Ostatnie koszenie trawnika przed zimą
Dobra kondycja trawnika przez zimę i na wiosnę to rezultat (między innymi) koszenia trawy. Kiedy i jak je wykonać - po raz ostatni?
Spis treści:
- Kiedy ostatni raz w roku kosimy trawę?
- Na jakiej wysokości należy skosić trawę – przed zimą?
- Co zrobić z trawą skoszoną po raz ostatni w roku?
- Czego nie wolno robić z trawą skoszoną ostatni raz w sezonie?
Ostatnie w sezonie koszenie to jeden ze sposobów – obok nawożenia, wertykulacji, aeracji – na skuteczne zabezpieczenie trawnika przed zimą.
Wykonane w terminie oraz na właściwej wysokości, korzystnie wpływa na kondycję trawnika. Przede wszystkim zwiększa odporność darni na choroby i uszkodzenia, do których może dojść wskutek oddziaływania niekorzystnych warunków pogodowych.
W efekcie trawnik dobrze znosi długo utrzymującą się, niską (w tym ujemną) temperaturę, opady marznącego deszczu czy śniegu. Wiosną natomiast szybciej odzyskuje naturalnie piękny wygląd.
Kiedy ostatni raz w roku kosimy trawę?
Przed pierwszymi przymrozkami, po zakończeniu okresu wegetacyjnego - gdy trawnik zakończył wzrost. Dokładny termin zależy jednak od warunków atmosferycznych: temperatury i wilgotności powietrza.
W przypadku pogodnej jesieni - kiedy temperatura w ciągu dnia osiąga (a nawet przekracza) 10 stopni, a przy tym często, obficie pada deszcz – trawa nadal intensywnie rośnie. Przy tak sprzyjającej aurze ostatnie koszenie trawy może przypaść nawet na listopad.
Na jakiej wysokości należy skosić trawę – przed zimą?
Od 4 do 5 centymetrów – to idealny zakres wysokości ostatniego w roku koszenia trawy. Przestrzegaj go, ponieważ od techniki pracy z kosiarką zależy zarówno wytrzymałość darni na trudne warunki, jak i tempo, w jakim będzie regenerować się w pierwszych tygodniach wiosny.
Jeśli skrócisz źdźbła poniżej 4 cm, ich korzenie przemarzną. Grozi im to szczególnie podczas bezśnieżnej, a mroźnej zimy. W sytuacji, kiedy pozostawisz trawę na wysokości powyżej 5 cm, trawnik zacznie gnić, przez co wiosną będzie wolno rósł i na pewno wymagał serii intensywnych zabiegów regeneracyjnych.
Ponadto stanie się podatny na patogeny chorobotwórcze, przede wszystkim grzyby wywołujące tzw. pleśń śniegową. Niszczenie darni przyspieszą opady śniegu oraz marznącego deszczu (gruba pokrywa śnieżna pokryta z wierzchu lodem, blokuje przepływ tlenu do głębszych warstw podłoża).
Ścięcie trawy po raz ostatni w roku i zgodnie ze sztuką ogrodniczą umożliwiają kosiarki STIGA wyposażone w praktyczną funkcję centralnej regulacji wysokości koszenia. Dokładny przedział zależy od konkretnego modelu kosiarki.
Kosiarki spalinowe (serie Collector, Combi, TwinClip, MultiClip, Silex oraz model Dino 47 B) pracują w 5 lub 7 pozycjach, na różnych przedziałach wysokości (od 20 mm do 90 mm).
Kosiarki elektryczne (serie Collector, Combi) pracują w 3, 5 lub 6 pozycjach, na wysokości w różnych przedziałach od 25 mm do 80 mm.
Kolei kosiarki akumulatorowe (serie Combi, SLM i Model 1) koszą trawę w 5 lub 6 pozycjach. W przypadku tych maszyn przedział wysokości koszenia wynosi od 22 mm do 80 mm w zależności od modelu.
Co zrobić z trawą skoszoną po raz ostatni w roku?
Możesz potraktować ją jako:
- składnik kompostu,
- ściółkę, która zabezpieczy podłoże wokół roślin ozdobnych przed chłodem.
W obu przypadkach powinieneś najpierw podsuszyć skoszoną trawę na słońcu lub w suchym miejscu. W przeciwnym razie zgnije i będzie nadawać się jedynie do wyrzucenia.
Chcąc dodać trawę do kompostownika, przekładaj jej warstwy materiałem rozluźniającym, np. rozdrobnioną korą, drobnymi gałązkami pozostałymi po cięciu krzewów, trocinami czy pędami bylin. Jeśli planujesz wykorzystać ściętą trawę jako ściółkę, rozłóż ją wokół roślin, usypując kopczyk o grubości ok. 10 cm.
Czego nie wolno robić z trawą skoszoną ostatni raz w sezonie?
Nie zostawiaj jej na powierzchni trawnika, w ten sposób możesz go poważnie uszkodzić.
W przypadku nagłego załamania się pogody (spadku temperatury, pojawieniu się częstych i intensywnych opadów - deszczu, śniegu lub deszczu ze śniegiem) rozłożona na trawniku skoszona trawa zacznie gnić.
W niedługim czasie zamieni się w filc, który nie tylko uniemożliwi cyrkulację powietrza w warstwie korzeniowej, lecz także zupełnie zabierze jej dostęp do wody oraz składników odżywczych (jeśli zastosowałeś jesienne nawozy do trawnika).
Jeśli zależy Ci na dobrej kondycji trawnika przez zimę, nie możesz zapomnieć o - ostatnim w roku - koszeniu. Zabieg przyniesie najlepsze efekty, kiedy wykonasz go przy pomocy kosiarki STIGA, zgodnie ze wskazówkami zawartymi w artykule.
Wspólnie zadbamy o nienaganny wygląd Twojego trawnika! Skutecznie zabezpieczymy ją przed mrozem, deszczem i śniegiem, a przy tym przygotujemy do intensywnego wzrostu w nowym sezonie.
PS Nie tylko trawnik trzeba odpowiednio przygotować do zimy, kosiarkę również! Po skończonym – ostatnim – koszeniu, zadbaj o swoją STIGĘ, by w dobrej kondycji doczekała wiosny i nowego sezonu pracy w ogrodzie. Koniecznie przeczytaj: