Jak założyć staw w ogrodzie? Aranżacje i porady
Naturalny staw w ogrodzie poprawia mikroklimat otoczenia, ożywia aranżację i tworzy przyjemne warunki do relaksu w letnie dni. Aby jednak zbiornik wodny dobrze spełniał swoje funkcje, należy zadbać o odpowiednią lokalizację i fachowe wykonanie. Podpowiadamy, jak wykopać staw i w jaki sposób go zaaranżować.
Dlaczego warto założyć staw w ogrodzie?
Staw w ogrodzie może stać się głównym elementem kompozycji. Naturalny zbiornik wodny to jednak nie tylko wyjątkowa dekoracja. Dzięki niemu poprawisz obieg wody w ogrodzie, obniżysz temperaturę, zwiększysz wilgotność otoczenia, przyciągniesz na działkę dzikie zwierzęta, podkreślisz styl ogrodu i dodasz mu dynamiki.
W zależności od tego, jaki masz pomysł na staw w ogrodzie, możesz dodatkowo wykorzystać go do hodowli ryb, uprawy roślin wodnych i błotnych lub do kąpieli. Staw kąpielowy w ogrodzie to też świetne miejsce do letniej rekreacji.
Aranżacje stawu w różnych stylach
Przed przystąpieniem do budowy stawu powinieneś wybrać dla niego odpowiednią lokalizację. Mały zbiornik, który ma pełnić głównie funkcję dekoracyjną, warto wybudować w pobliżu wejścia do domu lub tarasu. Większe obszary wodne lepiej natomiast zaplanować w głębi ogrodu, w jego zacisznej części (np. w pobliżu kącika wypoczynkowego). Przy planowaniu lokalizacji stawu należy także uwzględnić możliwość doprowadzenia do niego zasilania.
Marzy Ci się romantyczny mini staw w ogrodzie? A może chcesz stworzyć duży naturalistyczny zbiornik? Do aranżacji warto wykorzystać:
- głazy i kamienie (do ogrodów naturalistycznych),
- drewniane pomosty (do ogrodów wiejskich),
- lampiony i oświetlenie ogrodowe (do ogrodów w stylu romantycznym),
- kaskady wodne (do ogrodów nowoczesnych),
- rzeźby ogrodowe (do ogrodów w różnych stylach).
Przykładowy projekt aranżacyjny stawu wygenerowany za pomocą sztucznej inteligencji.
Jeśli na Twojej działce występują naturalne spadki terenu, możesz założyć malowniczy staw i strumyk w ogrodzie, który będzie piękną dekoracją np. ogrodu w stylu romantycznym.
Staw w ogrodzie – wykorzystaj nasze fachowe rady
Staw najlepiej założyć w naturalnym zagłębieniu terenu, gdzie po opadach gromadzi się woda. W pobliżu zbiornika nie powinny znajdować się drzewa i krzewy liściaste, które mogą go zanieczyszczać. Warto go usytuować w miejscu dobrze oświetlonym, jednak przynajmniej jego ⅓ musi być zacieniona – ograniczy to rozwój glonów i nagrzewanie się wody.
Jak zbudować staw kąpielowy w ogrodzie? Jeżeli chcesz mieć w ogrodzie własny ekobasen, powinieneś wydzielić w nim część przeznaczoną na strefę bagienną (z filtrem bagiennym i specjalnie dobranymi roślinami) oraz część kąpielową. Budowa stawu ogrodowego o powierzchni do 1000 m2 i głębokości nieprzekraczającej 3 m nie wymaga zezwolenia na budowę. Konieczne jest jednak dokonanie zgłoszenia wodnoprawnego.
Jak zbudować staw na działce krok po kroku?
Wykonanie wykopu
Pierwszym etapem budowy stawu w ogrodzie jest wykonanie wykopu. Najlepiej użyć do tego ciężkiego sprzętu (np. koparki). Jeśli jednak budujesz staw w już zaaranżowanym ogrodzie, wykop będziesz musiał wykonać ręcznie. Staw rybny w ogrodzie powinien mieć głębokość minimum 1,5-2 m. Warto zadbać również o uformowanie łagodnych spadków. Staw ogrodowy musi mieć taką samą wysokość na całej powierzchni – najlepiej więc użyć poziomicy podczas formowania brzegów.
Przygotowanie dna
Z dna stawu musisz usunąć wszystkie korzenie i kamienie. Następnie należy wysypać ok. 10-centymetrową warstwę drobnego piasku. Na tak przygotowanym podłożu można ułożyć folię PCV. Do budowy niecki stawu, zamiast folii, możesz użyć również maty bentonitowej, membrany EPDM lub gliny. Dno stawu wysyp podłożem do uprawy roślin (drobnym żwirem lub gliną wymieszaną z piaskiem).
Wykończenie brzegów i ich pielęgnacja
Brzegi stawu ogrodowego wymagają wzmocnienia za pomocą kamieni, bloczków betonowych, płyt kamiennych lub ceglanych. Pamiętaj, że materiał uszczelniający powinien wystawać ponad powierzchnię lustra wody, dzięki czemu grunt nie będzie nasiąkał wodą.
Po pewnym czasie otoczenie domowego stawu może ulec zanieczyszczeniu, dlatego regularna pielęgnacja jest niezbędna. Warto zainwestować w myjki wysokociśnieniowe, które skutecznie usuwają brud, glony i osady z kamieni i płyt. Dodatkowo, dmuchawy i odkurzacze ogrodowe są kolejnym przydatnym narzędziem. Sprawdzą się przy usuwaniu liści lub innych zabrudzeń, które mogą gromadzić się w okolicach stawu w okresie jesienno-zimowym.
Sadzenie roślin
Kolejnym etapem zakładania stawu w ogrodzie jest obsadzanie go roślinnością. Rośliny powinny zajmować maksymalnie ⅔ zbiornika. W stawie warto wyodrębnić strefy (bagienną, wody płytkiej, wody głębokiej i powierzchniową) z różną roślinnością. Do obsadzania stawu możesz wykorzystać m.in.: pałkę wodną, tojeść rozesłaną, grążel żółty, lilię wodną, hiacynt wodny, salwinię pływającą, niezapominajkę błotną, strzałkę wodną.
Jeśli chcesz poczytać więcej na temat roślinności wodnej – w sam raz do ozdobienia oczka lub innego zbiornika wodnego, sprawdź nasz poradnik.
Napełnienie stawu wodą
W końcu możesz napełnić staw wodą do wysokości planowanego lustra wody. Później musisz odczekać jeszcze kilka dni, aż podłoże osiądzie, a woda w naturalny sposób się oczyści.
Bibliografia:
- Urbaniak E., Naturalistyczny zbiornik retencyjny, Fundacja Sendzimira 2019.