Jesienne kompozycje kwiatowe przed domem. Jak zaaranżować ogród na jesień?
Jesień to wyjątkowy czas, kiedy przyroda powoli szykuje się do zimowego snu, jednocześnie ciesząc nasze oczy feerią barw. Z drugiej strony dni stają się coraz krótsze, a wieczory chłodniejsze – ciepłe lato definitywnie się skończyło. Należy jednak pamiętać, że przełom września i października to również okres intensywnego kwitnienia niektórych roślin. Wykorzystaj je, aby stworzyć zdumiewające jesienne kwiatowe kompozycje przed domem.
Kompozycje jesienne przed dom z wykorzystaniem kwiatów
Jeżeli na Twój przedogródek składa się taras ze schodami, zacznij od zaplanowania kompozycji kwiatowych w doniczkach, które ustawisz w okolicach wejścia do domu. Najlepszym wyborem na jesień będą wrzosy, chryzantemy oraz astry – rośliny, które ponad wszelką wątpliwość kojarzą się z opadającymi liśćmi i chłodnymi wieczorami. Co ciekawe, nie ma konieczności sadzenia ich w donicach. Świetnie sprawdzą się również na rabatach, gdzie będą wyglądać równie pięknie!
Pamiętaj jednak, że jesienią na tarasie mogą gromadzić się liście oraz zabrudzenia, dlatego warto regularnie dbać o jego czystość. Do usuwania liści doskonale sprawdzą się dmuchawy, które szybko i skutecznie pomogą Ci utrzymać porządek. Myjki ciśnieniowe, z kolei ułatwią usuwanie uporczywych zabrudzeń, takich jak błoto czy pył.
Wrzos pospolity (łac. Calluna vulgaris)
Wrzosy doskonale wyglądają zarówno w donicach, jak i posadzone w ziemi. Mają rozmaite kolory. Wybieraj białe, różowe, fioletowe, ale też zielone czy żółte odmiany i baw się kompozycją, łącząc je z niewielkimi krzewami iglastymi, takimi jak kosodrzewina czy cyprysiki lub wybierając nietypowe donice, np. z gliny, wikliny czy bambusa.
Złocienie, chryzantemy (łac. Chrysanthemum)
Chryzantemy to kwiaty, które często ustawiamy w donicach na grobach naszych bliskich w Święto Zmarłych. Warto je jednak odczarować, ponieważ są piękne i do tego cudownie komponują się z innymi jesiennymi kwiatami. Pamiętaj jednak, że nie mogą zimować na zewnątrz – nie są odporne na mróz, a więc nie sadź ich w glebie. Mają duże, niskie kwiaty, dobrze więc prezentują się w szerokich skrzynkach.
Astry (łac. Aster), in. marcinki
Astry zaczynają kwitnąć już w sierpniu, a ostatnie kwiaty znikają późną jesienią. Charakteryzują się dużą różnorodnością odcieni, jak i kształtów czy wysokości łodyg, dlatego są doskonałym materiałem na tworzenie jesiennych kompozycji rabat kwiatowych. Wybieraj wieloletnie gatunki, takie jak aster nowoangielski czy nowobelgijski, dzięki czemu będziesz się nimi cieszyć przez kilka sezonów.
Jesienne kompozycje kwiatowe przed domem z wykorzystaniem dyni
Znasz już najpiękniejsze kwiaty, z których stworzysz kompozycje jesienne przed domem zarówno w donicach, jak i w ziemi. Co jednak zrobić, aby ogród nabrał bardziej jesiennego charakteru? Zestaw wybrane rośliny z dyniami – są one niezastąpione w aranżacji ogrodu we wrześniu, październiku i listopadzie. Wybieraj dekoracyjne dynie o ciekawych kształtach czy nietypowym zabarwieniu lub duże pomarańczowe odmiany kojarzące się ze świętem obchodzonym w Stanach Zjednoczonych, Halloween.
Jesienne kompozycje kwiatowe w postaci suszonych bukietów
Jesień kojarzy się z przemijaniem, a więc w aranżacji przedogródka lub tarasu z powodzeniem można wykorzystywać suche bukiety w wysokich szklanych albo glinianych wazonach. A jakie rośliny będą pasować do takich kompozycji? Zwróć uwagę na następujące gatunki:
- dmuszek jajowaty (łac. Lagurus ovatus),
- kraspedia kulista (łac. Craspedia globosa),
- czarnuszka damasceńska (łac. Nigella damascena),
- ostróżka wyniosła (łac. Delphinium elatum).
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat pielęgnacji ogrodu w okresie jesienno-zimowym, to skorzystaj z jednego z naszych poradników. Znajdziesz tam wiele przydatnych wskazówek ogrodniczych.
Bibliografia:
- Debicz R., Marcinki jesienne astry, Mój Piękny Ogród 2008, 11, 31.
- Lulus D., Wybrane zagadnienia z zakresu biologii, hodowli i reprodukcji chryzantemy wielkokwiatowej, Zeszyty Problemowe Postępów Nauk Rolniczych 2017, nr 588, 47-61.
- Onyszk K., Wrzosowisko w przedogródku, Wieś Mazowiecka. Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Warszawie 2007, 11, 32.
- Skutnik E., Kwiaty cięte i do suszenia, Działkowiec 2003, zesz. spec. 2, 16-17.