Jak rozplanować drzewa owocowe w ogrodzie? Zrób tak i ciesz się obfitymi plonami

Ogród
Jak rozplanować drzewa owocowe w ogrodzie? Zrób tak i ciesz się obfitymi plonami

Dojrzewające w pełnym słońcu owoce z własnego ogrodu mogą dostarczyć Ci wspaniałych wrażeń smakowych. Aby cieszyć się z upragnionych plonów, musisz jednak dobrze przemyśleć umiejscowienie drzewek owocowych na swojej działce. Sprawdź, jak rozplanować drzewa owocowe w ogrodzie, aby zdrowo rosły i obficie owocowały. 

Na co zwrócić uwagę przy sadzeniu drzew owocowych w ogrodzie?

Sukces w uprawie drzew owocowych w dużej mierze zależy od zapewnienia im odpowiednich warunków do wzrostu i owocowania. Szczególnie ważny jest wybór dla nich słonecznego i ciepłego stanowiska. Większość drzewek preferuje żyzne, dobrze przepuszczalne i umiarkowanie wilgotne podłoże. Na glebach o lekko kwaśnym odczynie warto sadzić grusze i jabłonie (ok. 6,2–6,7 pH). Z kolei brzoskwinie, morele, wiśnie, czereśnie i śliwy najlepiej będą czuły się na podłożu o odczynie zbliżonym do obojętnego (ok. 6,7 – 7,1 pH).

Niektóre drzewa do owocowania wymagają sąsiedztwa zapylaczy, czyli drzew tego samego gatunku, ale innej odmiany. Zapylaczami dla jabłoni mogą być np.: ‘James Grieve’ i ‘Idared’, dla śliw: ‘Stanley’, ‘Amers’, dla grusz: ‘Konferencja’, a dla czereśni: ‘Vega’, ‘Stella’, ‘Van’, ‘Lapins’. Zapylacze powinny znajdować się w odległości nie większej niż 10 m od drzew owocowych. Ich obecności nie wymagają drzewa samopylne, takie jak m.in. brzoskwinie, morele i wiśnie. 

grusze-zapylacze.jpg

Gdzie sadzić drzewa owocowe w ogrodzie?

Zastanawiasz się, jak rozplanować drzewa owocowe w ogrodzie? Ich umiejscowienie musisz dopasować nie tylko do warunków panujących na Twojej działce, ale również do jej aranżacji. Do najczęściej wybieranych sposobów sadzenia drzew owocowych należą:

  • w rzędach – takie rozwiązanie dobrze sprawdzi się w dużych ogrodach, gdzie można wydzielić osobną przestrzeń na sad.
  • wzdłuż alejek spacerowych – posadzenie drzewek owocowych przy alejkach to świetna metoda na stworzenie zacienionych i malowniczych zakątków do spacerów.
  • między roślinami ozdobnymi – w mniejszych ogrodach uprawę drzew owocowych warto połączyć z uprawą roślin ozdobnych.
  • z tyłu działki – jeśli dysponujesz niezagospodarowaną przestrzenią za domem, możesz wykorzystać ją do uprawy drzew owocowych.
  • w ogródku frontowym – ozdobne, szczepione na pniu, odmiany drzew owocowych możesz sadzić jako solitery przed domem. 

Pamiętaj, by nie sadzić drzew owocowych w pobliżu ogrodzenia, gdyż spadające z nich owoce i liście mogą zanieczyszczać działkę sąsiada. Zalecana minimalna odległość to 2–3 metry dla drzew niskopiennych i co najmniej 5 metrów dla silnie rosnących gatunków, takich jak czereśnie czy orzechy włoskie. 

Jeśli gałęzie drzew owocowych zaczynają przechodzić na sąsiednią posesję, przytnij je. Zrób to za pomocą pilarki akumulatorowej. Dzięki niej możesz szybko i bez wysiłku obciąć nawet grubsze gałęzie. Urządzenie ma ergonomiczny uchwyt, który sprawia, że pewnie i wygodnie leży w dłoni.

pilarka-Stiga-PS700e.jpg
PS700e-Stiga.jpg

Jak gęsto sadzić drzewka owocowe?

Optymalna odległość między poszczególnymi drzewami owocowymi uzależniona jest od gatunku i formy korony. Małe i średnie drzewka owocowe należy sadzić w odstępach wynoszących około 2-3 m. Z kolei większej przestrzeni wymagają czereśnie i wiśnie, które sadzi się w odległości 4-5 m od siebie. Jeśli w Twoim ogrodzie brakuje miejsca, możesz pomyśleć o odpowiednim uformowaniu korony drzewek. Przydatne wskazówki znajdziesz w naszym poradniku

Oprócz tego, warto wiedzieć, kiedy przycinamy jabłoń lub inne drzewko, ponieważ zbyt późne lub zbyt intensywne cięcie może pobudzić drzewo do nadmiernej produkcji tzw. wilków (pędów wyrastających z grubszych gałęzi drzew), które zagęszczają koronę i nie owocują. Cięcie przeprowadzone wczesną wiosną, przed rozpoczęciem wegetacji, pomaga zachować równowagę między wzrostem a owocowaniem.

Co posadzić obok drzew owocowych?

Dobry sąsiad to prawdziwy skarb, zasada ta sprawdza się także w ogrodach. By poprawić owocowanie i wzrost drzew owocowych oraz uchronić je przed chorobami, warto zapewnić im towarzystwo innych gatunków roślin. Oto, nasze wskazówki, co posadzić obok różnych gatunków drzew owocowych:

  • jabłoń – grusza, czereśnia, śliwa, czosnek, nasturcja, jarząb pospolity,
  • grusza – porzeczka czerwona, truskawka, szpinak, mięta pieprzowa,
  • czereśnia – morwa, nagietek lekarski, nasturcja,
  • wiśnia – winorośl, czarny bez, czarna porzeczka, konwalia majowa,
  • brzoskwinia – winorośl, truskawka, wrotycz, mięta
  • śliwa – jabłoń, morwa, wiśnia.

Kiedy sadzić drzewa owocowe?

Najlepszym momentem na sadzenie drzewek owocowych jest wiosna (marzec–maj) lub jesień (październik–listopad), czyli okresy, gdy rośliny znajdują się w stanie spoczynku, nie mają jeszcze liści i nie rozpoczęły intensywnej wegetacji. Wówczas łatwiej się przyjmują i lepiej znoszą zmiany warunków. Drzewka uprawiane w pojemnikach można sadzić przez cały sezon, od wiosny do wczesnej jesieni, pamiętając o regularnej pielęgnacji.

Bibliografia:

  1. Kawollek W., Wielka księga ogrodnika i działkowca, Publicat 2008, s. 120-131.