Mięta w ogrodzie. Jak wygląda uprawa?

Ogród
Mięta w ogrodzie. Jak wygląda uprawa?

Mięta w ogrodzie to doskonały wybór dla osób, które lubią uprawiać zioła, aby następnie wykorzystać w kuchni do przygotowywania aromatycznych naparów, orzeźwiających napojów czy wyrazistych w smaku past warzywnych. Jak uprawiać miętę w ogrodzie i w jaki sposób o nią dbać?

Odmiany mięty w ogrodzie. Które z nich można posadzić?

Mięta (łac. Mentha) to rodzaj rośliny wieloletniej, należącej do rodziny jasnotowatych (łac. Lamiaceae). Z powodzeniem jest wykorzystywana w kuchni, ale także w ziołolecznictwie czy kosmetyce. Szacuje się, że miętę reprezentuje od 19 do 24 różnych gatunków, a w Polsce najczęściej uprawia się następujące:

  • mięta pieprzowa, lekarska (łac. Mentha piperita) – najpopularniejsza odmiana, wykorzystywana w różnych gałęziach przemysłu; szeroko dostępna,
  • mięta zielona (łac. Mentha spicata) – najczęściej wykorzystywana jako składnik przypraw,
  • mięta czekoladowa (Mentha piperita Chocolate) – charakterystyczne są dla niej lekko  brązowe liście, stosuje się ją głównie w kuchni,
  • mięta polna (łac. Mentha arvensis) – cechuje ją aromatyczny miętowy zapach z powodu wysokiej zawartości mentolu,
  • mięta cytrynowa (łac. Mentha citrata) – o wyrazistym cytrynowym aromacie i słabszym posmaku mięty w stosunku do innych odmian, idealna do napojów czy deserów.

Chcesz cieszyć się aromatycznymi ziołami przez cały rok? W naszym poradniku znajdziesz informacje na temat tego, jak ususzyć i zamrozić rośliny, które sprawdzą się w każdej kuchni.

Mięta w ogrodzie – wymagania

Jeżeli chcesz uprawiać zioła w ogrodzie, mięta będzie doskonała na początek. Nie ma dużych wymagań, można ją zbierać przez cały rok i ma szerokie zastosowanie nie tylko w kuchni, ale także w uśmierzaniu dolegliwości żołądkowych. W poniższej tabeli opisano najważniejsze aspekty uprawy mięty w ogrodzie.

Mięta w ogrodzie - wymagania [TABELA]

Kiedy sadzić mięte w ogrodzie? 03-04. lub 09-10.; uwaga na przymrozki
Jaka jest optymalna gleba dla mięty? wilgotna, pH 6-7
Gdzie posadzić miętę w ogrodzie? stanowisko nasłonecznione lub częściowo zacienione, wilgotne
Jak posadzić miętę w ogrodzie? bezpośrednio w glebie na głębokość rozrostu korzeni; sadzonki umieszczamy min. 30 cm od siebie

Masz w swoim ogrodzie inne zioła, jak bazylię lub oregano? Koniecznie załóż własny zielnik. Wykorzystaj do tego podwyższone zagony zielarskie. Umieść rośliny w miejscu, gdzie będą miały dostęp do światła słonecznego, a także zadbaj o odpowiednią glebę i regularne podlewanie. Do podłoża możesz wykorzystać niezawodny spulchniacz do SGM, który ułatwi pielenie ziemi oraz poprawi jej strukturę.

mieta-ogrod.jpg

Jak dbać o miętę w ogrodzie?

Mięta poradzi sobie w glebie podczas zimy, ponieważ jest odporna na niskie temperatury. Pędy mogą obumrzeć, ale system korzeniowy utrzyma się w takich warunkach. Żeby zachować jej właściwości oraz aromat, pamiętaj o przesadzaniu raz na 3 lata. Jeżeli chcesz stosować nawóz, wybieraj taki ubogi w sód, ponieważ ten składnik mineralny w nadmiarze może prowadzić do brązowienia liści.

Jak przycinać miętę w ogrodzie? Tak naprawdę roślina ta nie wymaga pielęgnacyjnego cięcia, trzeba jedynie pamiętać o prawidłowym czasie i technice obrywania liści. Sezon zaczyna się pod koniec maja, ale możesz ją zasadzić nawet wczesną jesienią. Zrywaj liście od czubka, aby zapobiec nadmiernemu rozrostowi byliny. Jeżeli chcesz, aby zachowała ładny, zwarty wygląd, możesz przycinać także rozrastające się kwiaty od czerwca do sierpnia. Zebrane zioła możesz wykorzystywać w świeżej lub wysuszonej postaci.

Szkodniki mięty

Mięta w ogrodzie narażona jest na ataki ślimaków. Młode sadzonki są także podatne na przędziorki, mączliki czy mszycę. Aby chronić swoją uprawę, warto zastosować naturalne środki odstraszające, które będą jednocześnie toksyczne dla owadów, ale bezpieczne dla ludzi, takie jak mniszek lekarski czy czosnek.

stiga-SGM104AE.jpg

Bibliografia:

  1. Filek E., Mięta w ogrodzie, Działkowiec 2017, 12, 28-29.
  2. Kiełtyka-Dadasiewicz A., Kubat-Sikorska A., Walory smakowo-zapachowe niementolowych odmian mięt (Mentha Sp.), Herbalism 2016, 1, 2.
  3. Kiełtyka-Dadasiewicz A., Lis K., Kubat-Sikorska A., Analiza zapachu wybranych odmian mięty (Mentha sp.), Herbalism 2018, 1, 4.
  4. Mystkowska I., Zarzecka K., Baranowska A., Gugała M., Mięta pieprzowa (Mentha piperita L.) - roślina zielarska o różnorodnych właściwościach biologicznych i leczniczych, Herbalism 2016, 1, 2, 117.