Luty w ogrodzie

Luty w ogrodzie to nieśmiały początek przygotowań do wiosny. W tym okresie przyroda powoli zaczyna budzić się do życia. Jednocześnie wiele roślin nadal znajduje się w stanie spoczynku i najważniejsza jest ich odpowiednia ochrona.

Pogoda lubi jednak płatać figle, dlatego także i w tym miesiącu dopasuj prace w ogrodzie w lutym do temperatury i opadów, uważnie obserwując prognozy i reagując z wyprzedzeniem. Zdradliwe mogą być także wahania temperatur między dniem a nocą oraz silne lutowe słońce.

To, jak zaopiekujesz się teraz swoją zieloną oazą, zaprocentuje przez cały rok. Co robić w ogrodzie w lutym bez podziału na konkretne terminy?

  • regularnie sprawdzaj stan osłonek na drzewach i innych roślinach,
  • na bieżąco kontroluj stan kory i gałęzi w poszukiwaniu szkodników,
  • rozbijaj lód na oczku wodnym,
  • strząsaj nadmiar śniegu z roślin zimozielonych (np. iglaków),
  • podczas odwilży podlewaj rośliny zimozielone i kwitnące (gleba jest wtedy rozmarznięta, a rośliny mogą ponownie pobierać wodę, a to zapobiega ich przesuszeniu).

Sprawdź też, co robić w lutym w ogrodzie krok po kroku. Pamiętaj jednak, by dopasować każdy etap do warunków atmosferycznych w danym okresie oraz stanu swojego ogrodu.

Kalendarz ogrodnika na luty 2025
27 pon
28 wto
29 śro
30 czw
31 pią
1 sb
2 nie
3 pon
4 wto
5 śro
6 czw
7 pią
8 sb
9 nie
10 pon
11 wto
12 śro
13 czw
14 pią
15 sb
16 nie
17 pon
18 wto
19 śro
20 czw
21 pią
22 sb
23 nie
24 pon
25 wto
26 śro
27 czw
28 pią
1 sb
2 nie

Luty w ogrodzie – tydzień po tygodniu

Ogród
I tydzień

Jak wygląda luty w ogrodzie? Kalendarz ogrodnika także i tym razem rozpoczyna się głównie pracami ochronnymi. Ponownie zajmij się bieleniem pni drzewek owocowych (jeśli opady zmyły nałożone wcześniej wapno), a w razie potrzeby raz jeszcze zamocuj zabezpieczenia. 


Od początku miesiąca bacznie obserwuj także brzoskwinie i nektaryny, które są narażone na wystąpienie kędzierzawości liści. Gdy temperatura utrzymuje się powyżej 6°C i pąki zaczynają nabrzmiewać, wykonaj oprysk (ten moment różni się w zależności od roku).

II tydzień

Jeśli końcówka stycznia była zbyt zimna, połowa lutego to często dobry czas na cięcie niektórych krzewów owocowych (np. agrest, jagoda kamczacka, porzeczka). Rób to jednak w cieplejsze dni, by nie uszkodzić delikatnych roślin. 

III tydzień

Jeśli nie ma śniegu, podczas prac ogrodowych w lutym zadbaj o drzewa iglaste – usuń zaschnięte brązowe igły oraz połamane pędy. Jeżeli zimą gałęzie zdeformowały się i wygięły, podwiąż je na kilka tygodni. 

IV tydzień

Pod koniec lutego w ogrodzie, przy sprzyjających warunkach atmosferycznych, możesz rozpocząć także cięcie niektórych drzewek owocowych, głównie jabłoni i grusz, a czasem także winorośli. 

Warzywa
I tydzień

Jak rozpocząć luty? Prace w ogrodzie warzywnym możesz zacząć od porządków. Usuń to, co wciąż zostało w nim po poprzednim roku, a więc suche pędy, nienadające się do zebrania warzywa, liście oraz inne pozostałości. 

II tydzień

Jeśli w Twoim ogrodzie rosną takie warzywa odporne na mróz jak roszponka czy jarmuż, w lutym prawdopodobnie wciąż możesz je zbierać. 

