Październik w ogrodzie

Jesień w pełni! A to oznacza kolorowe liście, ostatnie większe zbiory warzyw i owoców oraz… sporo porządków i przygotowań do zimy. Październik w ogrodzie nie da Ci więc za bardzo odpocząć. Czeka Cię wiele pracy, która jednak odpłaci się już niedługo. 

Jeśli w tym miesiącu zadbasz o swój kawałek ziemi, odwdzięczy się świetnym stanem nie tylko teraz, lecz przede wszystkim w cieplejszym sezonie. Już niedługo zima, więc warto wykorzystać ostatnie ciepłe promienie słońca na prace ogrodowe w październiku. Zaobserwujesz też, jak przyroda powoli zaczyna zapadać w sen. 

Co robić w ogrodzie w październiku? Kalendarz ogrodnika pomoże Ci usystematyzować ten miesiąc. Pamiętaj jednak, że to daty umowne – dopasuj plan działań do stanu swojego ogrodu oraz pogody.

Kalendarz ogrodnika na październik 2025
29 pon
30 wto
1 śro
2 czw
3 pią
4 sb
5 nie
6 pon
7 wto
8 śro
9 czw
10 pią
11 sb
12 nie
13 pon
14 wto
15 śro
16 czw
17 pią
18 sb
19 nie
20 pon
21 wto
22 śro
23 czw
24 pią
25 sb
26 nie
27 pon
28 wto
29 śro
30 czw
31 pią
1 sb
2 nie

Październik w ogrodzie – tydzień po tygodniu

Ogród
I tydzień

Jak zacząć październik w ogrodzie? Kalendarz ogrodnika ma dla Ciebie teraz przede wszystkim zbiory ostatnich owoców z drzew (jabłka, śliwki, gruszki, pigwy) – zanim nadejdzie mróz. Na początku miesiąca zajmij się także iglakami, które mogą wymagać podlewania i regularnego usuwania suchych igieł. Wciąż możesz również je przesadzać. To także dobry moment na zakładanie liściastych żywopłotów.

II tydzień

Gdy zakończysz zbiory, dokładnie przejrzyj swoje drzewa owocowe. Październik w ogrodzie to intensywny czas dla sadowników, który jednak jest kluczowy dla owocowania w kolejnym sezonie. Przede wszystkim usuń mumie z drzew i zbierz owoce, które opadły na ziemię. Dokładnie przejrzyj także gałęzie i usuń te chore (np. z rakiem drzew owocowych).

III tydzień

Jeśli chcesz uzupełnić nasadzenia drzew i krzewów owocowych, zasadź teraz te z odkrytym korzeniem. Rób to jednak wtedy, gdy gleba nie jest jeszcze zamarznięta. Owocowy ogród w październiku może wymagać też nawożenia, najlepiej kompostem lub obornikiem. Możesz dokarmić go także specjalnymi nawozami jesiennymi, które ułatwią roślinom przetrwanie niższych temperatur. 

IV tydzień

Wśród prac ogrodowych w październiku nie może też zabraknąć ściółkowania gleby wokół drzew i krzewów. W ten sposób ochronisz korzenie przed nadchodzącymi mrozami i rozrostem chwastów.

Warzywa
I tydzień

Co obejmuje warzywny kalendarz ogrodnika? Październik to czas na ostatnie większe zbiory. Jeśli we wrześniu nie było przymrozków i pomidory nadal zdrowo rosną, koniecznie zbierz teraz nawet te niedojrzałe. Jeśli masz zasadzone późne odmiany, w warzywniku mogą czekać na Ciebie także dynia, marchew oraz inne warzywa korzeniowe. 

II tydzień

Zbieraj regularnie, w miarę dojrzewania, takie warzywa jak szpinak, kalafior, brokuły, rzodkiewka czy kapusta. Te wciąż niedojrzałe mogą wymagać przykrycia, by ochronić je przed działaniem zimna. 

III tydzień

Prace w ogrodzie w październiku mogą objąć także sadzenie czosnku zimowego i cebuli dymki oraz niektórych ziół (np. lubczyk). 

IV tydzień

Czym kończy się październik w ogrodzie? Kalendarz ogrodnika ma dla Ciebie teraz głównie prace porządkowe. Gdy poszczególne gatunki kończą już wzrost, usuń ich pozostałości oraz ewentualne chwasty, przekop glebę, a także wyzbieraj widoczne szkodniki i zastosuj nawozy organiczne. 

