                       Opracowanie: STIGA

Jak zmienić odczyn pH?

By podnieść odczyn pH, czyli odkwasić glebę, wymieszaj ją z kwaśnym torfem. Rośliny preferujące kwaśne podłoże rosną najlepiej, posadzone we wgłębieniach wypełnionych jedną z dwóch mieszanek:

  • kwaśnego torfu, ziemi ogrodowej (w proporcji 1:1),
  • kwaśnego torfu, kory sosnowej i ziemi ogrodowej (w proporcji 1:1:1).

By obniżyć odczyn pH, czyli zwapnować glebę, wymieszaj ją z kredą mieloną. Ewentualnie nawozem wapniowo-magnezowym; ze względu na naturalne zjawisko wypłukiwania wapnia z powierzchni gleby, należy regularnie uzupełniać jego braki. Przy czym regularnie oznacza w praktyce raz na ok. 4 lata.

       Chcąc dokładnie wymieszać nawóz z glebą w taki sposób, by preparat w całości dotarł do korzeni roślin ogrodowych, użyj glebogryzarki. Maszyna wyposażona w solidne noże jednocześnie przekopuje ciężką, gliniastą ziemię na całej powierzchni oraz równej głębokości.

Co więcej, spulchnia ją, przez co staje się dotleniona. Lepsza cyrkulacja powietrza i swobodny dopływ wody do strefy korzeniowej przekłada się na szybszy wzrost roślin. Dzięki czemu ogród zaczyna pięknieć jeszcze przed nastaniem wiosny.

Zamiast szpadla, glebogryzarka! Przyda się do przekopywania ziemi w ogrodzie, by pojawiło się w nim miejsce na trawnik, nowe rośliny ozdobne czy domowy warzywnik.

Glebogryzarka akumulatorowa STIGA-min.jpg

Źródło: STIGA

Odczyn pH gleby to interesujące zagadnienie, dlatego poświęciliśmy mu odrębny artykuł:

Ogród przypomina pustynię? Sprawdź poziom kwasowości gleby!

Dzięki kompaktowemu rozmiarowi glebogryzarka doskonale nadaje się do pracy zarówno w terenie, na dużej działce, jak i w małym ogrodzie – przy rabatkach czy grządkach. Łatwą i wygodną zarazem obsługę zapewnia przemyślane wyposażenie. W zależności od modelu obejmuje między innymi:

  • biegi do jazdy w przód oraz do tyłu,
  • ergonomiczny uchwyt z regulacją wysokości,
  • przednie koło ułatwiające pracę (oraz transport glebogryzarki).

Alternatywne sposoby na poprawę struktury gleby

Bardzo dobry rezultat przynosi aplikowanie szczepionek mikoryzowych zawierających zarodniki grzybów, które oddziałują na warstwę korzeniową. Zwiększają jej chłonność, co sprawia, że szybciej pobiera wodę wraz z rozpuszczonymi w niej solami mineralnymi.

W rezultacie rośliny rosną zdrowsze. Przede wszystkim bardziej odporne na gwałtowne zmiany temperatury; do połowy maja, tzw. zimnych ogrodników (zimnej Zośki), kondycji roślin wciąż zagrażają przymrozki. Dzięki czemu ogród prezentuje się okazale, a przy tym jest bardzo łatwy w utrzymaniu.

Jak dokładnie działa szczepionka mikoryzowa i co to właściwie jest mikoryza? Dowiesz się, czytając:

Mikoryza: naturalna szczepionka roślin

2.    Przytnij krzewy ozdobne

Zimowe przycinanie pędów pozwala utrzymać krzewy w doskonałej formie przez cały sezon. Z jednej strony odmładza je; pobudza do intensywnego wzrostu, stymuluje kwitnienie pąków. Z drugiej pomaga utrzymywać krzewy pod kontrolą – przywrócić im naturalny kształt i rozmiar.

Pierwszeństwo mają rośliny, które kwitną na tegorocznych pędach, czyli późną wiosną, latem i wczesną jesienią. Między innymi: budleja, hortensja, tawuła japońska.

W jaki sposób wczesną wiosną przycinać krzewy ozdobne?

  • cięcie budlei

Inaczej omżynu, czasem zwanej motylim krzewem wykonuje się w dwóch etapach. Pierwszy przypada na jesień i polega na skróceniu wszystkich pędów o 1/3 długości. Drugi — cięcie właściwe — przeprowadza się wczesną wiosną. Wówczas wszystkie pędy obcina się ponownie. Tym razem na wysokości do 20 centymetrów od podłoża.

