Rośliny zielone przez cały rok. Jak zadbać o ogród, by cieszył oko przez wszystkie sezony?

Ogród
Rośliny zielone przez cały rok. Jak zadbać o ogród, by cieszył oko przez wszystkie sezony?

Uprawianie ogrodu to sztuka. Nie jest ciężko posadzić kolorowe i pachnące kwiaty sezonowe, ale wyzwanie pojawia się, gdy chcemy, aby przestrzeń przydomowa cieszyła oko przez dwanaście miesięcy, a nie tylko wiosną. Rośliny zielone przez cały rok powinny stanowić podstawę takich kompozycji, dlatego w dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej tego typu gatunkom.

Jakie rośliny pozostają zielone przez cały rok? Iglaki

Najładniejsze krzewy zimozielone to z pewnością te iglaste, które nie tylko wyglądają przepięknie, ale również tworzą świąteczny klimat, nawet w sytuacji, gdy za oknem nie widać śniegu. Zarówno krzewy, jak i drzewa iglaste charakteryzują się wyjątkową odpornością na mróz, zatem wkomponowanie ich w układ ogrodu wydaje się strzałem w dziesiątkę. Spośród najciekawszych gatunków warto wymienić:

  • jodła kalifornijska (łac. Abies concolor) o srebrzystych liściach i cytrynowym zapachu,
  • cis pośredni „Hilli” (łac. Taxus media ‘Hilli’), który doskonale nadaje się do tworzenia żywopłotów,
  • świerk czarny (łac. Picea mariana) o wyjątkowo gęstej koronie,
  • cyprysik (łac. Chamaecyparis) dostępny w różnorodnych odmianach.

Iglaki mają zwykle minimalne wymagania i nie potrzebują szczególnej opieki zimą. Niemniej może się to nieco różnić w zależności od gatunku, dlatego, zanim zdecydujesz się na określoną roślinę, zawsze dokładnie zapoznaj się z jej potrzebami. Wyjątkiem są młode drzewa i krzewy, które warto ochronić za pomocą włókniny przed mroźnym wiatrem.

Więcej na temat pielęgnacji iglaków znajdziesz w naszym poradniku. Dowiesz się z niego, czy konieczne jest nawadnianie drzew zimą, a także co zrobić, gdy śnieg odkształcił gałęzie drzew i krzewów iglastych.

Liściaste rośliny ogrodowe zielone przez cały rok

Liściasty krzew, który cieszy się bardzo dużą popularnością w polskich ogrodach oraz jest zimozielony to ostrokrzew (łac. Ilex L.). Ma przepiękne ostro zakończone liście o ciemnej barwie zieleni i daje drobne czerwone owoce. Ta roślina jest trująca, trzeba zatem na nią uważać, szczególnie jeżeli ma się dzieci lub zwierzęta.

A czy istnieje roślina pnąca, zielona przez cały rok? Oczywiście! I to nie jedna. Z ich pomocą można przyozdobić płoty, altany czy oczka wodne, które wyglądają dość smutno zimą, gdy nie ma wokół nich nic, na czym można by zawiesić oko. Oto przykładowe gatunki zimozielonych roślin pnących:

  • bluszcz pospolity (łac. Hedera helix), o minimalnych wymaganiach dotyczących uprawy,
  • wiciokrzew Henry’ego (łac. Lonicera henryi), który daje kwiaty o pięknym zapachu,
  • trzmielina Fortune’a, in. pnąca (łac. Euonymus fortunei) o interesującej kolorystyce liści.
ogrod-zima-opieka.jpg

Jak dbać o ogród, aby cieszył oko także zimą?

Wybór odpowiednich zimozielonych roślin do ogrodu to pierwszy krok, aby stworzyć przestrzeń sprzyjającą relaksowi przez cały rok. Zupełnie inną kwestią jest właściwe zadbanie o tę przestrzeń. Prace, które należy wykonać w ogrodzie w okolicach zimy, to m.in.:

  • zabezpieczenie roślin przed zimnem, jeszcze zanim zaczną się mrozy,
  • odśnieżanie trawnika z grubej pokrywy lodowej, co pozwoli na swobodny przepływ tlenu – nadmiar śniegu warto rozsypać pod drzewami i krzewami, aby zapewnić korzeniom dodatkową porcję wody podczas roztopów. Pamiętaj jednak, aby nie usuwać niewielkiej kołderki śniegu, ponieważ stanowi naturalną barierę,
  • strzepywanie czap śniegu zbierających się na krzewach i gałęziach drzew,
  • przycinanie zbyt gęsto rosnących pędów, co da szansę na wzrost nowych wiosną,
  • odśnieżanie twardych powierzchni, takich jak chodniki, ścieżki oraz podjazdy. Odśnieżarki elektryczne i akumulatorowe doskonale radzą sobie nawet z większymi ilościami śniegu, usuwając go szybko i skutecznie. 

 

odsniezarka-Stiga-ST300e.jpg

Szczególnej uwagi wymagają byliny. Jeżeli zabezpieczysz je włókniną przed mrozami i śniegiem, dasz im doskonały start wiosną, gdy zaczną wschodzić pierwsze pędy. A kiedy temperatura na zewnątrz wzrasta i nie ma śniegu, bardzo ważne jest też obfite podlewanie zimozielonych roślin, które w tym czasie także wymagają wyjątkowej troski.

Bibliografia:

  1. Borowski J., Latocha P., Zastosowanie roślin pnących i okrywowych w architekturze krajobrazu, wydawnictwo SGGW, Warszawa 2014.
  2. Latocha P., Pierwsza pomoc ogrodnicza: Jakie drzewa mogą ozdobić mój ogród zimą?, Ogrody, Ogródki, Zieleńce 211, 11, 74.
  3. Skórkowska A., Rośliny zimozielone, Zieleń Miejska 2012, 2, 28-31.
  4. Weber D., Rośliny zimozielone w ogrodzie, Wieś Kujawsko-Pomorska. Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie 2017, 196, 46.
  5. Wyrzykowska M., Ogród zimowy za oknem, Tygodnik Poradnik Rolniczy 2014, 02, XVIII.