Laurowiśnia zimą. Jak ochronić roślinę przed mrozem i utrzymać jej piękno?

Ogród
Laurowiśnia zimą. Jak ochronić roślinę przed mrozem i utrzymać jej piękno?

Laurowiśnia zimą pozostaje zielona, co czyni z niej idealny krzew do tworzenia żywopłotów lub nasadzeń fundamentowych. Aby jednak faktycznie cieszyła oko nienagannym wyglądem, trzeba o nią zadbać we właściwy sposób, co omówimy w niniejszym artykule. Znajdziesz tutaj odpowiedzi na pytania, jak zabezpieczyć laurowiśnie na zimę oraz w jaki sposób uniknąć żółknięcia czy brązowienia liści wiosną.

Laurowiśnia pospolita (łac. Prunus laurocerasus) – wiecznie zielony krzew

Laurowiśnia pospolita (łac. Prunus laurocerasus) jest popularnym krzewem wykorzystywanym do tworzenia wiecznie zielonych nasadzeń, które cieszą oczy obserwatorów przez cały rok, w tym również podczas zimy. Warto jednak pamiętać, że laurowiśnia, mimo swojej estetyki, nie zawsze radzi sobie z surowymi zimami.

Omawiany krzew kwitnie w kwietniu lub maju, daje pięknie pachnące kremowobiałe kwiaty, które przyciągają zarówno motyle, jak i pszczoły. Zapylone kwiatostany zmieniają się w drobne czarne owoce, które nie są jadalne. Cechą charakterystyczną są skórzaste liście w kolorze głębokiej zieleni przypominające liście laurowe. Zastanawiasz się, czy laurowiśnia gubi liście na zimę? Jeżeli posadzisz ją w odpowiednim miejscu, a także zadbasz o to, aby nie przemarzła podczas siarczystych mrozów, pozostanie zdrowa i silna aż do wiosny.

Oprócz pospolitej laurowiśni, na rynku są również dostępne poniższe odmiany, które różnią się wysokością, kształtem liści oraz odpornością na ujemne temperatury:

  • Laurowiśnia 'Novita'  – gęsty krzew o dużych, błyszczących, ciemnozielonych liściach. Dorasta do 2-3 metrów wysokości. Wytrzymuje mrozy do -20°C, dobrze regeneruje się po przycięciu.
  • Laurowiśnia 'Caucasica' – smukły krzew o podłużnych, jasnozielonych liściach. Osiąga wysokość do 2-3 metrów. Wytrzymuje temperatury do -20°C, wymaga osłony w surowe zimy.
  • Laurowiśnia 'Schipkaensis'  – zwarta roślina o szerokich, matowych liściach. Dorasta do około 2 metrów wysokości. Najbardziej odporna na mróz spośród odmian, toleruje temperatury poniżej -25°C.
  • Laurowiśnia 'Genolia' – wąska, kolumnowa forma o ciemnozielonych, błyszczących liściach. Dorasta do 3-4 metrów wysokości. Wytrzymuje temperatury do -18°C. W przypadku długotrwałych mrozów poniżej tej wartości wskazane jest zabezpieczenie rośliny.

Powinieneś wybrać taką odmianę, jaka najlepiej odpowiada warunkom w Twoim ogrodzie. Dlatego zapoznaj się ze specyfikacją poszczególnych odmian, aby dobrać tę, która przyozdobi Twój ogród w nadchodzącym sezonie.

Jak zabezpieczyć laurowiśnie na zimę?

Jak zabezpieczyć laurowiśnie przed zimą? Czy trzeba je okrywać? Prawda jest taka, że żywopłot z laurowiśni zimą powinien być zasłonięty włókniną albo słomianą matą, szczególnie podczas silnych mrozów i gdy rośliny nie są naturalnie chronione przez padający śnieg. W trakcie tego zabiegu pamiętaj jednak o dwóch rzeczach:

  • laurowiśnia powinna mieć dostęp do światła, dlatego nie okrywaj całkowicie jej górnych pędów,
  • pamiętaj, że krzew potrzebuje nieco przestrzeni, ale też powietrza, więc postaraj się okryć go dość luźno, aby włóknina nie krępowała gałęzi.
laurowisnia-zima.jpg

Nigdy nie okrywaj laurowiśni folią, ponieważ nie przepuszcza ona powietrza. W takiej sytuacji tworzą się warunki idealne do rozwoju pleśni oraz innych chorób, które mogą zaatakować twoje krzewy. Zwróć też szczególną uwagę na młodsze krzewy, bo one są zdecydowanie bardziej podatne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Laurowiśnia po zimie. Co robić, gdy krzew przemarznie? 

Pomimo zabezpieczenia, laurowiśnia po zimie może przemarznąć. Wciąż jednak możesz ją uratować, ponieważ potrafi się szybko zregenerować. Jeżeli wiosną zauważysz brązowe lub żółte liście, przyjrzyj się bliżej pędom. Jeśli są one zielone, oznacza to, że roślina wciąż żyje i ma szansę na dalszy rozwój.

Pierwsze cięcie laurowiśni należy przeprowadzić wczesną wiosną, gdy miną już mrozy. W tym okresie wystarczy usunąć martwe liście i skrócić pędy, aż dotrzesz do zdrowej części pędu. Możesz do tego wykorzystać niezawodny sekator akumulatorowy. W późniejszym okresie to urządzenie może posłużyć Ci do formowania krzewu. 

Stiga-SC100e-sekator.jpg

Pamiętaj, że wszystkie martwe części rośliny, w tym uschnięte lub przemarznięte liście i gałęzie, należy dokładnie usunąć. Można je dodać do kompostu, o ile nie wykazują oznak chorób. Chore części roślin należy wyrzucić do pojemników na bioodpady, aby zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się patogenów. Pozostawienie martwych części roślin na ziemi sprzyja rozwojowi chorób, które mogą przenieść się na zdrowy krzew.

W ten sposób możesz uniknąć przemarznięcia

Jak już wspomnieliśmy, poza ochroną dla laurowiśni ważna jest także profilaktyka, a więc wybranie odpowiedniego stanowiska, które samo w sobie ochroni krzew przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Najlepiej wybierać miejsca naturalnie osłonięte przed mroźnymi wiatrami, ponieważ zminimalizuje to ryzyko przemarznięcia nawet podczas ostrych zim.  Dobrze jest również dodać organiczną ściółkę dookoła rośliny – warstwa kompostu lub kory drzewnej pomoże utrzymać stabilną temperaturę gleby, zapobiegając jej szybkiemu wychłodzeniu.

Bibliografia:

  1. Babelewski P., Laurowiśnia wschodnia nie tylko na okrywy, Mój Piękny Ogród 2018, 12, 44.
  2. Cherry Laurel: Identify and Manage Problems, University of Maryland Extension, 2024.
  3. Grabowski M., A może ochrona zimą?, Hasło Ogrodnicze 2017, 01, 56-58.
  4. Latocha P., Laurowiśnia, Działkowiec 2018, 10, 10.