III tydzień

Co jeszcze robić w lutym? Kalendarz prac obejmuje też rozsadę niektórych warzyw, np. różnych rodzajów kapusty, cebuli, kalarepy, pora czy sałaty masłowej. Pamiętaj, by trzymać je w jasnym i ciepłym pomieszczeniu, np. na parapecie, a także przykryć folią.

IV tydzień

Koniec lutego w ogrodzie to okres intensywnego przygotowania ziemi w warzywniku. Zadbaj o jej przekopanie i nawiezienie kompostem. Jeśli jest ciepło, w tym okresie możesz także posadzić w tunelu wczesne odmiany takich warzyw jak marchew, czosnek, rzodkiewka czy pietruszka. Pamiętaj jednak, by odpowiednio je osłonić.

Kwiaty i rośliny ozdobne
I tydzień

Jeżeli chcesz uprawiać rośliny o długim okresie wegetacji, początek lutego to ostatni dzwonek na ich wysiew. Mowa przede wszystkim o tzw. piątce szklarniowej, czyli begonii stale kwitnącej, petunii ogrodowej, żeniszku meksykańskim, szałwii błyszczącej i lobelii przylądkowej.

II tydzień

Początek lutego to moment, gdy w Twoim ogrodzie mogą zakwitnąć m.in. niektóre wrzośce oraz oczary. To często także czas intensywnego słońca, które może uszkodzić liście roślin zimozielonych. Zadbaj więc o to, by były okryte.

III tydzień

Ozdobny ogród w lutym – jeśli pogoda sprzyja – może ukwiecić się także pierwszymi zwiastunami wiosny, czyli przebiśniegami, rannikami zimowymi krokusami, irysami czy pierwiosnkami. Ochrona kiełkujących kwiatów cebulowych jest konieczna tylko w sytuacji ekstremalnych mrozów bez śniegu (np. ściółką).

IV tydzień

Końcówka lutego w ogrodzie może być również dobrym momentem na cięcie roślin ozdobnych, których okres kwitnienia przypada na lato i jesień (np. hortensja, budleja, tawuła czy krzewuszka) oraz róż. Także rabaty często wymagają porządków, które obejmują głównie wycięcie suchych pędów.

Trawnik i żywopłot
I tydzień

Jeśli chodzi o trawnik, prace ogrodowe w lutym obejmują przede wszystkim regularną kontrolę jego stanu. Najważniejsze zasady:

  • rozbijaj zamarznięty śnieg,
  • nie chodź po trawie bez potrzeby,
  • nie syp soli w pobliżu trawnika.
II tydzień

Lutowe słońce często wyraźnie podnosi temperaturę. Podczas odwilży, gdy na trawniku zrobią się kałuże, nakłuwaj ziemię – w przeciwnym razie trawnik może zgnić. 

III tydzień

Końcówka lutego to również moment na ocenę stanu trawnika po zimie – sprawdź go pod kątem gnicia, pleśni śniegowej oraz wydeptanych śnieżek. Możesz również wstępnie zgrabić trawę (gdy nie ma śniegu i gdy ziemia nie jest zamarznięta). 

IV tydzień

Pod koniec lutego w ogrodzie możesz zająć się też cięciem i formowaniem żywopłotów. Trzeba robić to, zanim rozpocznie się wegetacja. Uważaj też na ptaki, które często chętnie zakładają gniazda w bujnych częściach roślin. 

Prace ogrodowe w lutym - poradniki

Pierwsze zwiastuny wiosny – co kwitnie w lutym?
Pierwsze zwiastuny wiosny – co kwitnie w lutym?

Choć luty wciąż kojarzy się z zimowym chłodem, natura powoli budzi się do życia. Obserwujemy wtedy coraz więcej subtelnych zwiastunów wiosny, które upiększają ogród nawet o tej porze roku. Wbrew...

Czytaj
Co siać w lutym? Najlepsze rośliny do wczesnego wysiewu
Co siać w lutym? Najlepsze rośliny do wczesnego wysiewu

Chociaż w lutym zima trwa w najlepsze, można już pomyśleć o wczesnych wysiewach warzyw oraz kwiatów. Dzięki temu możesz zapewnić sobie obfite plony już na początku wiosny, a także szybciej cieszyć...

