Jak poprawnie przeprowadzić piaskowanie trawnika?

Ogród
Jak poprawnie przeprowadzić piaskowanie trawnika?

Piaskowanie trawnika to zabieg ogrodniczy czy też technika pielęgnacyjna, która obok nawożenia oraz aeracji stanowi klucz do pięknej i wiecznie zielonej murawy. W artykule tłumaczymy, czym jest, po co to robić, a także, kiedy piaskować trawnik, aby uzyskać jak najlepsze efekty.

Co to jest piaskowanie trawnika?

Piaskowanie trawnika polega na posypywaniu go specjalnymi mieszankami piasku, które mogą mieć wielokierunkowe działanie, np. wyrównują murawę, jednocześnie użyźniając glebę i zapewniając lepsze warunki do wzrostu trawy. Wcześniej możesz również wykonać wertykulację trawnika. Wertykulatory pionowo nacinają darń, usuwają filc oraz resztki organiczne.

stiga-SV213E.jpg
stiga-SV213E-detal.jpg

Maszynowe a ręczne piaskowanie trawnika

Czym piaskować trawnik? Maszyna do piaskowania trawnika to inaczej traktor ogrodowy z akcesorium piaskarki. Dzięki nim równomiernie rozprowadzisz piasek, co dodatkowo zwiększy przepuszczalność gleby, poprawi jej strukturę oraz ułatwi odprowadzanie nadmiaru wody.

Choć ręczne wykonanie zabiegu będzie z pewnością tańsze, to jednak nie każdy potrafi zrobić to poprawnie. W poniższej tabeli znajdziesz zestawienie plusów i minusów obu metod.

Ręczne piaskowanie trawnika Maszynowe piaskowanie trawnika

+ niski koszt
+ piaskowanie wybranych miejsc

- wymaga pewnej wprawy
- zajmuje dużo czasu

+ szybkość
+ prostota

- koszt

Po co piaskować trawnik?

Piaskowanie trawnika wykonuje się m.in. w celu poprawy drenażu i napowietrzenia gleby. W ten sposób naturalnie poprawia się kondycję trawnika poprzez stworzenie optymalnych warunków do odprowadzania nadmiaru wody deszczowej z murawy oraz ułatwiony dostęp systemu korzeniowego do tlenu, niezbędnego składnika procesu fotosyntezy (proces „odżywiania się” roślin). Poza tym omawiany zabieg:

  • pozwala wyrównać powierzchnię trawnika,
  • zapobiega rozwojowi chorób np. wywołanych zbyt wilgotnym środowiskiem,
  • ułatwia pielęgnację murawy dzięki poprawie parametrów gleby.

Kiedy piaskować trawnik?

Aeracja i piaskowanie trawnika to zabiegi, które wzajemnie się uzupełniają i stanowią podstawę do skutecznego nawożenia. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, o samej aeracji, to koniecznie sprawdź nasz poradnik.

Kiedy najlepiej przeprowadzić oba wspomniane działania, aby osiągnąć najlepsze wyniki? Na piaskowanie trawnika należy zdecydować się wczesną wiosną lub wczesną jesienią, czyli w fazie najbardziej aktywnego wzrostu roślin, a także w momencie, kiedy pogoda jest najbardziej stabilna i raczej nie grożą nam susze ani intensywne opady deszczu.

Aerację należy przeprowadzić przed piaskowaniem. Wcześniej warto także skosić trawnik i dokładnie wygrabić trawę. Dzięki tym zabiegom wybrana mieszanka piaskowa bez problemu dostanie się do gleby, dzięki czemu będzie mogła spełnić swoje zadanie. Po piaskowaniu możesz dosiać trawę w miejscach, gdzie jest to konieczne, a późną jesienią zdecydować się na zastosowanie tzw. nawozu jesiennego z dużą ilością fosforu i potasu, a niewielką zawartością azotu.

Jaki piasek do piaskowania trawnika wybrać?

Najlepszy piasek do piaskowania trawnika to ten, który został dobrany do rodzaju podłoża. Lepiej zdecyduj się na czysty, naturalny piasek rzeczny, ten budowlany może być zanieczyszczony, dlatego nie zawsze się sprawdza. Najlepiej komponować takie mieszanki piaskowe samodzielnie, np.:

  • gleba piaszczysta – najlepsza będzie sucha mieszanka torfowo-glinowa,
  • gleba ciężka – tu sprawdzi się mieszanka o mniejszej ziarnistości piasku.

Decydujesz się na piaskowanie trawnika? Ile piasku na m2 zastosować? Optymalna wartość to 300-500 kg/100 m2. Warstwa powinna mieć grubość 3-5 mm.

Bibliografia:

  1. Narkiewicz M., Ratunek dla trawnika, Ogrody, Ogródki, Zieleńce 2009, 04, 44-48.
  2. Rosłon-Szeryńska E., Pielęgnacja trawników w przestrzeni publicznej, Przegląd Komunalny 2016, 7, 47-49.
  3. Stępowska A., Jak poprawić żyzność gleby w ogrodzie, Agrotechnika. Poradnik Rolnika 2005, 06, 43-45.
  4. Wolosz A., Wiosenna reanimacja trawnika, Wiadomości Rolnicze. Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie 2013, 03, 46-47.