Kwiaty i rośliny ozdobne
I tydzień

Jeśli nie masz jeszcze planu ogrodu ozdobnego i pomysłu na nowe nasadzenia, początek października to ostatni dzwonek na stworzenie nowej wizji. Dzięki temu łatwiej będzie Ci dobrać gatunki do nasadzeń. Rośliny wieloletnie z pojemników możesz sadzić w dowolnym momencie miesiąca. Wciąż regularnie usuwaj ponadto przekwitłe kwiatostany i kwiaty roczne oraz chwasty. 

II tydzień

Ogród w październiku możesz wzbogacić także nasionami takich kwiatów jak gipsówka, niezapominajka, komosa, fiołek czy chaber. Zakwitną na wiosnę, jednak zimą będą mogły spokojnie kiełkować w wymaganej przez siebie (niskiej) temperaturze. To także ostatni moment na sadzenie wiosennych kwiatów cebulowych. 

III tydzień

Połowa października w ogrodzie to z kolei dobry czas na sadzenie roślin z gołym korzeniem, które nie znajdują się w okresie wegetacji. Jeśli końcówka września nie sprzyjała wykopaniu bylin niezimujących w gruncie, zrób to teraz (lub we wcześniejszych dniach miesiąca). Puste rabaty dokładnie przekop i wyrwij z nich chwasty.

IV tydzień

Czym jeszcze wyróżnia się październik w ogrodzie? Kalendarz ogrodnika na ten miesiąc wciąż może obejmować także rozmnażanie i przesadzanie bylin. Zajmij się również kopczykowaniem takich krzewów jak róże czy hortensje, które nie znoszą zbyt dobrze bardzo niskich temperatur. Nie zapomnij ponadto o ściółkowaniu. 

Trawnik
I tydzień

Jesienią trawa rośnie wolniej, dlatego koszenie raz na dwa tygodnie w zupełności wystarczy. Przydomowy trawnik warto skosić na początku października. Jeśli planujesz dopiero jego założenie, a nie udało Ci się tego zrobić pod koniec sierpnia lub we wrześniu, październik to ostatni moment na takie prace. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się trawnik z rolki.

II tydzień

Jakie prace w ogrodzie w październiku wykonywać regularnie? Jeśli chcesz, by murawa była w jak najlepszym stanie, systematycznie usuwaj mech i chwasty, a także zajmuj się grabieniem liści (pod nimi murawa może zacząć gnić).

III tydzień

Połowa października w ogrodzie to także dobry moment na zastosowanie nawozu jesiennego oraz na ostatnie koszenie w tym roku. Jeżeli ziemia jest zbita, możesz też przeprowadzić aerację.

IV tydzień

Pod koniec miesiąca zadbaj o swoją kosiarkę, która dzielnie służyła Ci przez cały sezon. Dokładnie oczyść sprzęt, naostrz noże i naoliw ruchome elementy, aby w pełni przygotowana mogła odpocząć przez zimę. Pamiętaj, o serwisie zimowym sprzętu – tak, by zabezpieczone urządzenia bez problemu posłużyły Ci w kolejnym sezonie.

Prace ogrodowe w październiku - poradniki

Co kwitnie w październiku? Rośliny, które ożywią ogród
Co kwitnie w październiku? Rośliny, które ożywią ogród

W październiku słońca ubywa z dnia na dzień, jednak ogrody nadal cieszą oko bogactwem kolorów wielu roślin ozdobnych. Choć w tym miesiącu często myślimy o astrach, jest wiele innych roślin, które...

Czytaj
Co sadzić w październiku? Jesienne wysiewy
Co sadzić w październiku? Jesienne wysiewy

Październik to czas, kiedy ogród powoli przygotowuje się do zimowego spoczynku. Jednak to również doskonała pora na sadzenie roślin, które będą zdobić nasze rabaty w nadchodzących sezonach. W tym...

Czytaj

Jaki sprzęt do pracy w ogrodzie w październiku?

