Na co zwracać uwagę, kupując zamiatarkę?
Porządek musi być! Przy pomocy zamiatarki sprawnie pozbędziesz się wszelkich zabrudzeń zalegających wokół domu.
Zadbane obejście wymaga odpowiedniego urządzenia. Jesienią, obok dmuchawy do liści i myjki wysokociśnieniowej, warto mieć pod ręką zamiatarkę. To nowoczesna maszyna, która w każdej chwili gotowa jest do intensywnej pracy niezależnie od rodzaju powierzchni wymagającej oczyszczenia: drewnianej, brukowanej, ceglanej, cementowej czy asfaltowej.
Zamiatarka ręczna czy spalinowa?
Przed zakupem, oceń swoje realne potrzeby. Kluczowym aspektem satysfakcjonującego wyboru maszyny jest dostosowanie jej wydajności w zależności od powierzchni, na jakiej będziesz ją wykorzystywał.
Zamiatarki ręczne charakteryzują się niewielkimi gabarytami i podwójnymi szczotkami czyszczącymi starannie usuwającymi brud nawet z trudno dostępnych miejsc, np. przy krawężnikach. Ponadto są ciche, a także przyjazne dla środowiska, ponieważ nie generują spalin. Najmniejsza SWP 355 pracuje z prędkością 1 600 m²/h na szerokości 55 cm, nieco mocniejszy SWP 475 - 2 900 m²/h przy szerokości roboczej 75 cm, natomiast SWP 577 zamiata przy prędkości 3 000 M²/h i rozstawie szczotek na 77 cm. Tego rodzaju maszyny przeznaczone zarówno do użytku przydomowego przy oczyszczaniu np. chodnika wzdłuż posesji, jak i terenach zielonych oraz obszarach miejskich – hal magazynowych, stacji benzynowych.
Zamiatarki spalinowe, ze względu na większy zasięg pracy – 80 cm (SWS 800 G) – szczotki czyszczące oraz wydajny 4-suwowy silnik, zarezerwowane są do długotrwałej pracy, na dużych powierzchniach: drogi dojazdowej wraz z rozległym podjazdem, patio. Maszyny wyposażone są w pojedynczą walcową szczotkę, na którą dodatkowo możesz nałożyć pojemnik na kurz lub pług służący do odgarniania cienkiej warstwy śniegu.
Co wyróżnia dobrą zamiatarkę? 4 kluczowe zalety maszyn STIGA:
niezawodność
W zamiatarkach spalinowych czterosuwowy silnik spalinowy o wysokim momencie obrotowym (3600 rpm) i pojemności 212 cm³ zapewnia niezawodność oraz wysoką wydajność zamiatania. Siedmiostopniowa skrzynia biegów (5 do przodu, 2 wsteczne) pozwala na dostosowanie prędkości maszyny w zależności zarówno od nawierzchni, jak i typu zanieczyszczeń. Wzmocniony napęd kół jezdnych odpowiada za doskonałą przyczepność maszyny do podłoża, która w praktyce przekłada się na płynną pracę szczotek czyszczących w trakcie jazdy po nawierzchni mokrej i śliskiej wskutek opadów zarówno deszczu, jak i śniegu. Szerokie bieżnikowane koła zapewniają łatwość prowadzenia zamiatarki w każdych, nawet niesprzyjających warunkach, bez obawy o uszkodzenie korpusu maszyny czy włosia szczotek czyszczących.
Atutem zamiatarek ręcznych jest praca niezależna od źródła zasilania, jako że w ruch wprawia je operator wraz z rozpoczęciem marszu. Maszyny te, choć pracują dzięki sile mięśni, są lekkie i bardzo łatwe w obsłudze, przez co w mgnieniu oka wysprzątasz wybraną powierzchnię nie męcząc się bardziej niż podczas spaceru. Jako urządzenia wielozadaniowe, jednocześnie zamiatają i zbierają wszystkie zanieczyszczenia, jakie napotykają na swojej drodze. To zasługa nowoczesnego systemu zamiatania ze szczotkami talerzowymi, który zbiera brud podwójnie: większe zabrudzenia unoszone są przez obracające się w przeciwnych kierunkach szczotki obrotowe, podczas gdy drobny brud zagarniany jest przez dodatkowy wałek szczotkowy. To rozwiązanie umożliwia sprawne oczyszczenie nawierzchni, nawet w trudno dostępnych miejscach, np. przy krawężnikach.
