Listopad w ogrodzie

Czy listopad w ogrodzie to łatwy miesiąc? To zależy – chociaż pracy jest mniej, nieprzyjemna pogoda potrafi skutecznie popsuć nastrój i utrudnić planowanie działań. Wiele prac ogrodowych w listopadzie trzeba wykonać mimo zimna i deszczu. Z każdym dniem znikają też ostatnie kolory. 

Nie zniechęcaj się jednak. Odpowiednie przygotowanie ogrodu do zimy (m.in. poprzez ściółkowanie i osłony) pomoże Ci już za kilka miesięcy cieszyć się efektami swojej pracy. Jak zatem wygląda listopad w ogrodzie? Kalendarz ogrodnika to duże ułatwienie, z którym zaplanujesz miesiąc krok po kroku. Pamiętaj jednak, że to daty umowne – dopasuj plan działań do stanu swojego ogrodu oraz pogody.

Kalendarz ogrodnika na listopad 2025
27 pon
28 wto
29 śro
30 czw
31 pią
1 sb
2 nie
3 pon
4 wto
5 śro
6 czw
7 pią
8 sb
9 nie
10 pon
11 wto
12 śro
13 czw
14 pią
15 sb
16 nie
17 pon
18 wto
19 śro
20 czw
21 pią
22 sb
23 nie
24 pon
25 wto
26 śro
27 czw
28 pią
29 sb
30 nie

Listopad w ogrodzie – tydzień po tygodniu

Ogród
I tydzień

Prace ogrodowe w listopadzie zaczynają się ostatnimi zbiorami owoców – tym razem czekają jednak tylko odmiany późne. Cała reszta powinna być już zebrana we wcześniejszych miesiącach. Jeżeli pogoda sprzyja, wciąż możesz sadzić rośliny z odkrytym korzeniem oraz pobrać sadzonki zdrewniałe malin i porzeczek.

II tydzień

Jeśli te prace nie zostały wykonane w październiku, listopad to także ostatni dzwonek na dokładną kontrolę drzew i krzewów po owocowaniu. Wyzbieraj więc wszelkie chore i zasuszone owoce wciąż znajdujące się na gałęziach oraz usuń gałęzie ze szkodnikami i oznakami chorób. Posprzątaj też pod drzewami i krzewami, by nie dopuścić do gnicia i rozwoju patogenów. 

III tydzień

W listopadzie w ogrodzie zajmij się także ochroną drzew i krzewów przed mrozem, jeśli te działania nie były wykonane wcześniej. Szczególną uwagę zwróć na rośliny świeżo posadzone oraz gatunki mniej odporne na niskie temperatury. Dobrym rozwiązaniem jest kopczykowanie (ziemia lub kora), dzięki któremu korzenie są chronione przed mrozem i nadmiernym wysuszeniem. Iglaki o pokroju kolumnowym warto z kolei lekko obwiązać, by gałęzie nie złamały się pod naporem śniegu.

IV tydzień

Ogród w listopadzie warto chronić też przed zwierzętami, które zimą szukają pożywienia. Skontroluj więc przede wszystkim swoje ogrodzenie w kierunku dziur i prześwitów. Na drzewkach umieść z kolei metrowe osłony wokół pni. Przy dodatniej temperaturze obficie podlej także iglaki, które są szczególnie narażone na efekty suszy fizjologicznej.

Warzywa
I tydzień

Co obejmuje warzywny kalendarz ogrodnika? Listopad nie ma już dla Ciebie tak obfitych plonów, jednak wciąż możesz cieszyć się niektórymi warzywami. Zbierz więc ostatni rzut marchwi, kapusty, dyni czy buraków. 

II tydzień

Wciąż mogą dojrzewać bardziej odporne rośliny, m.in. szpinak, roszponka, brukselka czy jarmuż. Jeśli masz w warzywniku te gatunki, zbieraj je regularnie z grządek. 

III tydzień

Prace w ogrodzie w listopadzie obejmują także regularne sprzątanie i oczyszczanie grządek – wraz z zakończeniem zbiorów poszczególnych warzyw. Pamiętaj, żeby usunąć szczególnie rośliny porażone przez choroby i dokładnie przekopać glebę.

