Jakie zioła zasadzić w swoim ogrodzie?

Ogród
Jakie zioła zasadzić w swoim ogrodzie?

Zioła od wieków są wykorzystywane w medycynie, kosmetyce i kulinariach. Warto jednak docenić również ich walory jako roślin ogrodowych. Zioła w ogrodzie mogą nie tylko doskonale ubarwić rabaty, ale także wnieść do otoczenia przyjemny zapach. Sprawdź, jak założyć ogródek ziołowy.

Jak uprawiać zioła w ogrodzie?

Uprawa ziół w ogrodzie zazwyczaj nie przysparza większych trudności. Ziołom należy zapewnić żyzną, lekką i dobrze przepuszczalną glebę o odczynie lekko kwaśnym (6,0-6,5). Jako podłoże do uprawy ziół zwykle bardzo dobrze sprawdzi się ziemia pod warzywa. Ciężkie podłoże warto rozluźnić przy użyciu gruboziarnistego piasku. Warto pamiętać także o dokładnym odchwaszczeniu terenu pod ogródek ziołowy. Spulchniacz do SGM umożliwi bezproblemowe pielenie ziemi. Aby przygotować grunt, możesz wcześniej skorzystać z glebogryzarki. To urządzenie pozwoli Ci na efektywne spulchnienie gleby oraz równomierne wymieszanie jej z dodatkami, takimi jak kompost czy piasek.

stiga_SGM104AE.jpg

Najpopularniejsze zioła w ogrodzie najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych, ciepłych i osłoniętych przed wiatrem. Odpowiednia dla nich będzie zatem wystawa południowa lub południowo-zachodnia. Kiedy sadzimy zioła w ogrodzie? Siew większości ziół do gruntu przeprowadza się wiosną – najczęściej w kwietniu/maju. Sadzonki ziół w doniczkach możesz sadzić praktycznie przez cały sezon, jednak najlepiej, jeśli zrobisz to wiosną (w kwietniu/maju) lub na początku jesieni (we wrześniu).

Najciekawsze zioła w ogrodzie – inspiracje dla ogrodników

Zioła to bogata grupa roślin, w której znajdują się gatunki różniące się właściwościami leczniczymi, zastosowaniem kulinarnym i walorami dekoracyjnymi. Sprawdź, jakie zioła warto mieć w ogrodzie.

Nazwa Rodzaj ziół Wygląd Zastosowanie
Bazylia jednoroczne Osiąga wysokość 30-50 cm, odznacza się małymi, białymi kwiatami. Liście bazylii mogą być świetnym dodatkiem do sałatek, sosów, kanapek. Mają również dobroczynny wpływ na trawienie.
Cząber ogrodowy jednoroczne Dorasta do 30-50 cm, ma wąskie, długie liście i białe lub fioletowe kwiaty. Odznacza się korzennym smakiem. Świetny do sałatek i potraw z grilla. Ogranicza dolegliwości trawienne.
Majeranek jednoroczne Osiąga wysokość 20-30 cm, wyróżnia się małymi, szarozielonymi liśćmi oraz niewielkimi, białymi lub różowymi kwiatami. Ze względu na wyrazisty aromat służy jako dodatek do sosów, potraw z ryb, omletów i sałatek.
Oregano wieloletnie Dorasta do 1 m, ma owalne, ułożone naprzeciwlegle liście i niewielkie, różowe kwiaty. Oregano ma orzeźwiający, korzenny smak. Wykorzystywane jest w kuchni włoskiej jako przyprawa do pizzy, sosów, zapiekanek, pieczonych mięs. Sprawdza się przy dolegliwościach trawiennych i kaszlu.
Mięta wieloletnie Osiąga wysokość do 90 cm, charakteryzuje się różowymi kwiatami tworzącymi kłosy. Mięta jest ceniona ze względu na orzeźwiający smak. Jest idealnym dodatkiem do napojów czy deserów. Pomaga przy problemach trawiennych.
Estragon wieloletnie Osiąga wysokość 60-100 cm, ma wydłużone, miękkie liście i jasnożółte kwiaty. Wyróżnia się delikatnym, słodkim zapachem. Idealny do potraw drobiowych i rybnych, serów i sałatek.
Tymianek wieloletnie Karłowaty krzew z liliowymi kwiatami dorastający do 15-30 cm. Ma ostry smak, dzięki czemu pasuje do potraw z grilla i smażonych czy pieczonych mięs.

Zioła w ogrodzie — jak sadzić?

Zioła możesz sadzić pojedynczo lub większych grupach. Unikaj jednak łączenia gatunków wolno i szybko rosnących oraz jednorocznych i wieloletnich. Tworząc kompozycje z ziół, kieruj się podobnymi zasadami jak przy projektowaniu rabat. Zachowaj układ piętrowy. Wyższe gatunki posadź z tyłu, a niższe z przodu. Wyższe zioła będą dobrze prezentować się także przy ścieżkach czy ogrodzeniach.

Prosty zielnik możesz założyć na planie kwadratu lub okręgu. Jeśli brakuje Ci miejsca na ogródek ziołowy, posadź zioła w ogrodzie wieloletnie na rabatach (między roślinami ozdobnymi) lub w warzywniku. O tym, jak założyć taki warzywnik przeczytasz w naszym poradniku.  Ciekawym rozwiązaniem jest również uprawa ziół w pojemnikach, które na zimę można przenieść do mieszkania. Czasami dzikie zioła w ogrodzie same wypełniają wolne przestrzenie na rabatach. Zanim więc zdecydujesz się je usunąć, zastanów się, czy nie przydadzą się w Twojej kuchni.

bazylia-w-ogrodzie.jpg

Bibliografia:

  1. Kawollek W., Wielka księga ogrodnika i działkowca, 2017, s. 456-484.
  2. Ronnblom E., Pielęgnacja ogrodu, 2019, s. 90-96.