efektywność
Zamiatarki spalinowe wyposażono w funkcje regulacji kąta zamiatania (15° w każdą stronę) oraz wysokości pracy szczotek czyszczących umożliwiają precyzyjne uprzątnięcie wybranej nawierzchni ze wszystkich znajdujących się na niej zabrudzeń.
Pracując z zamiatarką możesz swobodnie regulować wysokość pracy szczotek czyszczących (8 pozycji). Zgromadzone zanieczyszczenia przenoszone są wprost do kosza, którego pojemność waha się od 20 l (w modelu SWP 355) do 50 l (w modelach: SWP 474 i SWP 577). Podczas wyboru konkretnego modelu zamiatarki warto zwrócić uwagę na typ roślinności dominujący w ogrodzie. Jeżeli to drzewa i krzewy liściaste, warto rozważyć zakup zamiatarki o największej pojemności kosza. Dzięki temu za jednym razem zbierzesz wszystkie suche liście zalegające wokół domu i skrócisz czas pracy do niezbędnego minimum.
wielofunkcyjność
Zamiatarki zarówno ręczne, jak i spalinowe to urządzenia przeznaczone do całorocznej eksploatacji. Wiosną i latem – do sprzątania drobnych zanieczyszczeń. Zimą – do usuwania niewielkiej warstwy śniegu, kiedy praca z odśnieżarką nie jest jeszcze konieczna. Intensywna praca bez względu na warunki atmosferyczne możliwa jest dzięki najwyższej jakości materiałom, jakie wykorzystano w produkcji maszyn oraz praktycznych akcesoriów — odpornych na korozję i uszkodzenia mechaniczne, a także wpływ negatywnych warunków pogodowych, w tym ujemnej temperatury.
łatwość obsługi i komfort użytkowania
Pracując z zamiatarką, pięć razy szybciej niż przy użyciu tradycyjnej miotły usuniesz między innymi: piach i kurz, żwir, skoszoną trawę, liście, ziemię pozostałą po przesadzaniu roślin, a nawet odłamki szkła. Wytrzymałe szczotki czyszczące obracając się, jednocześnie zagarniają, napotykane na drodze, różnego rodzaju zanieczyszczenia i przenoszą je do pojemnego zbiornika, który z łatwością opróżnisz — jedną ręką odłączysz, by wyrzucić nagromadzony brud, a następnie na powrót przyłączysz do urządzenia.
Ergonomiczna konstrukcja zamiatarek — praktyczny składany uchwyt z możliwością regulacji wysokości i zasięgu — pozwala zachować w trakcie pracy naturalnie wyprostowaną postawę ciała, co zapobiega nadwyrężeniu mięśni i bólom kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Podstawowe parametry urządzenia możesz sprawdzić, a w razie potrzeby zmienić, w trakcie zamiatania bez zbędnych przerw, dzięki intuicyjnemu panelowi umieszczonemu pomiędzy uchwytami kierownicy; miękkie drążki są podgrzewane, dzięki czemu Twoje dłonie nie przemarzną, kiedy na zewnątrz zrobi się chłodniej. Po skończonej pracy zamiatarkę możesz wygodnie przechowywać w pozycji pionowej, np. w garażu przy ścianie. W ten sposób nie będzie zajmowała dużo miejsca i przeszkadzała w swobodnym dojściu do innych urządzeń ogrodniczych czy samochodu.
Zamiatarka pomoże Ci w utrzymaniu porządku wokół domu przez cały rok. Niezależnie od tego, czy wybierzesz model ręczny, czy spalinowy, przekonasz się, że praca, która dotychczas stanowiła niechciany obowiązek, stanie się przyjemnie lekką czynnością.