IV tydzień

Ostatni tydzień listopada w ogrodzie to również dobry termin na sianie warzyw ozimych, których nasiona radzą sobie w gruncie nawet zimą. Wybierz więc specjalne odmiany ozime takich warzyw jak marchew, pietruszka, szpinak i koper. W tym przypadku bardzo ważne są przygotowanie ziemi i temperatura, dlatego dokładnie stosuj się do wskazówek na opakowaniach.

Kwiaty i rośliny ozdobne
I tydzień

Prace w ogrodzie w listopadzie zacznij od działań, które trzeba wykonać przed nadejściem mrozów. Jeśli pogoda sprzyja, wciąż możesz sadzić ozdobne drzewa i krzewy z odkrytym korzeniem oraz wrzosy. To także dobry moment na przygotowanie zdrewniałych sadzonek takich roślin jak tawuły, jaśmin, forsycje czy ligustr.

II tydzień

Listopad w ogrodzie to również czas wielu prac porządkowych: regularnie usuwaj wszelkie zaschnięte i chore części kwiatów jednorocznych wieloletnich i bylin. Sprzątając rabaty, zmniejszasz ryzyko rozwoju chorób i szkodników. 

III tydzień

Połowa listopada w ogrodzie najczęściej jest dobrym czasem na osłonięcie roślin w całości agrowłókniną, słomą, matą lub gałązkami. Wymagają tego mało odporne na mróz gatunki, np. magnolie, różaneczniki, róże i budleje. Istotne jest także kopczykowanie i ściółkowanie.

IV tydzień

Rośliny pozostawione w ziemi na rabatach (w tym cebulowe) mogą być wrażliwe na niską temperaturę. Przykryj je więc w taki sposób, by miały jednocześnie dostęp powietrza. Sprawdzą się liście, gałązki, kora, słoma lub mieszanka.

Trawnik
I tydzień

O czym pamiętać w listopadzie w ogrodzie? Kalendarz ogrodnika także i w przypadku trawy obejmuje głównie prace porządkowe. Kluczowe jest regularne grabienie i usuwanie liści – zarówno z samego trawnika, jak i spod drzew i krzewów. Pamiętaj, że duże stosy mogą spowodować gnicie i późniejsze przerzedzenia trawy.

II tydzień

Początek listopada w przypadku bardzo ciepłej jesieni to ostateczny termin koszenia przed zimą. Zwykle jednak trawa powinna być skoszona już w październiku. W tym okresie można przeprowadzić też wapnowanie. 

III tydzień

W drugiej połowie listopada, jeśli nie ma śniegu i drzewa nadal zrzucają liście, kontynuuj ich usuwanie z trawnika.

IV tydzień

Prace ogrodowe w listopadzie kończy konserwacja kosiarki – jeśli nie została poddana czyszczeniu, ostrzeniu i oliwieniu pod koniec zeszłego miesiąca.

Prace ogrodowe w listopadzie - poradniki

Co kwitnie w listopadzie? Rośliny późnej jesieni
Co kwitnie w listopadzie? Rośliny późnej jesieni

Listopad to czas, który często kojarzymy z nadejściem zimy i krótkimi, pochmurnymi dniami. Jednak nawet w tym późno-jesiennym miesiącu nasz ogród może nadal tętnić życiem. Wiele roślin wciąż...

Czytaj
Co sadzić w listopadzie? Wysiew roślin przed przymrozkami
Co sadzić w listopadzie? Wysiew roślin przed przymrozkami

Listopad to czas, kiedy zbliżamy się do końca sezonu ogrodniczego, ale nie oznacza to, że musimy „zamknąć” nasz ogród na zimę. Dobre planowanie i wybór odpowiednich roślin do posadzenia w...

Czytaj

Jaki sprzęt do pracy w ogrodzie w listopadzie?

