Jak i kiedy obcinać maliny na zimę? Praktyczne porady

Ogród
Jak i kiedy obcinać maliny na zimę? Praktyczne porady

Obcinanie malin na zimę to zabieg, który sprawia, że krzewy dają w kolejnym sezonie zdecydowanie bardziej obfite, ale też zdrowe plony. Pozbywanie się suchych i chorych gałęzi daje miejsce na rozwój nowych pędów. Dzięki temu zabiegowi owoce nie muszą ze sobą konkurować o dostęp do światła czy składników odżywczych pobieranych gleby. Sprawdź, kiedy obcinać maliny na zimę, aby im pomóc, a nie zaszkodzić.

Jak przycinać maliny na zimę? To zależy od cyklu ich życia

Wyróżniamy maliny jesienne oraz letnie – to od ich cyklu rozwoju zależy to, kiedy i w jaki sposób należy je przycinać. Maliny letnie owocują na pędach dwuletnich. W pierwszym roku wzrastają jako zielone gałązki i już wtedy zaczynają tworzyć pąki, które jednak zaowocują dopiero w kolejnym sezonie, na przełomie czerwca i lipca. Po zbiorach, gdy nadchodzi zima, pędy drewnieją, stają się twarde i sztywne, umierają. Obciąć należy je jednak dopiero wczesną zimą, na około 5 cm.

Do popularnych odmian malin letnich należą m.in.: Bristol, Laszka, Pruska, Sokolica i Glen Ample.

Maliny jesienne owocują na pędach jednorocznych. Ich owoce są gotowe do zbioru na przełomie września i października, a niekiedy nawet na początku listopada, w zależności od odmiany. W tej sytuacji przycinamy gałęzie od razu po zbiorach, wszystkie, na wysokość ok. 10 cm.

Decydując się na odmiany malin jesiennych, warto rozważyć: Polkę, Pokusę, Polanę i Poranną Rosę.

Przycinanie malin na zimę. O czym trzeba pamiętać?

Zastanawiasz się, jak obcinać maliny na zimę i na co zwrócić szczególną uwagę? Poniżej zamieszczamy najważniejsze aspekty przycinania pędów tych krzewów owocowych. Nie zapomnij o żadnym z kroków, a będziesz cieszyć się dorodnym zbiorem w kolejnym sezonie.

Krok 1. Usuwanie zeszłorocznych pędów

Usuwanie zeszłorocznych pędów to krok szczególnie istotny w przypadku malin owocujących latem. Ułatwisz sobie zadanie, wykorzystując sekator akumulatorowy, dzięki któremu uporasz się ze zdrewniałymi gałęziami bez większego trudu. Ta praca jest bardzo ważna, ponieważ stwarza optymalne warunki do rozwoju nowych pędów oraz zapobiega rozwojowi chorób takich jak antraknoza malin czy szara pleśń.

sekator-do-prac-ogrodowych.jpg

Krok 2. Zachowanie równowagi między rzędami

Zadbaj o to, aby krzewy malin z poszczególnych rzędów nie nachodziły na siebie. Jeżeli pędy zaczynają wyrastać pomiędzy jednym a drugim rzędem, na ścieżce, lepiej je usunąć, ponieważ wpłyną negatywnie na rozwój krzewów po obu stronach i nikt tak naprawdę na tym nie zyska. Poza tym, dbanie o odpowiednią odległość pomiędzy malinami ogranicza także możliwość przenoszenia się ewentualnych chorób oraz ułatwia zbiory.

Krok 3. Wyeliminuj słabe lub chore pędy

W przypadku, gdy widzisz, że niektóre pędy mają dziwny kolor, wydają się słabe albo pokrywa je coś w rodzaju pleśni – wytnij je. Istnieje ryzyko, iż są chore lub zwyczajnie zbyt kiepskiej jakości, aby dać dorodny plon, z którego będziesz się cieszyć w kolejnym sezonie. Nie zapominaj także o najważniejszym – takie gałęzie należy złożyć w jednym miejscu, z dala od pozostałych krzewów, a następnie spalić. Tylko takie działanie zapobiegnie rozprzestrzenianiu się chorób na inne zdrowe rośliny w Twoim ogrodzie.

maliny-zima-w-ogrodzie.jpg

Jeśli masz więcej krzewów owocowych w swoim ogrodzie i zastanawiasz się, czy należy je przycinać, to koniecznie sprawdź jeden z naszych poradników. Znajdziesz w nim szczegółowe instrukcje dotyczące technik przycinania różnych gatunków. Dowiesz się również, jak prawidłowo rozróżniać pędy, co pozwoli uniknąć najczęstszych błędów podczas pielęgnacji roślin.

Sezonowa pielęgnacja malin w pigułce

Na koniec przedstawiamy, jakie zabiegi pielęgnacyjne należy wykonywać w każdym sezonie, aby krzewy malin mogły prawidłowo rosnąć.

Pora roku Zabiegi pielęgnacyjne
Jesień Po zbiorach malin jesiennych przycinaj gałęzie na wysokość około 10 cm. Nawoź rośliny, aby dostarczyć im składników odżywczych przed zimą.
Zima Obcinaj pędy malin letnich do około 5 cm nad ziemią. Zabezpiecz krzewy przed mrozem i monitoruj wilgotność gleby, aby zapobiec przemarznięciu korzeni.
Wiosna Usuń uschnięte lub uszkodzone pędy, przygotowując krzewy do intensywnego wzrostu. Regularnie sprawdzaj rośliny pod kątem chorób i szkodników.
Lato Dbaj o odpowiednie nawadnianie, zwłaszcza w okresie owocowania. Wczesną jesienią, po zbiorach letnich malin przystąp do przycinania – usuń pędy, które już zaowocowały, aby zrobić miejsce dla nowych.

Bibliografia:

  1. Bakiewicz M., Ekologiczna uprawa malin jesiennych, Rada: Rolnictwo, Aktualności, Doradztwo, Analizy. Miesięcznik Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Bartoszewicach 2012, 05, 28-29.
  2. Danek J., Maliny na jesień, Owoce, Warzywa, Kwiaty 2009, 14, 36-37.
  3. Pietrzak B., Uprawa maliny, Rada: Rolnictwo, Aktualności, Doradztwo, Analizy. Miesięcznik Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Bartoszewicach 2009, 04, 11.
  4. Latocha P., Pytania do ekspertów: Czy przycięcie starych krzewów malin spowoduje ich lepsze owocowanie? Co zrobić, aby miały więcej owoców?, Ogrody, Ogródki, Zieleńce 2007, 01, 37.