Jak przezimować fuksję? Sprawdzone metody

Ogród
Jak przezimować fuksję? Sprawdzone metody

Fuksje to jedne z najpiękniejszych roślin balkonowych i tarasowych. Niestety, są one dosyć wrażliwe na niskie temperatury, przez co w polskich warunkach klimatycznych giną, gdy tylko pojawi się mróz. Istnieją jednak sposoby, by fuksje przetrwały zimę, a wiosną znów ukazały swoje piękno w całej okazałości. Sprawdź, jak przezimować fuksję w ogrodzie.

Czy fuksja przetrwa zimę w ogrodzie?

Fuksje (Fuchsia L.), zwane też ułankami, to rośliny z rodziny wiesiołkowatych, w naturze występujące głównie w Ameryce Środkowej i Południowej. Znanych jest ponad 100 gatunków fuksji i wiele odmian mieszańcowych uprawianych w przydomowych ogrodach. Najpopularniejsze z nich, to:

  • Fuksja magellańska (Fuchsia magellanica)
  • Fuksja mieszańcowa (Fuchsia hybrida)
  • Fuksja boliwijska (Fuchsia boliviana)
  • Fuksja trójlistna (Fuchsia triphylla)

Ze względu na wrażliwość na niskie temperatury fuksje w polskich warunkach klimatycznych traktowane są jako rośliny jednoroczne.

Jesienią większość ogrodników wyrzuca te uprawiane w donicach kwiaty. To jednak spory błąd. Rośliny te przy odrobinie wysiłku mogą z powodzeniem zimować zarówno w gruncie, jak i w zamkniętych pomieszczeniach.

Kanadyjska metoda zimowania fuksji

Jesienią, jeszcze przed pierwszymi przymrozkami, należy przygotować odpowiednie miejsce do zimowania fuksji. Jeśli chcesz przechować fuksję w swoim ogrodzie, możesz wykorzystać tzw. kanadyjską metodę zimowania. Jak przezimować fuksje w doniczce?

  1. Zacznij od przycięcia pędów roślin (na wysokość około 20-30 cm) i usunięcia pozostałych liści.
  2. Wykop dołek o głębokości około 60 cm.
  3. Na dnie wykopu umieść warstwę suchych liści lub słomy.
  4. Na przygotowanej wyściółce umieść doniczkę z fuksją (układając ją na boku).
  5. Roślinę przykryj warstwą słomy lub suchych liści, a wierzch wykopu zasyp ziemią.
  6. Aby zapewnić fuksji dodatkową ochronę przed mrozem, możesz umieścić na wierzchu ściółkę z kory/gałązki świerkowe lub usypać kopczyk z ziemi.
  7. Gdy minie już niebezpieczeństwo mrozów (zwykle na początku marca), wykop doniczkę z fuksją, usuń odrosty, podlej i nawieź roślinę.
zimowanie-fuksji.jpg

Zimowanie fuksji w gruncie

Wyjątkowym gatunkiem wśród ułanek jest fuksja magellańska (Fuchsia magellanica), która wytrzymuje mrozy sięgające nawet -10°C. Roślina ta może zimować w gruncie, jednak i jej należy zapewnić pewną ochronę przed chłodami.

Jakiego przygotowania do zimy wymaga fuksja? Cięcie na zimę należy wykonać po pierwszych przymrozkach, skracając pędy rośliny o ⅓. Sekatory akumulatorowe umożliwią szybkie i precyzyjne przycinanie. Sprawdzą się również do rabat kwiatowych, krzewów i innych roślin, które wymagają skracania gałęzi lub pędów.

Stiga-HT100e.jpg

Fuksję magellańską warto także okryć za pomocą liści, torfu, kory, słomy lub gałązek świerkowych. Już na etapie sadzenia rośliny na rabacie trzeba zadbać o wybór dla niej odpowiedniego stanowiska — powinno być ciepłe i osłonięte od wiatru.

Przezimowanie fuksji w pomieszczeniach

Zastanawiasz się, jak przezimować fuksję w domu? Jeszcze przed pierwszymi przymrozkami powinieneś przyciąć pędy rośliny o ⅓ i przenieść fuksję do jasnego lub lekko zaciemnionego pomieszczenia o temperaturze 6-10°C. Do zimowania fuksji możesz wykorzystać garaż, strych, budynek gospodarczy, ogród zimowy lub nieogrzewane pomieszczenie w domu. Podczas zimowego spoczynku rośliny należy zrezygnować z jej nawożenia, a podlewanie ograniczyć do minimum.

W okresie od grudnia do marca możesz przystąpić do wybudzania fuksji z zimowego snu. W tym celu przenieś ją do dobrze oświetlonego pomieszczenia, o temperaturze pokojowej (ok. 15-20°C). Kontroluj jej stan, by w porę wykryć objawy szarej pleśni, która (podobnie jak pleśń śniegowa występująca na trawniku) szybko się rozprzestrzenia i może prowadzić do zniszczenia przechowywanych roślin.

W połowie marca, gdy minie już ryzyko wiosennych przymrozków, możesz wystawić fuksję na taras. Jeśli chcesz wiedzieć, jak porządnie wyczyścić przydomową przestrzeń po zimie, to sprawdź jeden z naszych poradników. Dowiesz się, które urządzenia sprawdzą się do poszczególnych powierzchni tarasowych.

Bibliografia:

  1. Kawollek W., Wielka księga ogrodnika i działkowca, Publicat 2008, s. 657-658.
  2. Filipczak J. (red. nacz.), Katalog roślin. Drzewa, krzewy, byliny, Agencja Promocji Zieleni 2016, s. 234.