Co siać w maju, aby zbierać plony przez całe lato?

Co siać w maju, aby zbierać plony przez całe lato?

Najważniejsze informacje

  • To, co można siać w maju do gruntu, uzależnione jest od zjawiska pogodowego zwanego zwyczajowo Zimnymi Ogrodnikami.
  • Im bliżej końca miesiąca, tym większa swoboda w pracach ogrodowych. W jego drugiej połowie możemy umieścić w ziemi większość roślin ozdobnych i warzyw.

Maj to ważny miesiąc dla każdego ogrodnika – w tym okresie przesadza się starannie przygotowane w poprzednich miesiącach rozsady. Wiele roślin można również siać bezpośrednio do gruntu. Na co warto zwrócić uwagę podczas wiosennych prac ogrodniczych? Sprawdźmy, co sadzić w maju, by maksymalnie wykorzystać potencjał tej pory roku.

Kiedy i co sadzić w maju? Ważna data – Zimni Ogrodnicy

Zimni Ogrodnicy to okres między 12 a 15 maja, kiedy po raz ostatni mogą pojawić się wiosenne przymrozki. Po tym terminie pogoda zwykle się stabilizuje, dzięki czemu możliwe staje się sadzenie do gruntu roślin ciepłolubnych. Dlatego Zimni Ogrodnicy determinują to, co siejemy w maju – na początku i pod koniec miesiąca.

Zatem rośliny odporne na przymrozki możemy sadzić, nie patrząc na datę. Jednak warzywa i kwiaty wrażliwe na niskie temperatury warto siać do gruntu po 15 maja. Druga połowa miesiąca to także czas na przesadzanie przygotowanych wcześniej rozsad.

Jakie kwiaty sadzimy w maju?

Odpowiednie kwiaty do sadzenia w maju to np. ozdobne pnącza jednoroczne, takie jak nasturcja, fasola wielokwiatowa czy thunbergia. Oprócz nich popularne rośliny ozdobne to m.in. słonecznik, ostróżka, łubin, nagietek, dzwonki czy goździki. O ile wysiew na początku miesiąca jest zależny od pogody, tak w jego drugiej połowie można sadzić większość roślin jedno- i wieloletnich.

Ponadto każdy ogród przyozdobią sadzone w maju kwiaty cebulowe. Najpopularniejsze są mieczyki i dalie, jednak warto sięgnąć także po nieco mniej rozpowszechnione pacioreczniki, dziwaczki czy cynobrówki. Po Zimnych Ogrodnikach do gruntu trafiają przygotowane wcześniej rozsady piątki szklarniowej, czyli:

  • petunii ogrodowej,
  • lobelii przylądkowej,
  • begonii stale kwitnącej,
  • żeniszka meksykańskiego,
  • szałwii błyszczącej.

Także inne rozsady roślin ozdobnych, np. heliotropu, niecierpka czy aksamitki, można sadzić w maju. Co ważne, przed umieszczeniem sadzonek na rabacie warto je zahartować, żeby stopniowo przyzwyczaiły się do zmiany warunków.

Co sadzić w maju? Warzywa na zbiory letnie

Warzywa, jakie siejemy w maju do gruntu, to np. marchew, pietruszka, burak czy koper. Dodatkowo w drugiej połowie miesiąca możemy dodać do swoich upraw dynię, fasolę, cykorię liściową, cukinię czy kalafior, a także owoce, np. truskawki, poziomki i maliny. Ponadto do tuneli foliowych przesadzamy rozsady np.:

  • pomidorów,
  • papryki,
  • melona,
  • arbuza.

A czy można sadzić czosnek w maju? Niestety taki zabieg nie będzie efektywny – czosnek zwykle wysiewa się na jesień, ewentualnie wczesną wiosną (w lutym/marcu). Późniejszy termin oznacza słabsze zbiory. Za to w maju sieje się zioła, takie jak mięta, lubczyk czy rozmaryn. Oprócz warzyw i roślin ozdobnych pamiętaj też o trawniku – miesiąc ten to idealna pora na jego posianie.

Bibliografia:

Michalski W. (red.), 365 dni w ogrodzie, Bellona Spółka Akcyjna, Warszawa 2016.