Opryski drzew owocowych – Po co, kiedy i w jaki sposób je przeprowadzić?
Opryski to ważny aspekt pielęgnacji drzew owocowych, który pozwala na ich zdrowy i szybki wzrost. Dlaczego? Czytaj dalej!
Wiosna to czas intensywnych prac ogrodowych, które musisz wykonać, aby cieszyć się dobrą kondycją roślin w sezonie. Wiosenne opryski drzew owocowych to jedna z nich. Dlaczego opryski są tak istotne, w jakim czasie je wykonywać i jak to zrobić, aby były efektywne? Zapraszamy do lektury!
W jakim celu opryskuje się drzewa owocowe?
Opryski drzew owocowych spełniają kilka ważnych funkcji ochronnych. Będą one różne w zależności od wykorzystanego preparatu.
Zastanawiasz się czym pryskać drzewa owocowe? Oto rodzaje specyfików, które wpłyną na kondycję Twoich roślin:
Środek grzybobójczy - jego zadaniem jest zapobieganie rozwojowi grzybów, które prowadzą do wielu chorób, na przykład:
- parch jabłoni,
- parch gruszy,
- brunatna zgnilizna drzew pestkowych,
- kędzierzawość liści brzoskwini,
- rdza jabłoni czy śliwy.
Przypadłości te mają niekorzystny wpływ na obfitość plonów, a także jakość owoców, które mogą być zdeformowane, posiadać brzydkie zmiany, pękać i nie nadawać się do przechowywania.
Środki grzybobójcze występują jako preparaty chemiczne, a także w pełni ekologiczne, które zawierają zarodniki Pythium oligandrum - grzyba niepatogennego, który pasożytuje na chorobotwórczych grzybach roślin.
Środek przeciw owadom - który ma radzić sobie z takimi szkodnikami jak na:
- mszyce,
- ochojniki,
- miseczniki,
- przędziorki owocowce,
- miseczniki śliwowe,
- wciornastki,
- mączliki szklarniowe,
- skoczki.
Dzięki takim opryskom unikniesz przykrych niespodzianek wewnątrz owoca.
Kiedy opryskiwać drzewa owocowe?
Choć mówi się, że pierwsze wiosenne opryski można zacząć nawet końcem lutego czy początkiem marca, tak naprawdę nie da się wyznaczyć stałej, dokładnej daty tego zabiegu. W zależności od pogody, a co za tym idzie: tempa wegetacji roślin, termin rozpoczęcia oprysków może różnić się rok do roku.
Pierwsze wiosenne opryski drzew owocowych wykonuje się przed otwarciem pąków liściowych. Kolejne terminy, w zależności od gatunku drzewa i celu oprysku, uwzględnia kalendarz oprysków drzew owocowych, który obejmuje zasady ich profilaktyki w okresach:
- bezlistnym,
- nabrzmiewania pąków,
- pękania pąków,
- ukazywania się pierwszych liści,
- zielonego pąka kwiatowego,
- różowego pąka kwiatowego,
- białego pąka kwiatowego,
- kwitnienia,
- końca kwitnienia,
- rozwoju zawiązków,
- wzrostu owoców,
- po zbiorach.
(Przykładowo: u jabłoni faza różowego pąka to moment na oprysk preparatami siarkowymi przeciwko mączniakowi.)
Terminarze te znajdziesz w wielu profesjonalnych poradnikach ogrodniczych, a także w Internecie.
Jeśli chcesz wybrać najbardziej odpowiedni do oprysku moment, koniecznie prowadź dokładną obserwację roślin (ich pąków, liści i kwiatów), zachodzących na nich zmian, a także warunków pogodowych. Zarówno zbyt wcześnie, jak i zbyt późno wykonany zabieg, nie będzie skuteczny.
Najlepszy do oprysków drzew owocowych będzie bezwietrzny i ciepły, jednak pochmurny oraz bezdeszczowy dzień. Zabezpieczanie preparatami w słoneczną pogodę może doprowadzić do poparzenia pędów, a w deszczową - do zmycia specyfiku z roślin.
Jeśli korzystasz z chemicznych środków ochrony, koniecznie dokładnie czytaj etykiety. Znajdziesz na nich informacje o zakresie temperatur w jakich można stosować dany roztwór. Najczęściej będzie to przedział od 6-7, do nawet 25 stopni Celsjusza.
Jak przeprowadzić oprysk drzew owocowych?
Jesteś ciekawy, w jaki sposób spryskać drzewa owocowe, a czego należy unikać? Oto kilka zasad, które zapewnią bezpieczeństwo, a także efektywność podejmowanych prac:
- dobierz preparat odpowiedni do gatunku rośliny, terminu oprysku, a także choroby lub szkodnika, któremu ma zapobiegać - informacji szukaj u przedstawiciela centrum ogrodniczego lub w innych rzetelnych źródłach,
- wybierz ciepły, pochmurny, bezdeszczowy dzień - aby uniknąć poparzeń rośliny lub spłukania preparatu,
- powstrzymaj się z opryskiem w czasie oblotu pszczół - chemikalia mogą prowadzić do ich zatrucia, a nawet uśmiercania,
- do pracy ze środkami ochrony roślin zapewnij sobie odzież ochronną, a przynajmniej dobre rękawice, ochronę na usta i nos, a także oczy - preparaty do oprysków często są szkodliwe, a nawet toksyczne - mogą podrażniać skórę i układ oddechowy,
- stosuj się do wskazań dotyczących dawek preparatu zamieszczonych na opakowaniach,
- zadbaj o dokładne pokrycie drzewa preparatem,
- oprysk wykonuj od nasady pnia aż po ostatnie pędy korony. Wyjątek stanowi oprysk miedzianem, który należy wykonywać punktowo - np. tylko na gałązkach, na których rozwijają się pąki (ograniczysz skapywanie preparatu), a także wiosenny oprysk na owady wykorzystujący preparaty olejowe - ten powinien być tak obfity, aby ciecz skapywała z gałązek.
Jak skutecznie uchronić drzewa drzewa owocowe przed chorobami i szkodnikami? Pomogą Ci w tym opryski. Pamiętaj jednak, że sukces zależy także od Ciebie - a dokładniej od tego, w jaki sposób przeprowadzisz ten zabieg!
Dzięki wskazówkom od STIGA jesteś już tylko o krok od sukcesu - działaj!