Ogród prowansalski w kilku krokach. O czym musisz pamiętać?

Ogród
Ogród prowansalski w kilku krokach. O czym musisz pamiętać?

Kochasz niezwykły klimat Prowansji z rozległymi lawendowymi polami i malowniczymi zielonymi wzgórzami? Szukasz wyciszenia na łonie natury? By poczuć się jak na sielskiej francuskiej wsi, zaprojektuj ogród w stylu prowansalskim. Podpowiadamy, jak urządzić ogród prowansalski w kilku prostych krokach.

Czym wyróżnia się ogród w stylu prowansalskim?

Styl prowansalski w ogrodzie wywodzi się z południowej Francji. Ze względu na zapierające dech w piersiach krajobrazy i bliskość natury Prowansja stała się inspiracją do tworzenia malowniczych ogrodów idealnych do relaksu. Ogród prowansalski to w dużej mierze ogród wiejski z charakterystyczną śródziemnomorską nutą. Typowe dla niego są intensywnie pachnące rośliny w pastelowych kolorach np. lawenda oraz liczne miejsca do wypoczynku ukryte wśród roślinności. 

Ogrody prowansalskie mają nieszablonowy charakter — odchodzi się w nich od sztywnych form w aranżacji na rzecz swobodnie rozrastających się roślin i wijących się ścieżek. Dzięki temu takie przestrzenie ogrodowe są stosunkowo łatwe w pielęgnacji i szczególnie polecane dla osób, które mają ograniczony czas na prace ogrodowe.

Jak powinna wyglądać aranżacja ogrodu w stylu prowansalskim?

Zastanawiasz się, jak zaaranżować ogród prowansalski? Projekt takiego ogrodu powinien uwzględniać rozbudowaną przestrzeń do wypoczynku. Dużo lepszym rozwiązaniem niż stworzenie dużej strefy do relaksu będzie jednak zaplanowanie wielu ustronnych zakamarków otoczonych roślinami, gdzie można usiąść, zrelaksować się i zatopić w naturze. Aranżacja ogrodu w stylu prowansalskim musi zapewniać intymność — warto więc odgrodzić go od otoczenia za pomocą gęstego żywopłotu. Należy pomyśleć też o urządzeniu ogródka ziołowego i warzywnika. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym poradniku.

lawka-w-ogrodzie-prowansalskim.jpg

Na wyjątkowy klimat ogrodów prowansalskich wpływa również kolorystyka otoczenia. Powinny dominować w nim ciepłe, pastelowe kolory z palety fioletów, różów, bieli i błękitów oraz naturalne, ziemiste beże czy brązy. Należy unikać kontrastujących zestawień kolorystycznych i mocnych barw.

Ogród prowansalski — rośliny 

Ogród prowansalski powinien bazować na roślinach preferujących suche i słoneczne stanowiska. Niekwestionowaną królową Prowansji jest lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia), którą warto posadzić zarówno na rabatach, jak i w donicach. Doskonałym towarzystwem dla lawendy będą inne rośliny o fioletowych kwiatach, np.:

  • kocimiętka, 
  • perowskia, 
  • dąbrówka rozłogowa, 
  • barwinek pospolity, 
  • jeżówka purpurowa. 

Polecane krzewy i drzewa do ogrodu prowansalskiego to m.in.:

  • róża, 
  • glicynia, 
  • budleja Dawida, 
  • grab, 
  • bukszpan.
lawenda-w-ogrodzie-prowansalskim.jpg

W ogrodzie prowansalskim nie może zabraknąć również aromatycznych ziół takich jak np. tymianek, bazylia, mięta, oregano, rozmaryn. Rośliny te powinieneś rozmieścić wzdłuż ścieżek i w pojemnikach ustawionych na schodkach tarasu. Możesz pokusić się także o stworzenie roślinnej ściany z winorośli.

Do pielęgnacji tego typu roślin idealnie sprawdzą się mniejsze sekatory akumulatorowe, nożyce SGM i SC100e. Dzięki nim możesz precyzyjnie przycinać gałązki, łodygi i pnącza, nie uszkadzając delikatnych części roślin.

stiga-HT300e-w-ogrodzie.jpg

Najlepsze dodatki i ozdoby do ogrodu w stylu prowansalskim

Niezbędnym uzupełnieniem aranżacji ogrodu są meble i dekoracje. Warto zdecydować się na ozdoby do ogrodu prowansalskiego wykonane z naturalnych materiałów, ze śladami użytkowania lub efektem postarzania. Do budowy nawierzchni ogrodowych możesz wykorzystać żwir lub kamień. W roli dekoracji świetnie sprawdzą się donice prowansalskie do ogrodu z kamienia, gliny lub ceramiki. Prowansalski klimat pozwolą Ci odtworzyć również takie dodatki jak:

  • drewniane skrzynie i kosze,
  • metalowe misy, wiaderka i konewki,
  • altany, pergole, kwietniki oraz ławki.

Jeśli zastanawiasz się, w jaki sposób możesz zadbać o meble ogrodowe, tarasy i ścieżki, to świetnie sprawdzą się myjki wysokociśnieniowe. Dzięki nim usuniesz uporczywe zabrudzenia z niemal każdej powierzchni oraz skutecznie odświeżysz wygląd mebli lub altany.

myjka-cisnieniowa-w-ogrodzie.jpg

Bibliografia:

  1. Młoźniak D., Jak zaprojektować ogród marzeń, Multico 2015, s. 36-37.