Jak prawidłowo zabezpieczyć trawy ozdobne na zimę? Poradnik
Trawy ozdobne to ogrodniczy hit ostatnich lat. Ich uprawa zwykle nie przysparza większych trudności. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie trawy ozdobne są całkowicie mrozoodporne. Bardziej wrażliwe gatunki zimą mogą przemarzać, dlatego wymagają odpowiedniej ochrony przed mrozami. Sprawdź, jak zabezpieczyć trawy ozdobne na zimę.
Które trawy ozdobne trzeba zabezpieczyć przed zimą?
Trawy ozdobne to efektowne rośliny ogrodowe, które zazwyczaj nie potrzebują skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Większość popularnych gatunków jest w stanie bez szwanku przetrwać w ogrodzie nawet mroźne zimy. Trawy ozdobne pochodzące z rejonów o ciepłym klimacie (np. Ameryki Południowej) mogą wymagać jednak zimowego okrycia. Do gatunków, które trzeba zabezpieczyć przed zimą, należą m.in.:
- trawa pampasowa,
- imperata cylindryczna,
- rozplenica japońska,
- hakonechloa,
- proso rózgowate,
- bambusy.
Dodatkowo warto zadbać o ochronę przed mrozami wszystkich młodych sadzonek traw (w pierwszym roku po posadzeniu).
Jak chronić trawy ozdobne przed zimą?
Jeśli chcesz, by trawy ozdobne lepiej znosiły zimowe chłody, powinieneś zapewnić im odpowiednie stanowisko w ogrodzie. Najlepiej posadzić je w miejscach osłoniętych od wiatru i ciepłych (np. od południa lub zachodu). Trawy ozdobne nie powinny być także narażone na nadmierną wilgoć — podłoże do ich uprawy musi być dobrze zdrenowane. Aby zwiększyć mrozoodporność traw ozdobnych, jesienią należy zrezygnować z nawożenia ich nawozami azotowymi. Ograniczenie zasilania traw azotem jesienią pozwala także chronić je przed chorobami grzybowymi, takimi jak np. pleśń śniegowa (atakująca często trawniki).
Przygotowanie traw ozdobnych do zimy warto rozpocząć dopiero po pierwszych przymrozkach. Zbyt wczesne okrycie roślin może doprowadzić do ich zaparzenia i gnicia. Jak zabezpieczyć trawę ozdobną na zimę? Najpopularniejszym sposobem okrywania roślin jest tzw. kopczykowanie. Polega ono na usypaniu wokół nasady trawy kopczyka (ok. 20 cm) z kory sosnowej lub suchego torfu.
Jak przezimować trawy ozdobne w donicach?
W przypadku traw ozdobnych uprawianych w pojemnikach w roli zimowego okrycia dobrze sprawdzi się dodatkowa warstwa kory umieszczona na podłożu. Donice z trawami ozdobnymi wrażliwymi na mróz należy owinąć jutą, folią pęcherzykową lub agrowłókniną. Dodatkowo warto odizolować donicę od podłoża — umieszczając ją na podstawce ze styropianu.
Trawy ozdobne wysokie. Jak zabezpieczyć na zimę?
Jeśli masz w swoim ogrodzie trawy ozdobne z bujnymi kłosami, przed nastaniem mrozów powinieneś je związać. W ten sposób zabezpieczysz je przed mrozem i naporem ciężkiego śniegu, który mógłby złamać delikatne pędy. Do wiązania traw najlepiej przystąpić, gdy ich źdźbła zaczynają usychać (zwykle w połowie jesieni). Zabieg ten warto wykonać przy ciepłej i suchej pogodzie, co uchroni rośliny przed gniciem.
Trawy ozdobne możesz wiązać na różne sposoby, tworząc efektowne warkocze i rozety. Najprostszą metodą wiązania traw jest owinięcie kępy sznurkiem w dwóch miejscach i uformowanie snopka.
Czym okrywać trawy ozdobne na zimę?
Zimozielone trawy ozdobne wymagają na zimę osłonięcia części naziemnej. Jak zabezpieczyć trawy ozdobne na zimę? Po związaniu pędy należy okryć stroiszem z gałązek drzew iglastych, białą agrowłókniną lub matą słomianą. Do okrywania traw nie należy używać materiałów nieprzepuszczalnych (np. folii).
Okrycia trzeba pozostawić na roślinach do końca marca. Po zdjęciu osłon można przyciąć zbyt wysokie pędy traw — pobudzi to je do rozkrzewiania się i sprawi, że odzyskają atrakcyjny pokrój. Do przycinania traw ozdobnych warto wykorzystać ręczny sekator, który znacznie przyspieszy i ułatwi ten zabieg. Dzięki temu trawy stają się bardziej zwarte i gęste. Dla wyższych gatunków, takich jak miskanty, zaleca się wyższe cięcie – około 20 cm nad ziemią, podczas gdy mniejsze odmiany można przyciąć niżej (ok. 10 cm).
Zabieg przycinania wykonujemy, gdy ryzyko przymrozków jest już minimalne. Ciepłe dni oraz odpowiednia ilość słońca przyspieszają proces regeneracji roślin po zimie, a nowe pędy szybko się rozwijają, przekształcając trawnik lub rabatę w zieloną ozdobę ogrodu.
Jeśli poszukujesz więcej informacji na temat traw ozdobnych, to koniecznie sprawdź nasz poradnik. Dowiesz się z niego, w jaki sposób dbać o sadzonki roślin, a także jak poprawnie sadzić trawę ozdobną w swoim przydomowym ogrodzie.
Bibliografia:
- Maj A., Trawy ozdobne, Multico 2023, s. 30.