Jak dbać o ogród zimą? Prace ogrodowe

Ogród
Jak dbać o ogród zimą? Prace ogrodowe

Temperatura na dworze spada, a część natury zapada w długi sen zimowy. Mogłoby się wydawać, że w tym czasie opieka nad ogrodem nie jest potrzebna, ale nic bardziej mylnego! Ważne jest bowiem nie tylko odpowiednie przygotowanie roślin do zimy, ale także doglądanie ich, gdy śnieg już spadnie, a potem zacznie się topić. Jak dbać o ogród zimą? Podpowiadamy.

Jak przygotować ogród na zimę?

Przygotowanie ogrodu do zimy to spore wyzwanie. Jeżeli nie zadbasz o niego odpowiednio, może się pojawić np. pleśń śniegowa na trawniku, mączniak prawdziwy czy fytoftoroza, wszystkie rozwijające się w specyficznych, wilgotnych warunkach, mogące doprowadzić do obumarcia młodych i starych pędów.

Jak zabezpieczyć ogród na zimę? 3 wskazówki

  1. Rozsyp ściółkę, która w naturalny sposób zabezpieczy grządki przed nadmierną wilgocią, zahamuje rozwój chwastów, a także pomoże utrzymać optymalną temperaturę.
  2. Przycinaj gałęzie krzewów i drzew tylko w sprzyjających warunkach pogodowych. Jeśli temperatura jest powyżej zera, to możesz pozbyć się starych, obumierający pędów, aby zrobić miejsce nowym, które będą wzrastały na wiosnę. Pamiętaj, aby miejsca cięć zabezpieczyć maścią ogrodniczą, która chroni rośliny przed infekcjami i wspomaga ich regenerację.
  3. Wykorzystaj włókninę, która ochroni młode lub wrażliwe na mróz rośliny przed przemarznięciem, chłodnym wiatrem oraz sypiącym śniegiem.

Jak dbać o ogród zimą?

Kiedy mróz zaczyna szczypać w policzki, a temperatura spada poniżej zera, twój ogród powinien już być przygotowany do zimy. Nie oznacza to jednak, że do pracy będzie można wrócić na wiosnę. Gdy spadnie śnieg, rośliny wciąż potrzebują opieki! Wśród standardowych prac należy wymienić:

  • przycinanie gałęzi – chociaż te prace powinno się wykonać jesienią, zimą przycinanie gałęzi wciąż jest możliwe. Lepiej zrobić to późno niż wcale, aby zapewnić nowym pędom dobry start na wiosnę,
  • czyszczenie krzewów i drzew ze śniegu – warto strącać duże czapy śniegu z gałęzi drzew i krzewów, aby uniknąć ich złamania. Ważne jest także, aby miały dostęp do światła,
  • odśnieżanie nawierzchni twardych – skuteczne usuwanie śniegu z podjazdów, chodników czy tarasów wymaga odpowiedniego sprzętu. Wykorzystanie do tego odśnieżarki STIGA pozwala na szybkie i bezpieczne oczyszczenie powierzchni twardych z nadmiaru białego puchu. Zebrany śnieg warto przenieść w jedno miejsce, aby później rozsypać pod drzewami lub krzewami, co zapewni im dodatkową porcję wody w trakcie roztopów,
  • podlewanie zimozielonych roślin – jeżeli zima jest bezśnieżna, pamiętaj o obfitym podlewaniu zimozielonych krzewów i drzew,
  • uporządkowanie i konserwacja – zima to odpowiedni czas, aby przygotować swoją narzędziownię do nowego sezonu. Sprawdź i zadbaj o stan sprzętu ogrodowego, w tym kosiarek, zamiatarek czy pilarek. Przed zimą dokładnie oczyść urządzenia, zlej paliwo z kosiarek spalinowych, a akumulatory z kosiarek akumulatorowych naładuj do pełna. Warto również zadbać i naszykować akcesoria, takie jak pługi śnieżne, odśniezarki dwustopniowe oraz łańcuchy śnieżne, które przydadzą się w okresie zimowym. Dzięki temu Twój sprzęt będzie gotowy do pracy, a zimowe porządki staną się łatwiejsze. 

Jeśli chcesz wiedzieć więcej, jak przezimować sprzęt ogrodniczy, aby służył Ci przez wiele lat, przeczytaj nasz poradnik pełen praktycznych wskazówek. Znajdziesz w nim informacje o odpowiednim czyszczeniu, przechowywaniu oraz zabezpieczaniu narzędzi przed korozją.

Stiga ST300e.jpg

Zastanawiasz się, co kwitnie zimą w ogrodzie? Chociaż większość roślin przechodzi w stan uśpienia, część gatunków właśnie wtedy się rozwija. Należy wśród nich wymienić m.in. ciemiernik, przebiśniegi, zimokwiat wczesny czy jaśmin nagokwiatowy. Te kwiaty także wymagają opieki, nawet wtedy, gdy na dworze mamy mróz.

Jak zadbać o ogród po zimie?

Kiedy temperatura na zewnątrz zaczyna wzrastać, przychodzi czas na zdjęcie osłon z krzewów i drzew ukrytych dotychczas pod włókniną. Należy zrobić to w odpowiednim momencie, aby zapewnić im dostęp do światła, a tym samym optymalne warunki do wzrostu. Jeżeli nocą wciąż jest poniżej zera, przykrywaj je po prostu po zachodzie słońca. To także dobry moment na wykorzystanie kompostu wzbogacającego glebę. Rozsyp kompost równomiernie wokół roślin, delikatnie mieszając go z wierzchnią warstwą ziemi, aby dostarczyć niezbędnych składników odżywczych.

kompost-zima.jpg

Dokładnie obejrzyj również swoje rośliny. Sprawdź, czy liście gatunków zimozielonych nie zbrązowiały lub nie zżółkły. Szukaj wszelkich oznak choroby. Jeżeli widzisz, że z pędami jest coś nie tak, zetnij je i pozbądź się ich, aby grzyby lub pasożyty nie zaatakowały zdrowej części rośliny. 

Bibliografia:

  1. Lopuszczynska A., Zadania na zimę, Ogrody, Ogródki, Zieleńce 2007, 12, 72-73.
  2. Kaus I., Ogród atrakcyjny zimą, Wiadomości Rolnicze. Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie 2011, 01, 47.
  3. Kawula M., Ogród przed zimą, Wieś Kujawsko-Pomorska. Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie 2015, 172, 53.
  4. Narkiewicz M., Ważne przed zimą, Kwietnik 2010, 11, 34-36.