Raty 0%
Dowiedz się więcej
  • Silnik: Spalinowy, 2 suwowy
  • Pojemność skokowa: 27,6 cm³
  • Moc znamionowa silnika: 0,80 kW
  • Rozrusznik: Ręczny
  • Maksymalna prędkość powietrza: 72 m/s
Raty 0%
Dowiedz się więcej
  • Silnik: Bezszczotkowy
  • Moc znamionowa silnika: 2500 W
  • Maksymalna średnica gałęzi: 40 mm
  • Funkcja biegu wstecznego: Tak
Gwarancja 5 lat
Raty 0%
Dowiedz się więcej
  • Silnik: Bezszczotkowy
  • Moc znamionowa silnika: 1,20 kW
  • Napięcie akumulatora: 48 V
Raty 0%
Dowiedz się więcej
  • Model silnika: SM 70
  • Silnik: Spalinowy, 4 suwowy
  • Pojemność skokowa: 212 cm³
  • Moc znamionowa silnika: 4,40 kW
  • Rozrusznik: Ręczny
  • Szerokość robocza: 80 cm
Raty 0%
Dowiedz się więcej
  • Zasilanie: Spalinowe
  • Silnik: Spalinowy, 4 suwowy
  • Model silnika: TM 60
  • Pojemność skokowa: 182 cm³
  • Moc znamionowa silnika: 3,50 kW
  • Szerokość robocza: 85 cm
  • Głębokość robocza: 15 cm
Raty 0%
Dowiedz się więcej
  • Silnik: Spalinowy, 2 suwowy
  • Pojemność skokowa: 38,5 cm³
  • Moc znamionowa silnika: 1,60 kW
  • Pojemność zbiornika paliwa: 0,51 L
  • Rozrusznik: Ręczny
  • Ssanie: Manualne
Gwarancja 5 lat
Raty 0%
Dowiedz się więcej
  • Moc znamionowa silnika: 0,35 kW
  • Silnik: Szczotkowy
  • Napięcie akumulatora: 48 V
  • Długość prowadnicy: 25 cm
  • Długość cięcia: 44 cm

Co jeszcze warto wiedzieć o pracach ogrodowych w październiku?

Porady
Jakie "cebule" sadzić jesienią, aby pięknie zakwitły na wiosnę?
Jakie "cebule" sadzić jesienią, aby pięknie zakwitły na wiosnę?

Poznaj świat roślin cebulowych, które przyniosą do Twojego ogrodu życie po zimowym uśpieniu. Posadź je jesienią! Rośliny cebulowe to niezwykłe piękności, które zachwycają swoimi kwiatostanami...

Czytaj
Zrób to sam
Zimowanie i konserwacja sprzętu ogrodowego
Zimowanie i konserwacja sprzętu ogrodowego

Sezon ogrodniczy oficjalnie dobiegł końca! Maszyny też przechodzą w stan spoczynku. Sprawdź, co powinieneś zrobić, żeby służyły Ci bezawaryjnie przez długie lata!  W ofercie STIGA znajdziesz...

Czytaj
Ogród
Jesienne zakładanie trawnika. Trawnik z siewu krok po kroku
Jesienne zakładanie trawnika. Trawnik z siewu krok po kroku

Trawnik z siewu to najpopularniejszy sposób na zazielenienie ogrodu. Co powinieneś zrobić, chcąc prawidłowo zasiać trawę wokół domu? By efekt dorównał oczekiwaniom, a soczyście zielona trawa,...

Czytaj
Ogród
Jesienne nawożenie roślin. Kiedy, czym i w jaki sposób nawozić ogród przed zimą?
Jesienne nawożenie roślin. Kiedy, czym i w jaki sposób nawozić ogród przed zimą?

Z działek prawie zniknęły zarówno letnie, jak i wczesnojesienne plony. Czas odżywić grunt i przygotować go do nadejścia zimy. Nawozy jesienne ubogie w azot stymulujący wzrost pędów i liści, ale...

Czytaj
Ogród
4 rodzaje roślin, które powinieneś ochronić przed zimą
4 rodzaje roślin, które powinieneś ochronić przed zimą

Rośliny ogrodowe podatne na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych wymagają starannego zabezpieczenia przed kilkoma miesiącami intensywnych mrozów. Poznaj 4 gatunki roślin, które bez...

Czytaj

Październik w ogrodzie - FAQ

Jak przygotować ogród do zimy?
Jakie narzędzia warto przygotować na zimę?
Jakie warzywa można jeszcze posadzić w październiku?
Jakie wiosenne kwiaty cebulowe najlepiej sadzić w październiku?
Jak przeprowadzić aerację trawnika przed zimą?