Krótki przewodnik po rodzajach gleby
Piasek, glina, a może mieszanka? Jaki rodzaj gleby masz w swoim ogrodzie i co zrobić, żeby zasadzone rośliny były zdrowe i silne?
Jaki rodzaj gleby masz w swoim ogrodzie? Dowiesz się, wykonując pięć prostych kroków:
- Chwyć w dłoń garść ziemi.
- Dodawaj po kropli wody, jednocześnie ugniatając ziemię, do momentu aż rozpadnie się na małe grudki.
- Kontynuuj dolewanie wody, aż gleba stanie się podatna na formowanie.
- Gdy poczujesz, że ziemia się lepi, uformuj ją na kształt bryły.
- Postępuj zgodnie z naszym przewodnikiem, aby określić rodzaj gleby po jej konsystencji!
Piaskowa konsystencja = piaszczysta gleba
Jeśli ziemia wydaje się ziarnista i pęka przy dotknięciu, oznacza to, że gleba jest piaszczysta.
Gleba piaszczysta nie jest w stanie zatrzymać tyle wody ani zachować tylu składników odżywczych, co inne rodzaje gleby. Nie tylko szybko wchłania i nie magazynuje wody, ale też szybko się nagrzewa, a w efekcie jest narażona na przesychanie. Dlatego posadzone w niej rośliny będą potrzebować regularnego, niezbyt obfitego podlewania. Podłoże powinno być nawilżone, ale nie podmokłe. Należy je także często nawozić, aby utrzymać optymalny poziom składników odżywczych.
Naprzemienne stosowanie kompostu i obornika zwiększy chłonność ziemi, tj. zdolność do gromadzenia zarówno wody, jak i niezbędnych makroelementów. Do poprawy struktury gleby piaszczystej wykorzystaj również mieloną glinę.
Nie ziarnista, ale łamliwa = gleba gliniasto-piaszczysta
Jeśli ziemia nie wydaje się ziarnista, ale nadal łatwo kruszy się w dłoniach, mamy do czynienia z glebą piaszczysto-gliniastą.
Ten typ gleby jest w stanie zatrzymać więcej wilgoci i składników odżywczych niż gleba piaszczysta, więc nie trzeba jej tak często podlewać i nawozić. Magazynuje wodę i minerały w warstwie korzeniowej, dobrze się nagrzewa i jest bogata w próchnicę, która pozytywnie wpływa na wzrost i rozwój roślin.
Zabierając się do aranżacji ogrodu upewnij się, że ziemia jest sucha. Jeśli podczas sadzenia roślin będzie zbyt mokra, stworzy twardą skorupę zmniejszającą przepływ powietrza i utrudniającą wzrost korzeni. W rozluźnieniu jej struktury pomogą glebogryzarki STIGA, dzięki którym przygotujesz grunt pod wysadzanie szybko i skutecznie.
Trudna do rozbicia = gleba gliniasta
Trudna do rozdrobnienia w dłoniach bryła równa się glebie gliniastej.
Ten rodzaj ziemi jest w stanie zatrzymywać wodę i składniki odżywcze przez dłuższy czas, ale na wiosnę dłużej się nagrzewa i jest słabo przepuszczalna, co uniemożliwia swobodną cyrkulację powietrza w warstwie korzeniowej. To dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie podłoża pod wysadzanie roślin - rozbicie grudek i napowietrzenie ziemi glebogryzarką czy z pomocą akcesoriów urządzeń wielofunkcyjnych zapewni im lepszy wzrost.
Tak przygotowane grządki podlewaj rzadziej, ponieważ w przypadku gleby gliniastej wsiąkanie wody do głębszych warstw trwa nieco dłużej. Warto także wydłużyć czas między jednym a drugim nawożeniem. Występujące w glinie minerały to naturalne bogactwo składników odżywczych.
Więcej o pielęgnacji i nawożeniu gleby gliniastej przeczytasz w naszym artykule na ten temat, sprawdź!
Zanim rozpoczniesz przygodę z ogrodnictwem koniecznie dowiedz się, jaka jest ziemia w Twoim ogrodzie. Piasek, glina a może pół na pół? Typ gleby możesz określić w bardzo prosty sposób, obserwując uważnie jej konsystencję i fakturę. Warto również poznać jej pH, czyli kwasowość. Tak uzbrojony w wiedzę możesz śmiało zabierać się do pracy powodzenia!