  • cięcie hortensji

Hortensję krzewiastą możesz z powodzeniem przycinać jak bukietową, czyli na wysokość ok. 20 centymetrów od podłoża. To wystarczy, by latem roślina wydała olbrzymie kule kwiatów o intensywnych barwach i stała się jedną z najpiękniejszych ozdób ogrodu.

U rozrośniętych krzewów trudno jest skracać pędy pojedynczo. Rozwiązaniem jest wycięcie gałązek słabych i uszkodzonych, a następnie przycięcie pozostałych, tuż nad parą pąków ubiegłorocznych.

Najlepsze efekty w formowaniu krzewów ozdobnych uzyskasz, pracując z sekatorem, który pozwala na cięcie pędów w kierunku ich wzrostu.

Sekator akumulatorowy STIGA do cięcia krzewów ozdobnych-min.jpg

Źródło: STIGA

  • cięcie tawuły japońskiej

Podobnego traktowania jak budleja wymaga i tawuła japońska, której pędy należy przyciąć do połowy długości. Nie odkładaj tej czynności zbyt długo w czasie. Roślina rodzi najpiękniejsze kwiaty na najmłodszych pędach, które gromadnie pojawiają się właśnie po wczesnowiosennym cięciu.

O tawułę japońską warto dbać także w trakcie okresu wegetacyjnego poprzez usuwanie przekwitłych kwiatostanów i przycinanie wierzchołków pędów. W ten sposób roślina zachowa naturalny kształt, ładnie zagęści się, dzięki czemu będzie ładniejsza niż w oryginale.

Przycinanie zbędnych i niezdyscyplinowanych pędów krzewów ozdobnych to zadanie dla sekatora. W zależności od modelu, sekatory STIGA wyposażone są w:

  • system tłumienia wibracji,
  • dwustronne laserowo ostrzone ostrze,
  •  miękki uchwyt obracany w zakresie 180° (cięcie w poziomie, w pionie, po skosie).

Do dużego ogrodu na pewno przyda się sekator spalinowy wyposażony w wydajny silnik charakteryzujący się niewielkim spalaniem paliwa. Zabezpieczona końcówka noża umożliwia formowanie żywopłotu na całej szerokości, włącznie z narożnikami. Co więcej, pozwala na dokładne przycięcie krzewów rosnących tuż przy ścianie domu – bez ryzyka uszkodzenia prowadnicy sekatora.


W średniej wielkości ogrodzie pracę ułatwi sekator akumulatorowy, który łączy cichą, przyjazną środowisku pracę wyróżniającą urządzenia elektryczne i możliwość dotarcia do każdego zakątka ogrodu bez względu na jego powierzchnię — charakterystyczną dla sprzętu spalinowego.

Wydajny akumulator zapewnia pracę przez kilkadziesiąt minut bez zbędnych przerw (np. na uzupełnienie paliwa). Co ciekawe, akumulatory do urządzeń akumulatorowych STIGA są wymienne. Oznacza to, że pasują do wszystkich urządzeń w swojej klasie: serii 500, 24V.

W małym ogrodzie pielęgnację krzewów ozdobnych ułatwia sekator elektryczny. To urządzenie poręczne i bardzo lekkie (waży około 3 kg), które doskonale sprawdza się zarówno w formowaniu krzewów, jak i przycinania szerokich żywopłotów.

Uruchomiony sekator elektryczny, nie wytwarza spalin szkodliwych dla środowiska naturalnego, a przy tym pracuje bardzo cicho. Możesz używać go o dowolnej porze dnia bez obawy o zakłócanie spokoju rodzinie i sąsiadom w okolicy. Włączasz i pracujesz bez zbędnych przerw — tak długo, jak potrzeba!

3.    Przytnij drzewa, na razie tylko owocowe

Wczesnowiosenne cięcie drzew zarezerwowane jest dla gatunków owocowych, najmniej wrażliwych na uszkodzenia, do jakich dochodzi wskutek wciąż panujących przymrozków: jabłoni i gruszy. Zapobiega niekontrolowanemu wzrostowi roślin (drzewka o dużej sile wzrostu możesz utrzymać na wysokości do 3 metrów), pomaga zachować pożądany kształt i rozpiętość korony.

Zabieg zwiększa odporność drzewa na patogeny chorobotwórcze, przede wszystkim grzyby pojawiające się na liściach rosnących w koronie, które po deszczu najdłużej pozostają wilgotne. Wskutek cięcia przeprowadzonego jeszcze przed wiosną, do korony drzewa dociera więcej światła, co z kolei pobudza proces owocowania.

Dobrze pielęgnowane drzewo rodzi obfite, zdrowe i soczyste owoce, które pod względem jakości nie odbiegają od plonów uzyskiwanych przez sadowników. Owoce we własnym ogrodzie jak z plantacji — brzmi dobrze, prawda?

