Masz zioła w ogrodzie? Pomysły na aranżację ogródka ziołowego
Zioła od wieków są cenione za swoje właściwości prozdrowotne i niesamowity aromat. Rzadko jednak wykorzystywane są ich walory dekoracyjne. A szkoda, odpowiednio wyeksponowane mogą wyglądać niezwykle efektownie. Sprawdź, jak zaprojektować ogródek ziołowy, by stał się oryginalną ozdobą Twojej działki.
Jak zrobić ogródek ziołowy?
Ogródki ziołowe niegdyś były nieodłącznym elementem ogrodów klasztornych. Obecnie, wraz ze wzrostem zainteresowania leczniczym i kulinarnym zastosowaniem ziół, przeżywają swój renesans. Uprawa ziół w ogrodzie nie jest skomplikowana. Prosty ogródek możesz stworzyć nawet w pojemniku lub na niewielkiej przestrzeni. O czym warto pamiętać, planując zielnik w ogrodzie?
Z pewnością ogródek ziołowy na działce powinien być zlokalizowany w miejscu słonecznym, ciepłym i osłoniętym od wiatru (najlepiej od strony południowej lub południowo-zachodniej). Możesz zaprojektować go w pobliżu kuchni lub strefy jadalnej, dzięki temu będziesz mieć świeże zioła zawsze pod ręką podczas przygotowania posiłków.
Pamiętaj również, że warto uprawiać rośliny o podobnych wymaganiach. Lepiej nie łączyć ze sobą ziół ekspansywnych (np. mięty) z wolno rosnącymi (np. bazylią), by uniknąć zagłuszania jednych przez drugie. Projektując ogródek, powinieneś pamiętać także o oddzieleniu kwater z ziołami ścieżkami o szerokości około 50 cm, zapewni Ci to wygodny dostęp do Twoich upraw.
Piękny ogródek ziołowy. Zioła w ogrodzie – inspiracje
Szukasz pomysłu na niebanalne ogródki ziołowe? Projekty przydomowych zielników mogą być różnorodne. Od prostych geometrycznych kwater po oryginalne rabaty przypominające gwiazdy czy koniczyny. Do najpopularniejszych form ogródków ziołowych należą:
- Ogródek ziołowy kwaterowy – ma postać regularnych, geometrycznych kwater z różnymi gatunkami ziół. Zwykle projektowany jest na planie kwadratu lub prostokąta. Poszczególne kwatery mogą być oddzielone ścieżkami z płyt, kamienia, cegły czy żwiru.
- Klasyczna rabata ziołowa – wyglądem przypomina tradycyjną rabatę ozdobną. Zioła sadzi się na niej w grupach po minimum kilka sztuk. W zależności od stylu całego ogrodu może mieć formę nieregularną lub geometryczną. Zioła w ogrodzie mogą również uzupełnić rabaty bylinowe.
- Ogródek ziołowy w formie okręgu – projektowany jest na planie okręgu, który za pomocą kamieni dzieli się promieniście na wycinki. W każdej części sadzi się jeden gatunek ziół, co zapewnia wygodę użytkowania i piękny efekt wizualny.
- Rabata podwyższona – projektowana jest na wzniesieniu o wysokości około 40-60 cm. Rabaty podwyższane pozwalają wyeksponować zioła i ułatwiają ich pielęgnację.
- Skalniak – zioła sadzi się tu wśród kamieni i skał. Taki zielnik wygląda niezwykle efektownie i może wzbogacić ogród w stylu śródziemnomorskim. Jeśli zastanawiasz się, jakie rośliny możesz jeszcze wykorzystać przy skalniaku, to zapoznaj się z naszym poradnikiem.
- Dywan ziołowy – ma formę jednorodnego barwnego kobierca o powierzchni minimum 1 m2. Tworzy się go z nisko rosnących gatunków ziół (np. macierzanki).
- Ogródek ziołowy w skrzynkach lub donicach – zioła w ogrodzie możesz również uprawiać w pojemnikach ceramicznych bądź drewnianych. Mniejsze pojemniki warto wykorzystać do upraw jednogatunkowych, z kolei w większych można z powodzeniem tworzyć wielogatunkowe ziołowe kompozycje. Ogródek ziołowy na tarasie stworzony z ziół w pojemnikach może mieć formę piętrową.
Wizualizacja ogrodu ziołowego wygenerowana za pomocą AI
Główne zasady kompozycji ogródka ziołowego i dbanie o teren
Przy aranżacji ogródka ziołowego warto przestrzegać podobnych zasad kompozycji jak przy aranżacji klasycznej rabaty. Jeśli chcesz uprawiać zioła na rabacie zlokalizowanej przy ścianie budynku lub ogrodzeniu, zachowaj układ piętrowy (najwyższe zioła posadź z tyłu, a najniższe z przodu). W przypadku ogródka ziołowego w formie okręgu najwyższe rośliny umieść w centrum, a najniższe po brzegach.
Centrum ogródka ziołowego możesz stworzyć także z dużej donicy z ziołami. Rabatę ziołową lub poszczególne jej części warto oddzielić niskimi ziołowymi żywopłotami stworzonymi np. z hyzopu, szałwii, ruty czy macierzanki.
Stosując powyższe zasady, stworzysz estetyczny i funkcjonalny ogródek, który będzie praktycznym elementem Twojej przydomowej przestrzeni. Nie zapominaj jednak o odpowiedniej pielęgnacji. Jeśli zdecydujesz się na to, aby posadzić klasyczną rabatę ziołową, to warto, abyś pamiętał o regularnym usuwaniu chwastów. Regularne odchwaszczanie pomoże utrzymać ogródek w dobrym stanie i zapewni ziołom odpowiednie warunki do wzrostu. Jeśli niepożądane rośliny rosną przy krawędzi rabat, możesz wykorzystać podcinarki akumulatorowe. Są wyposażone w ograniczniki dystansowe, które zapewniają bezpieczny przycinanie, bez obawy o uszkodzenie liści lub łodyg ziół.
Bibliografia:
- Ronnblom E., Pielęgnacja ogrodu, REA-SJ 2019, s. 92.