Czytaj

Jaki sprzęt do pracy w ogrodzie w lutym?

Dowiedz się więcej
  • Moc znamionowa silnika: 2100 W
  • Maks. ciśnienie: 145 bar
  • Maks. przepływ wody: 450 l/h
Dowiedz się więcej
  • Silnik: Szczotkowy
  • Moc znamionowa silnika: 1300 W
  • Typ noży: 16 stalowych noży lub 36 sprężyn
  • Szerokość robocza: 32 cm
  • Głębokość robocza: od -6 mm do +4 mm
Dowiedz się więcej
  • Zasilanie: Akumulator LI-ion
  • Silnik: Bezszczotkowy
  • Moc znamionowa silnika: 1000 W
  • Pojemność akumulatora: 7,5 Ah
  • Odległość wyrzutu: 1 - 6 m
  • Szerokość wirnika: 50 cm
Dowiedz się więcej
  • Silnik: Spalinowy, 4 suwowy
  • Model silnika: TM 60
  • Pojemność skokowa: 182 cm³
  • Moc znamionowa silnika: 3,10 kW
  • Szerokość robocza: 75 cm
  • Głębokość robocza: 26 cm
Dowiedz się więcej
  • Model silnika: SM 70
  • Silnik: Spalinowy, 4 suwowy
  • Pojemność skokowa: 212 cm³
  • Moc znamionowa silnika: 4,40 kW
  • Rozrusznik: Ręczny
  • Szerokość robocza: 80 cm
Gwarancja 5 lat
Dowiedz się więcej
  • Silnik: Bezszczotkowy
  • Moc znamionowa silnika: 1,20 kW
  • Napięcie akumulatora: 48 V

Co jeszcze warto wiedzieć o pracach ogrodowych w lutym?

Ogród
Jak przygotować ziemię pod warzywa?
Jak przygotować ziemię pod warzywa?

Warzywa z własnego ogrodu są prawdziwym przysmakiem na wiosennym i letnim stole. By cieszyć się z obfitych i zdrowych plonów, musisz najpierw zadbać o odpowiednią ziemię. Do prawidłowego wzrostu i...

Czytaj
Ogród
Kwiaty wiosenne do Twojego ogrodu. Co warto sadzić i kiedy?
Kwiaty wiosenne do Twojego ogrodu. Co warto sadzić i kiedy?

Wiosna zbliża się wielkimi krokami, więc to doskonały moment, aby wzbogacić ogród o różnorodne kwiaty. Przy wyborze poszczególnych gatunków warto odpowiednio przygotować się do ich uprawy i...

Czytaj
Porady
Piękny żywopłot - kalendarz cięć
Piękny żywopłot - kalendarz cięć

Żywopłot to naturalny, zapewniający prywatność sposób ogrodzenia przestrzeni. Jak o niego dbać, żeby prezentował się efektownie? Utrzymanie pięknego żywopłotu nie jest trudnym zadaniem. Należy...

Czytaj
Ogród
3 sposoby na wykorzystanie popiołu drzewnego w ogrodzie
3 sposoby na wykorzystanie popiołu drzewnego w ogrodzie

Do tej pory traktowałeś popiół drzewny jako odpad? Sprawdź, w jaki sposób możesz go wykorzystać w ogrodzie.  Lubisz spędzać czas przy ognisku albo ogrzewać się ciepłem płynącym z kominka? To...

Czytaj
Ogród
Skarby ogrodu - Kiedy, jak i po co zbierać sok z brzozy?
Skarby ogrodu - Kiedy, jak i po co zbierać sok z brzozy?

Sok z brzozy jest znanym od dawna środkiem bogatym w minerały i witaminy. Zapobiega również licznym schorzeniom.  Jak go pozyskać? Wiosną brzoza (brodawkowata Betula pendula i omszona Betula...

Czytaj

Luty w ogrodzie - FAQ

Jak postępować z zamarzniętym śniegiem na trawniku?
Jakie prace ochronne warto przeprowadzić na początku lutego?
W jakich warunkach najlepiej ciąć krzewy owocowe w lutym?
Jak przygotować ziemię w warzywniku pod koniec lutego?
Jak prawidłowo formować żywopłoty w lutym?