Jak zakryć brzydką ścianę w ogrodzie? Kompleksowy poradnik

W każdym ogrodzie, oprócz barwnych rabat i kwietników, znaleźć można mniej reprezentacyjne zakątki. Nieestetyczna ściana garażu czy budynku gospodarczego może skutecznie oszpecić nawet najpiękniejszy ogród. Na szczęście istnieje wiele sposobów, by ją ukryć. Podpowiadamy, jak zakryć brzydką ścianę w ogrodzie.
Efektowne pnącza na ścianę do ogrodu
Jedną z najprostszych, a zarazem najskuteczniejszych metod na zakrycie nieestetycznej ściany w ogrodzie jest posadzenie przy niej roślin pnących. Gęste pnącze do ogrodu jest w stanie w krótkim czasie całkowicie zasłonić nawet dużą ścianę. Co więcej, ściana z pnączy może dodać budynkowi naturalności i harmonijnie połączyć go z otoczeniem.
Spośród roślin pnących, przy nasłonecznionej ścianie budynku, można posadzić winobluszcz pięciolistkowy, powojnik lub wiciokrzew. W miejscach cienistych, np. przy ścianie usytuowanej od strony północnej, dobrze sprawdzi się bluszcz pospolity.
Żywopłot
Inną skuteczną opcją jest stworzenie gęstej osłony z krzewów. Żywopłot posadzony wzdłuż nieestetycznej powierzchni skutecznie odwróci od niej uwagę i wprowadzi więcej zieleni.
Do stworzenia żywopłotu możesz wykorzystać m.in.:
- tuje,
- świerki,
- graby,
- buki,
- berberysy,
- forsycje,
- krzewuszki.
Aby Twój żywopłot zachował odpowiednią formę i estetyczny wygląd, pamiętaj o regularnym przycinaniu. Przydatne do tego będą sekatory akumulatorowe, które pozwolą Ci szybko i precyzyjnie przystrzyc żywopłot.

Ogród wertykalny
Zastanawiasz się, jak zamaskować ścianę w ogrodzie? Zielona ściana w wersji wertykalnej to świetna opcja tam, gdzie brakuje miejsca na klasyczne rabaty. Taki ogród, złożony z piętrowo posadzonych roślin, nie tylko maskuje to, co niechciane, ale też dodaje aranżacji nowoczesnego charakteru. To szczególnie dobre rozwiązanie na wąskich działkach, gdzie liczy się każdy metr przestrzeni.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat aranżacji małego ogródka, to odsyłamy do naszego poradnika. Dowiesz się z niego, jak zagospodarować ogród, aby maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń.
Trejaż albo pergola
Jeżeli tuż przy ścianie w ogrodzie masz sporo wolnego miejsca, pomyśl o umieszczeniu tam trejażu lub pergoli. Tego typu konstrukcje możesz połączyć z pnączami lub girlandami świetlnymi.
Co ważne, nie musisz sadzić roślin bezpośrednio przy elewacji. Pergole stanowią dodatkową podporę, pozwalając jednocześnie na ciekawe zagospodarowanie przestrzeni i jej optyczny podział. To estetyczne i funkcjonalne rozwiązanie w jednym.

Dekoracje ogrodowe
Nie zawsze konieczne jest całkowite zasłanianie ściany w ogrodzie. Często mało atrakcyjnie wyglądają tylko jej fragmenty. W takich sytuacjach można spróbować zamaskować spękania czy obdrapania przy pomocy różnorodnych dekoracji.
Ciekawa aranżacja może doskonale podkreślić charakter zielonej przestrzeni. Bezpośrednio na ścianie warto zawiesić donice z ozdobnymi roślinami, lampiony bądź girlandy świetlne. Oprócz tego możesz zainstalować także półki, które będą pełnić funkcję kwietników. Jeżeli uszkodzenia ściany nie są duże i bardzo widoczne, wystarczy, że przysłonisz je przy użyciu rzeźb ogrodowych lub dużych, ozdobnych donic ustawionych w pobliżu budynku.
Murale i graffiti
Masz zacięcie artystyczne? Wykorzystaj je! Zamiast zasłaniać zniszczoną powierzchnię, potraktuj ją jako płótno.
Możesz samodzielnie wykonać mural, namalować wzory przy pomocy szablonów lub zaprosić do współpracy lokalnego twórcę. Kolorowy akcent wprowadzi niepowtarzalny charakter do ogrodu i stanie się jego oryginalną ozdobą.
Płotek lub parawan
Chcesz zakryć brzydki fragment ściany tuż przy ziemi? W takiej sytuacji sprawdzi się lekki płotek, tyczki lub parawan, ustawiony bezpośrednio przy budynku.
Niebanalną propozycją są konstrukcje z bambusa, które subtelnie wtapiają się w otoczenie, wprowadzając do ogrodu orientalny klimat. Tego typu osłony doskonale pasują do aranżacji w stylu japońskim. Możesz też zdecydować się na przysłony z wikliny, technorattanu lub innego drewna – w zależności od charakteru Twojej przestrzeni.

Bibliografia:
- Młoźniak D., Jak zaprojektować ogród marzeń, Multico 2015, s. 64-124.
-adaptive-70x70.webp)

-adaptive-70x70.webp)

