Trawa zmienia kolor? Przedstawiamy najczęstsze choroby grzybowe trawnika
Zauważyłeś brunatne, białe lub brązowe plamy na trawniku? A może Twoja trawa ostatnio zżółkła lub wyblakła? Zmiana koloru trawnika to nie tylko problem estetyczny – często wskazuje na namnażanie się grzybów. Sprawdź, jakie choroby grzybowe najczęściej atakują trawniki i jak skutecznie im zapobiegać.
Pleśń śniegowa na trawniku
Pleśń śniegowa na trawniku to poważna choroba grzybowa, która w niektórych przypadkach może doprowadzić do całkowitego zniszczenia murawy. Wywołują ją głównie grzyby Microdochium nivale. Sprzyjające warunki do ich rozwoju występują zimą, gdy panuje wysoka wilgotność, ziemia jest niezamarznięta, a trawnik pokrywa gruba warstwa śniegu. Objawy pleśni śniegowej można zauważyć już po stopnieniu śniegu — wczesną wiosną.
Charakterystycznym symptomem pleśni śniegowej jest pojawienie się na trawniku brunatnych plam o średnicy ok. 15-20 cm. Dodatkowo można zaobserwować białe lub różowawe strzępki grzyba (podobne objawy daje czasami czerwona nitkowatość traw, dlatego ważne jest rozróżnienie obu chorób). Z czasem zainfekowana trawa zamiera, co objawia się zmianą koloru trawnika na brązowy i pojawianiem się pustych pól.
Jak zapobiegać pleśni śniegowej?
Zapobieganie pleśni śniegowej polega głównie na odpowiednim przygotowaniu trawnika do zimowania. Jesienią nie należy nawozić trawnika azotem, warto natomiast zasilić go potasem i fosforem. Ważne jest także niskie skoszenie trawnika (na wysokość ok. 3-4 cm) przed zimą, co zapobiegnie łamaniu się źdźbeł.
Z murawy warto usunąć liście i resztki traw, które mogą stanowić pożywkę do rozwoju grzyba. Zimą należy też unikać deptania trawnika oraz przerzucania na niego mas śniegu ze ścieżek.
Rdza trawy
Rdza trawy wywołana jest przez pasożytnicze grzyby z rodziny rdzowatych (najczęściej Puccinia graminis), które atakują również zboża. O rozwoju rdzy może świadczyć pojawienie się na liściach traw niewielkich pomarańczowo-brunatnych lub brunatno-czarnych plam. Choroby grzybowe w trawniku, wywołane przez rdzy, mogą też sprawić, że źdźbła trawy zmienią kolor na żółty.
Aby uniknąć rozwoju grzybów z rzędu rdzowców, warto pobudzać trawnik do wzrostu poprzez regularną pielęgnację. W sezonie (zazwyczaj od kwietnia do października), zaleca się koszenie trawnika co tydzień, utrzymując wysokość trawy na poziomie ok. 5-7 cm. Takie postępowanie pozwala zachować równowagę między zdrowym wzrostem trawy a ograniczeniem rozwoju patogenów. Kosiarki akumulatorowe mogą ułatwić precyzyjne przycinanie i przyczynić się do utrzymania trawnika w dobrej kondycji.
Nie zapomnij także regularnie stosować nawozy azotowe, które wspomagają wzrost traw.
Brunatna plamistość traw
Brunatna plamistość trawnika, nazywana również helmintosporiozą traw, to kolejna powszechna choroba grzybowa, która rozwija się przede wszystkim przy ciepłej i wilgotnej pogodzie. Chorobę wywołują grzyby z rodzaju Drechslera i Bipolari. W wyniku ich namnażania trawnik zmienia kolor na brązowy, z czerwonawym odcieniem.
Choroby spowodowane przez Drechslera i Bipolari, mogą zaatakować także rozłogi i korzenie traw, prowadząc do zniszczenia murawy. By uniknąć brunatnej plamistości traw, należy pamiętać o usuwaniu zalegającego na trawniku filcu (poprzez wertykulację) oraz stosowaniu wiosną i jesienią nawozów z podwyższoną zawartością potasu. Warto również usunąć elementy nadmiernie zacieniające trawnik (np. gałęzie drzew).
Czarcie kręgi
Zmiana koloru trawnika może być spowodowana przez grzyby kapeluszowe, które rozrastają się promieniście, tworząc okrągłe, półkoliste lub wstęgowate skupiska — tzw. czarcie kręgi. Trawa na obrzeżach kręgów przybiera ciemno- lub jasnozieloną barwę. Czarcie kręgi z czasem się rozrastają i po kilku latach mogą osiągnąć średnicę nawet 3-5 m. Rozrastająca się grzybnia utrudnia przenikanie wody do podłoża, co może skutkować usychaniem traw.
Choroby wywołane przez grzyby kapeluszowe, zwykle rozwijają się na podłożu bogatym w materię organiczną. By uniknąć problemów z czarcimi kręgami, już na etapie zakładania trawnika warto zadbać o usunięcie z podłoża pni, korzeni i innych zdrewniałych elementów. W przypadku dojrzałych trawników nie obejdzie się natomiast bez regularnej wertykulacji i aeracji. Należy także kontrolować wilgotność murawy — nie można dopuszczać ani do jej przesuszenia, ani do przemoczenia.
Choroby grzybowe trawnika. Zwalczanie może nie być łatwe
Infekcje grzybowe trawnika szybko się rozprzestrzeniają, dlatego ich zwalczanie może nastręczyć sporych trudności. W przypadku zaobserwowania pierwszych objawów infekcji powinieneś rozpocząć od dokładnego wygrabienia widocznych strzępek grzyba, przeprowadzenia wertykulacji i aeracji murawy. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym poradniku. Możesz sięgnąć też po naturalny preparat na choroby grzybowe trawnika (np. zawierający pasożyty grzybów chorobotwórczych).
Czym opryskać trawnik na choroby grzybowe? W przypadku silnych infekcji konieczny może być oprysk z wykorzystaniem fungicydów (np. azoksystrobiny). Jeśli podjęte działania nie przyniosą rezultatów, jedynym rozwiązaniem pozostaje usunięcie porażonych części murawy wraz z podłożem oraz założenie trawnika od nowa.
Bibliografia:
- Prończuk M., Choroby traw [w]: Mój piękny trawnik, Hortnas 2008, s. 30-44.