Uprawa roślin na glebie gliniastej: 4 sprawdzone sposoby
Kluczem do pięknego ogrodu i obfitych plonów jest dobra kondycja podłoża. Jeżeli odpowiednio wcześnie zadbasz o prawidłowe przygotowanie gleby, przez kilka kolejnych sezonów Twoja praca w ogrodzie będzie polegała głównie na uzupełnianiu składników odżywczych pobieranych przez rośliny. Dowiedz się, w jaki sposób pielęgnować glebę gliniastą, by stała się wartościowym podłożem dla roślin ozdobnych!
Spis treści:
- Właściwości gleby gliniastej
- Pielęgnacja gleby gliniastej
- Usuń chwasty
- Przekop glebę
- Zastosuj mieszankę piasku i nawozu organicznego
- Dostosuj ogród do panujących warunków
Właściwości gleby gliniastej
Tego rodzaju podłoże charakteryzuje się przede wszystkim ścisłą strukturą; gleba gliniasta jest ciężka i nieprzepuszczalna, choć bardzo chłonna. Z jednej strony doskonale magazynuje wiele cennych mikro-i makroelementów niezbędnych roślinom do wzrostu, z drugiej jednak zatrzymuje wodę, co jest częstą przyczyną ich gnicia. Gleba gliniasta stwarza ponadto wyjątkowo trudne warunki do rozwoju systemu korzeniowego; jest zbyt zbita, a gdy staje się przesuszona – pęka, jednocześnie uszkadzając młode korzenie.
Pielęgnacja gleby gliniastej
Zanim przystąpisz do prac pielęgnacyjnych, upewnij się, czy w swoim ogrodzie na pewno występuje gleba gliniasta. Weź w dłoń grudkę ziemi i delikatnie oblej ją wodą. Gleba gliniasta po namoczeniu staje się klejąca i łatwa w formowaniu, natomiast po wyschnięciu staje się twarda i zbita (dająca się rozkruszyć).
W jaki sposób polepszyć kondycję gleby gliniastej?
Gleba gliniasta, podobnie jak każde inne podłoże, wymaga gruntownego oczyszczenia z chwastów i innych zanieczyszczeń, jak np. kamyków, przekwitłych roślin, zeschłych liści opadających z krzewów i drzewek owocowych, etc.
W niewielkim ogrodzie chwasty możesz usunąć ręcznie, jednak w przypadku dużych powierzchni zastosuj specjalistyczne środki silnie przeciwdziałające rozwojowi chwastów, tj. herbicydy (działają ok. 2 tygodnie od opryskania nimi działki). Pamiętaj, aby zachować szczególną ostrożność, podczas opryskiwania herbicydami ukwieconego ogrodu; preparaty te mogą zaszkodzić Twoim roślinom.
Gleba gliniasta, aby stała się wartościowym podłożem pod uprawy warzyw, musi zostać poddana zabiegom mającym na celu rozluźnienie jej struktury. Mowa tu przede wszystkim o dokładnym przekopaniu działki na głębokość co najmniej 20 cm. Pracę tę możesz wykonać przy pomocy wideł (wbijanie szpadla w twardą i suchą ziemię będzie bardzo uciążliwe) bądź glebogryzarki. Największą zaletą tego urządzenia jest równomierna praca na wskazanej głębokości (od 15 cm w modelu SRC 685 RG do 26 w modelu SRC 795 RB).
Przeczytaj również: „Jak odżywić glebę przy pomocy glebogryzarki?”
Piasek w połączeniu z wybranym nawozem organicznym to mieszanka, która skutecznie użyźni glebę, a także zwiększy jej przepuszczalność. Najlepsze efekty uzyskasz, dodając kompost lub obornik. Ten ostatni pobudza rozwój organizmów glebowych i dżdżownic, które poruszając się, dodatkowo rozluźniają podłoże. Wybór między kompostem a obornikiem uzależniony jest od pory roku; kompost stosuj wiosną, obornik – ze względu na to, iż wiele młodych roślin źle znosi glebę nawożoną obornikiem – jesienią.
Wybrany nawóz wymieszaj z piaskiem w stosunku 2:1, rozsyp równomiernie na powierzchni działki (ważne, by została pokryta ok. 10-cenymetrową warstwą mieszanki), a następnie ponownie wzrusz glebę, by jej struktura i barwa stały się jednolite. By zadbać o lepszy stan działki w przyszłych latach, warto wykonywać powyższy zabieg regularnie (co sezon). Wówczas wystarczy, gdy na świeżo przekopane podłoże wysypiesz 5-centymetrową warstwę mieszanki piasku i nawozu organicznego.
Innym – niemniej skutecznym - sposobem na poprawę kondycji gleby gliniastej jest wysiew roślin na nawóz zielony. W tej roli świetnie sprawdzi się np. łubin niebieski. Wysiej go końcem lata bądź początkiem przyszłej wiosny, a gdy zacznie kwitnąć, zetnij go i przekop wraz z glebą. W okresie wzrostu korzenie łubinu spulchnią podłoże, natomiast po przekopaniu ściętych fragmentów rośliny pojawi się cenna próchnica.
Do najpopularniejszych roślin przeznaczonych do uprawy na glebie gliniastej zaliczamy, m.in.:
- z bylin: Bergenię sercowatą, Houtunię sercowataą, Kaczeńca błotnego, Pełnika chińskiego, Zimowia jesiennego, czy Złocienia wielkiego,
- z drzew i krzewy liściaste: Kalinę koralową, Migdałka trójklapowego, Złotokapa,
- z iglaków: Cyprysika groszkowego, Cisa pospolitego.
Chcąc jednak zaryzykować i posadzić w ogrodzie gatunki nietolerujące gleby gliniastej, ulokuj je w specjalnie przygotowanym dole (kilka razy większym od ich bryły korzeniowej i wypełnionym urodzajną ziemią z dodatkiem nawozu organicznego).
Gleba gliniasta należy do jednej z najtrudniejszej w pielęgnacji. Jednak dzięki zabiegom ukierunkowanym na rozluźnienie jej struktury i zwiększeniu przepuszczalności optymalnej dawki wody, powietrza, światła oraz składników odżywczych może stać się wartościowym podłożem pod uprawę wielu roślin ozdobnych.