Jesienne sadzenie i uprawa orzecha laskowego w ogrodzie

Ogród
Jesienne sadzenie i uprawa orzecha laskowego w ogrodzie

Uprawa orzecha laskowego w ogrodzie nie jest skomplikowana czy wymagająca, ale musisz wiedzieć, jakie stanowisko oraz towarzystwo będą dla niego najlepsze – tylko w optymalnych warunkach wzrostu odwdzięczy ci się dobrodziejstwem w postaci swoich owoców.

Orzech laskowy to drzewo czy krzew?

Na jakim drzewie rosną orzechy laskowe? Na leszczynie (łac. Corylus). Ale leszczyna wcale nie musi być drzewem, występuje też w postaci krzewów. Te rośliny należą do rodziny brzozowatych, a w samym rodzaju wyróżnia się ok. 17 gatunków. W Polsce najczęściej spotyka się leszczynę pospolitą (łac. Corylus avellana), występuje także dziko. To na jej uprawie skupimy się w artykule.

Jak wygląda leszczyna pospolita? Liście ma duże, ciemnozielone, a jesienią żółte lub żółtobrązowe, o rozłożystym kształcie. Mają długość i szerokość na ok. 10 cm, z przodu są lekko zaostrzone, a z tyłu mogą być sercowate. Sam krzew rośnie na wysokość ok. 5 m. Charakterystyczne są tzw. męskie kotki, które zwisają z gałęzi leszczyny w postaci długich, żółtych kwiatów – widać je niekiedy już pod koniec lutego, ostatnie pylą w kwietniu.

Leszczyna pospolita – uprawa, pielęgnacja

Jak wspomniano, uprawa orzecha laskowego w ogrodzie nie jest skomplikowana. To odpowiedni krzew dla początkujących ogrodników, o ile tylko będziesz przestrzegać zaleceń, które opisujemy w poniższej tabeli.

Uprawa orzecha laskowego (leszczyny pospolitej) w ogrodzie
Sadzenie leszczyny pospolitej

Termin: jesień lub wczesna wiosna (wiosną sadzimy sadzonki z doniczek)

Rozstaw: 5 × 4 m lub 2 × 2 m, gdy leszczyna jest przycinana i rośnie na dobrej glebie

Gleba pod leszczynę pospolitą

Dobra gleba: zasobna w próchnicę i wapń, żyzna, ciepła, o uregulowanych stosunkach wodno-powietrznych, o pH zasadowym w zakresie 6,8-7,2

Zła gleba: zbyt lekka, piaszczysta lub nieprzepuszczalna i zwięzła, o wysokim poziomie wód gruntowych

Preferowane stanowisko orzecha laskowego

miejsce nasłonecznione, ciepłe, chronione przed silnym wiatrem

Kiedy przycinać leszczynę?

Przycinanie leszczyny niekiedy nie jest konieczne. Należy wtedy pamiętać o odpowiednim rozstawie krzewów oraz o fakcie, że krzew będzie wysoki na 5 m, a więc zbiory utrudnione. Jeśli jednak zdecydujesz się na ten zabieg pielęgnacyjny, przycinaj gałęzie wczesną zimą, kiedy dni będą suche, a niebo bezchmurne i słoneczne. Pierwsze cięcie pędu głównego (tzw. cięcie formujące) wykonaj tuż przed zasadzeniem, a więc w październiku lub marcu. Możesz do tego wykorzystać sekator akumulatorowy na wysięgniku MT 500e z podkrzesywarką.

Stiga-MT500e.jpg
Stiga-MT500e-ogrod.jpg

Jeśli chcesz poczytać więcej na temat przycinania drzew i krzewów, sprawdź jeden z naszych poradników. Znajdziesz tam wiele cennych wskazówek.

Choroby i szkodniki leszczyny pospolitej

Leszczyna pospolita jest podatna na ataki niektórych gatunków mszyc i przędziorków, które odpowiadają za zjadanie liści. W glebie zagrażają jej przede wszystkim larwy chrabąszcza majowego (pędraki), których należy się pozbyć jeszcze przed sadzeniem, ponieważ mogą zniszczyć system korzeniowy i całkowicie zatrzymać wzrost krzewu. Z kolei częste choroby leszczyny to:

  • monilioza (odpowiada za nią grzyb z rodzaju Monilinia),
  • mączniak prawdziwy (łac. erysiphales),
  • plamistość liści.

Jeżeli nie chcesz korzystać z chemicznych środków, postaraj się dokładnie i głęboko przeorać ziemię przed sadzeniem w celu zabicia larw. Z kolei na przędziorki oraz mszyce może zadziałać roztwór szarego mydła, którym należy regularnie spryskiwać liście profilaktycznie, czyli zanim dostrzeżesz pierwsze objawy inwazji.

Bibliografia:

  1. http://www.leszczyna.org.pl/uprawa-leszczyny.html [dostęp 28.07.2024].
  2. Klepacz-Baniak J., Orzech laskowy „na zielono”, Hasło Ogrodnicze 2018, 07, 48-49.
  3. Piękna-Paterczyk D., Uprawa leszczyny, Poradnik Gospodarski 2015, 06, 18.
  4. Słowik M., Słowik G., Drzewa i krzewy dla naszej pasieki, Pasieka 2010, 1, 13-15.