Jesienne porządki w ogrodzie. Jak pozbyć się liści i zanieczyszczeń z podwórka?

Ogród
Jesienne porządki w ogrodzie. Jak pozbyć się liści i zanieczyszczeń z podwórka?

Jesienne prace porządkowe w ogrodzie pozwalają przygotować się na nadchodzącą zimę. Istotne jest, aby nie zostawiać narzędzi, obciętych gałęzi czy innych pozostałości po pracach zbyt długo, bo gdy przysypie je śnieg, może pojawić się problem. Ale, co najważniejsze, w gorączce sprzątania nie można zapominać o tych, którzy są najważniejsi, a więc o zwierzętach.

Czy grabić liście na zimę?

Grabienie liści jesienią to temat, który spędza sen z oczu wielu ogrodników. Niektórzy mówią, żeby pod żadnym pozorem tego nie robić, z kolei inni namawiają do korzystania z grabi czy specjalistycznych maszyn, które pomagają pozbyć się problemu gnijących „darów natury” czy gołych plam powstających w miejscach, gdzie powinna znajdować się trawa. A gdzie tkwi prawda? Jak zwykle pośrodku.

Czy grabić liście jesienią? Tak, warto to robić, ale z głową, nie zapominając przy tym o naturalnych potrzebach zarówno swojego ogrodu, jak i mieszkających w nim zwierząt. Mamy dla Ciebie kilka wskazówek, które pomogą Ci zrozumieć, jak powinny wyglądać jesienne porządki podwórka, jeżeli chodzi o sprzątanie spadających liści.

  1. Nie trzeba dokładnie grabić liści znajdujących się pod krzewami czy drzewami. Dlaczego? Ponieważ zimują w nich najróżniejsi mieszkańcy Twojego ogrodu, z drugiej strony będący źródłem pokarmu dla okolicznych ptaków. Pozbywając się ich, zaburzasz naturalny ekosystem.
  2. Warto grabić liście na zimę z trawnika. Tutaj sprawa wygląda inaczej, ponieważ gromadząca się warstwa liści sprzyja rozwojowi chorób, tworzy optymalne środowisko dla rozwoju pleśni, a także zaburza wzrost trawy i innych roślin, które przykrywa.

Jak grabić liście, aby stworzyć optymalne warunki dla roślin i mieszkańców ogrodu?

Tak jak wspomniano, liście znajdujące się bezpośrednio pod krzewami czy drzewami należy zostawić w spokoju. Z kolei te pokrywające trawę można uzbierać w kilka kupek w rogach ogrodu, w których będą mogły przezimować m.in. jeże albo żaby. Jeśli są względnie suche, warto wspomóc się traktorem ogrodowym, który zbierze wszystkie liście do swojego kosza. Następnie możesz rozsypać je na wyznaczonym obszarze,  gdzie będą mogły ulec naturalnemu rozkładowi.

Nadmiar można poddać mulczowaniu. Jeśli zdecydujesz się na ten zabieg, to dmuchawa z funkcją ssania pozwoli ci na bezproblemowe zebranie liści. Przyspieszysz tym samym jesienne porządki oraz stworzysz nawóz dla roślin, które po zimie będą potrzebować więcej składników odżywczych. Taka ziemia pod warzywa, owoce czy kwiaty przyspieszy ich wzrost. 

Stiga VS100e.jpeg

Zastanawiasz się, jakie jeszcze prace możesz wykonać, aby stworzyć dobre warunki dla roślin? Zachęcamy do przeczytania naszego poradnika na temat zabiegów pielęgnacyjnych jesienią. Znajdziesz tam informacje dotyczące regulacji pH ziemi, uzupełniania substancji odżywczych oraz przygotowywania gleby do nadejścia zimy.

Porządkowanie stawów, oczek wodnych i ścieżek w ogrodzie jesienią

Liście, które wpadają do zbiorników wodnych w Twoim ogrodzie, bezwzględnie należy wyłowić. To istotne, ponieważ opadając na dno, gniją, pogarszają jakość wody i wydzielają nieprzyjemny zapach.

Z kolei zwiędłe elementy roślin, które opadają na ścieżki, podjazd czy na taras możesz szybko usunąć za pomocą dmuchawy. Takie urządzenie generuje masy powietrza, które umożliwiają zdmuchnięcie wszystkiego w jedno miejsce bez dużych nakładów pracy i czasu. Potem możesz tak przygotowane kupki zostawić albo przenieść do kompostownika, gdzie wkrótce zamienią się w dobrej jakości nawóz. 

Sezon jesienny to również kurz, pył i masa gałązek na chodniku. Jeśli chcesz wyczyścić swoją kostkę brukową, to wykorzystaj moc niezawodnej zamiatarki. W mgnieniu oka pozbędziesz się zanieczyszczeń.

Stiga SWS800GE.jpg
Stiga SWP475.jpg

O czym jeszcze pamiętać w trakcie jesiennych prac porządkowych?

Oprócz grabienia liści i usuwania zanieczyszczeń w okresie jesiennym warto również pomyśleć o zabezpieczeniu drzew i krzewów na nadchodzącą zimę. Owiń młodsze pnie jutą lub specjalnymi osłonami, aby chronić je przed mrozem oraz uszkodzeniami spowodowanymi przez zwierzęta.

Zadbaj także o to, aby wszystkie narzędzia ogrodnicze były odpowiednio przygotowane na zimowe miesiące – dokładnie je oczyść, naładuj akumulatory, a następnie schowaj w suchym i zabezpieczonym miejscu. Dobre przechowywanie sprzętu sprawi, że narzędzia będą gotowe do użycia na wiosnę.

Bibliografia:

  1. Makowska M., Jesienne porządki w ogrodzie, Wieś Mazowiecka. Wojewódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Warszawie 2005, 10, 30.
  2. Sokołowska K., Grabienie liści…, Mój Piękny Ogród 2020, 11, 40.
  3. Szulc K., Szulc J., Jeż – zwierzę nie całkiem gospodarskie, ale pożyteczne, Wiadomości Zootechniczne 2015, R. LIII, 4, 138-146.