W jaki sposób wczesną wiosną przycinać drzewa owocowe?

Krok 1: wytnij chore i uszkodzone pędy rosnące do 50 cm od podstawy pnia,

Krok 2: wytnij wszystkie pędy rosnące pod ostrym kątem, krzyżujące się,

Krok 3: wytnij pędy wyrastające z przewodnika (pnia),

Krok 4: skróć przewodnik do wysokości ok. 90 cm.

Przycięcie korony zwiększa szansę na przyjęcie się drzewa w ogrodzie. Ma na celu zrównoważenie części nadziemnej rośliny, która w szkółce, podczas wykopywania z gruntu, została pozbawiona fragmentu systemu korzeniowego. Po roku od wykonania cięcia Twój ogród będzie zdobiło zdrowe drzewko owocowe z wyraźnie zaznaczonym przewodnikiem i mocną, ładnie uformowaną koroną.

Wbrew pozorom usuwanie zbędnych gałęzi drzew nie jest pracochłonnym zajęciem. Wystarczy dobra pilarka. Rach-ciach i po pracy!

Kolaż 2 ver 3_Pilarka akumulatorowa STIGA-min.jpg

Źródło: STIGA

W przypadku drzew rozgałęzionych podstawą jest wycięcie słabych gałęzi rosnących na wysokości do 50 cm od podłoża oraz pędów wyrastających z przewodnika, czyli pnia. Wszystkie pozostałe należy skrócić do 1/3 długości. W przeprowadzaniu zgodnie ze sztuką cięcia prześwietlającego i formującego drzew owocowych w pomoże Ci pilarka wyposażona w zaawansowane systemy bezpieczeństwa:

  • hamulec łańcucha

Pozwala na szybkie zatrzymanie pilarki, kiedy jest to konieczne. Jeśli zwolnisz tylny uchwyt, to hamulec zaciśnie się wokół sprzęgła, co z kolei zablokuje pracę łańcucha tnącego.

  • system tłumienia wibracji,
  • system łatwego rozruchu.

Zastosowanie praktycznych funkcji  sprawia, że podczas pracy z pilarką STIGA nie musisz koncentrować się na obsłudze maszyny. Możesz całą uwagę poświęcić technice pracy, od której bezpośrednio zależy kondycja drzewek owocowych.

Jaką pilarkę wybrać? Zarówno urządzenia spalinowe, jak i akumulatorowe ze względu na brak kabla zasilającego świetnie sprawdzają się w pracy w dużym ogrodzie, a także w terenie.

Jeśli interesuje Cię pilarka spalinowa, to przy zakupie zwróć szczególną uwagę na silnik; wyposażony w automatycznie regulowaną pompę oleju skutecznie eliminuje konieczność manualnej kontroli jego zużycia.

Pilarka akumulatorowa poza tym, że jest maszyną bezprzewodową, wyróżnia się cichą pracą przyjazną środowisku (bez emisji spalin). Zasilana jest wydajną baterią litowo-jonową, która  pozwala na swobodną pracę wokół domu przez kilkanaście minut bez przerwy.

Możesz wydłużyć czas pracy pilarki akumulatorowej, dzięki dodatkowemu akumulatorowi o odpowiedniej mocy: 2,5 Ah, 4 Ah lub 5 Ah. Komfort pracy przy długotrwałym użytkowaniu urządzenia zwiększa ergonomiczny uchwyt z miękkim obiciem.

W pracy wokół domu, w małym ogrodzie najlepiej nadaje się pilarka elektryczna. Pracuje bardzo cicho, podobnie jak pilarka akumulatorowa. Co sprawia, że możesz używać jej w zamkniętych pomieszczeniach, np. w garażu.

Kiedy i od czego zacząć prace w ogrodzie? Przełom lutego i marca to dobry moment, by uporać się z kilkoma pierwszymi zabiegami pielęgnacyjnymi: poprawić jakość podłoża, wstępnie zadbać o dobrą formę krzewów i kondycję drzew —  na razie u wybranych gatunków owocowych.

O satysfakcjonujące efekty Twojej pracy zadba STIGA. Glebogryzarka, sekator i pilarka odciążą Cię w najtrudniejszych czynnościach: przekopaniu ziemi, dokładnym przycięciu zbędnych i splątanych pędów, sprawnym usunięciu grubych gałęzi. Wspólnie obudzimy ogród z zimowego snu, przywracając roślinom utracone piękno – i to jeszcze zanim nadejdzie wiosna!

 

 

Spodobał Ci się artykuł? Poniżej są linki do kolejnych, które Cię zainteresują. Przyjemnej lektury!