Dowiedz się więcej
  • Model silnika: SM 70
  • Silnik: Spalinowy, 4 suwowy
  • Pojemność skokowa: 212 cm³
  • Moc znamionowa silnika: 4,40 kW
  • Rozrusznik: Elektryczny
  • Szerokość robocza: 80 cm
Dowiedz się więcej
  • Szerokość robocza: 80 cm
Dowiedz się więcej
  • Szerokość robocza: 77 cm
  • Wydajność zamiatania: 3 000 m²/h
Dowiedz się więcej
  • Zasilanie: Akumulator LI-ion
  • Silnik: Bezszczotkowy
  • Moc znamionowa silnika: 1000 W
  • Pojemność akumulatora: 7,5 Ah
  • Odległość wyrzutu: 1 - 6 m
  • Szerokość wirnika: 50 cm
Dowiedz się więcej
  • Silnik: Bezszczotkowy
  • Moc znamionowa silnika: 600 W
  • Maksymalna prędkość powietrza: 55 m/s
Nowość
Dowiedz się więcej
  • Zasilanie: Spalinowe
  • Silnik: Spalinowy, 4 suwowy
  • Model silnika: TM 60
  • Pojemność skokowa: 182 cm³
  • Moc znamionowa silnika: 3,50 kW
  • Szerokość robocza: 82 cm
  • Głębokość robocza: 12 cm

Co jeszcze warto wiedzieć o pracach ogrodowych w listopadzie?

Porady
Ściółkowanie gleby na zimę - Kiedy i czym ściółkować?
Ściółkowanie gleby na zimę - Kiedy i czym ściółkować?

Zima zbliża się wielkimi krokami, a to znak, że już niedługo nasze ogrody będą musiały stawić czoła mrozom. Jeśli chcesz dać swoim roślinom szansę na przeżycie tej zimowej próby w najlepszej...

Czytaj
Zrób to sam
Jesienne nawożenie, czyli jak przygotować trawnik i rośliny na zimę?
Jesienne nawożenie, czyli jak przygotować trawnik i rośliny na zimę?

Chcesz wesprzeć swoje rośliny, aby przetrwały zimę bez szwanku? Zadbaj o ich kondycję jesiennym nawożeniem! Jesień to czas magicznych transformacji w ogrodzie. Liście przybierają złote barwy, a...

Czytaj
Urządzenia ogrodowe
Jesienna pielęgnacja trawnika z wertykulatorem w roli głównej
Jesienna pielęgnacja trawnika z wertykulatorem w roli głównej

Piękny trawnik na wiosnę to efekt odpowiedniej pielęgnacji jesiennej. Jakie prace są kluczowe? Sprawdź!  Trawnik jesienią - czego potrzebuje?  Trawnik jesienią potrzebuje kilku zabiegów. Oto one:...

Czytaj
Urządzenia ogrodowe
Ekspert Stiga radzi: Jaką odśnieżarkę wybrać?
Ekspert Stiga radzi: Jaką odśnieżarkę wybrać?

Zima potrafi zaskoczyć i nagle zasypać śniegiem. Jakie urządzenie ułatwi Ci opanowanie śniegu w Twoim ogrodzie? Zapytaliśmy naszego eksperta!  Pytanie STIGA: Przyjęło się, że odśnieżarkę należy...

Czytaj
Porady
EKSPERT STIGA RADZI: Jak przygotować kosiarkę do nowego sezonu?
EKSPERT STIGA RADZI: Jak przygotować kosiarkę do nowego sezonu?

Na wiosnę bez kosiarki ani rusz! Co zrobić krok po kroku, by dobrze służyła w nadchodzących miesiącach? Podpowiadamy! O sprzęt ogrodniczy powinieneś dbać z równą pieczołowitością, co o przydomowy...

Czytaj

Listopad w ogrodzie - FAQ

Jakie są najważniejsze kroki w zabezpieczaniu róż przed mrozem?
Dlaczego warto regularnie usuwać liście z trawnika w listopadzie?
Jak zadbać o narzędzia przed zimą?
Jak zaplanować jesienne prace porządkowe w ogrodzie?
Jak przygotować trawnik do zimy, aby zapobiec uszkodzeniom?