Jakie najładniejsze krzewy zimozielone wybrać do ogrodu? Inspiracje i wskazówki

Ogród
Jakie najładniejsze krzewy zimozielone wybrać do ogrodu? Inspiracje i wskazówki

Aby ogród cieszył oko przez cały rok, warto tak przemyśleć jego kompozycję, aby znaleźć także miejsce na krzewy zimozielone. Taki akcent sprawia, że nawet w pochmurne, bezśnieżne dni, przestrzeń wygląda nienagannie i zachęca do korzystania z uroków spędzania czasu na świeżym powietrzu. W artykule przedstawimy najładniejsze krzewy zimozielone, które warto posadzić przed swoim domem.

Różaneczniki. Krzewy zielone zimą i kolorowe wiosną

Różaneczniki (łac. Rhododendron) słynie ze swych dostojnych eleganckich kwiatów, ale nie każdy wie, że jest to krzew zimozielony, z którego ma się pociechę również zimą. Ma duże, skórzaste liście w kolorze ciemnej zieleni, które doskonale komponują się w towarzystwie iglastych świerków, jodeł czy sosen. 

Poza ciekawą kompozycją istotne jest także to, że wymienione gatunki mają podobne wymagania stanowiskowe, a więc lubią lekko zacienione miejsca, a także żyzną, stale lub umiarkowanie wilgotną glebę o kwaśnym odczynie, która jest przepuszalna.

Najładniejsze krzewy zimozielone to ostrokrzewy

Choć trujący, ostrokrzew (łac. Ilex L.) jest jednym z najpiękniejszych zimozielonych krzewów, a do tego nasuwa skojarzenie ze Świętami Bożego Narodzenia. Ma skórzaste liście o ostro zakończonych brzegach, a także drobne czerwone owoce. W Polsce najpopularniejszą odmianą jest ostrokrzew ząbkowany, nieco podobny do bukszpanu oraz ostrokrzew Meservy, cechujący się większą odpornością na niesprzyjające warunki środowiskowe.

Dla ostrokrzewów optymalne jest stanowisko cieniste lub półcieniste. Najlepsza gleba powinna być natomiast lekko wilgotna, przepuszczalna oraz żyzna. 

zywoplot-ostrokrzew.jpg

Krzewy te bardzo dobrze znoszą nawet ostre cięcie i szybko się regenerują, ale żeby usprawnić ten proces, warto skorzystać z profesjonalnych narzędzi. Sekatory pozwalają na precyzyjne wykonywanie prac i nie uszkadzają pędów. Idealnie sprawdzą się do drzew i krzewów. 

Stiga-HT500e.jpg

Jeśli zastanawiasz się, jak przycinać krzewy w swoim ogrodzie, koniecznie przeczytaj nasz poradnik. Znajdziesz tam dokładne informacje o terminach, a także konkretne wskazówki pod względem prawidłowego cięcia roślin.

Krzew ciernisty zimozielony, ognik szkarłatny

Ognik szkarłatny (łac. Pyracantha coccinea) wygląda naprawdę zjawiskowo, szczególnie w postaci żywopłotu, gdy kwitną jego białe kwiaty, a po zapyleniu, wraz z końcem lata, rozwijają się czerwone, pomarańczowe lub żółte owoce. Utrzymują się przez całą jesień i zimą, aż do pierwszych silnych mrozów, jeżeli nie zostaną zjedzone przez ptaki. Pędy krzewu są rozłożyste, mają kolce. Liście natomiast są drobne, cechuje je skórzasta struktura.

zywoplot-zimozielony-ognik-szkarlatny.jpg

Ogniki szkarłatne najlepiej czują się na stanowiskach słonecznych, w lekko zasadowej glebie lub takiej, która ma odczyn obojętny. Rosną na rozmaitych podłożach, ale szczególnie dobrze sprawdzają się te bogate w wapń i umiarkowanie wilgotne.

Zimozielony bukszpan to efektowna dekoracja ogrodu

Chociaż młody okaz nie kwitnie, bukszpan wieczniezielony (łac. Buxus sempervirens) może stać się przepiękną dekoracją twojego ogrodu, jeżeli tylko zdecydujesz się go zasadzić. Szczególną uwagę przykuwają jego efektowne, drobne i ciemnozielone, błyszczące liście, które bardzo gęsto pokrywają pędy i tworzą zwartą strukturę o eliptycznym pokroju. To kolejny krzew doskonale sprawdzający się w roli żywopłotu, ale może też stanowić oddzielną dekorację. Niestety, dużym zagrożeniem jest dla niego ćma bukszpanowa.

Bukszpan nie jest wymagający pod kątem uprawy. Nie wymaga szczególnej troski i dobrze rośnie na rozmaitym podłożu. Może mieć zarówno słoneczne, jak i cieniste stanowisko. Najlepiej czuje się w glebie umiarkowanie suchej, o odczynie lekko zasadowym albo obojętnym.

Z racji, że młody bukszpan nie kwitnie, a ten ponad 10-letni wytwarza nieciekawe dla ludzkiego oka kwiaty, warto posadzić pod krzewem kolorowe rośliny, takie jak lawenda, szałwia, liliowiec czy jeżówka, które będą pięknie prezentować się wiosną, latem oraz jesienią na ciemnozielonym tle.

Elegancka alternatywa dla tui, czyli laurowiśnia

Laurowiśnia wschodnia (łac. Prunus laurocerasus) to zimozielony krzew, który zyskuje coraz większą popularność w naszych polskich ogrodach. Jest doskonałą alternatywą dla tui. Jej błyszczące, skórzaste liście w głębokim odcieniu zieleni prezentują się pięknie przez cały rok. Wiosną laurowiśnia zachwyca również drobnymi, białymi kwiatami, które później ustępują miejsca ozdobnym, ciemnym owocom.

zywoplot-zima.jpg

Ten krzew najlepiej rośnie w półcieniu, choć dobrze znosi także stanowiska słoneczne. Preferuje żyzne, próchnicze gleby o odczynie lekko zasadowym lub obojętnym. Warto okryć laurowiśnię na zimę, zanim nadejdą siarczyste mrozy. 

Bibliografia:

  1. Latocha P., Pierwsza pomoc ogrodnicza: Jakie drzewa mogą ozdobić mój ogród zimą?, Ogrody, Ogródki, Zieleńce 211, 11, 74.
  2. Skórkowska A., Rośliny zimozielone, Zieleń Miejska 2012, 2, 28-31.
  3. Weber D., Rośliny zimozielone w ogrodzie, Wieś Kujawsko-Pomorska. Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie 2017, 196, 46.