Sierpień w ogrodzie

Wciąż jest ciepło i sucho, ale wieczorami czuć już lekką zapowiedź jesieni – tak właśnie wygląda sierpień w ogrodzie! Wiele owoców i warzyw wydaje swoje plony, nadal nie brakuje kolorowych kwiatów, a temperatury w dzień i duże nasłonecznienie mocno wysuszają glebę. Dalej kluczowe jest więc podlewanie.

Jednocześnie prace ogrodowe w sierpniu obejmują już pierwsze większe porządki oraz przygotowania do jesieni i zimy. Jak zatem wygląda kalendarz ogrodnika na sierpień? Sprawdź, czym zająć się w każdym tygodniu miesiąca. Pamiętaj jednak, że to daty umowne – dopasuj plan działań do stanu swojego ogrodu oraz pogody.

Kalendarz ogrodnika na sierpień 2025
28 pon
29 wto
30 śro
31 czw
1 pią
2 sb
3 nie
4 pon
5 wto
6 śro
7 czw
8 pią
9 sb
10 nie
11 pon
12 wto
13 śro
14 czw
15 pią
16 sb
17 nie
18 pon
19 wto
20 śro
21 czw
22 pią
23 sb
24 nie
25 pon
26 wto
27 śro
28 czw
29 pią
30 sb
31 nie

Sierpień w ogrodzie – tydzień po tygodniu

Ogród
I tydzień

Czym zaczyna się kalendarz ogrodnika? Sierpień to czas letniego cięcia drzewek owocowych. Jeśli wiśnie i czereśnie skończyły owocować, przytnij je właśnie teraz (o ile ten proces nie był przeprowadzony pod koniec lipca). Na początku miesiąca wykonaj też cięcie jabłoni – w tym przypadku robi się to przed zbiorami owoców. Regularnie pozbywaj się ponadto chwastów spod drzewek i krzewów.

II tydzień

Gdy zakończysz zbiory malin, porzeczek i agrestu, także te rośliny poddaj zabiegom cięcia. Co więcej, jeżeli grządka po truskawkach nie została jeszcze sprzątnięta po ostatnich zbiorach, początek sierpnia to najwyższy czas na wykonanie tego zadania. A jeśli chcesz zasadzić truskawki w nowym miejscu, także możesz to zrobić teraz. W połowie sierpnia w ogrodzie można pobierać też półzdrewniałe sadzonki iglaków, żeby zająć się rozmnażaniem.

III tydzień

Jakie prace w ogrodzie w sierpniu jeszcze wykonać? Gdy kończy się zbiór śliw, czas na przycięcie również tych drzew. Dla części odmian ten moment nadchodzi właśnie w drugiej połowie sierpnia. Zadbaj również o regularne usuwanie wilków z gruszy i jabłoni.

IV tydzień

Pod koniec miesiąca do zbioru mogą nadawać się niektóre odmiany jabłek i gruszek oraz brzoskwiń i nektaryn. To również moment przycinania orzechów włoskich. W sierpniu możesz ostatni raz zająć się także formowaniem żywopłotów i rozpocząć przesadzanie iglaków.

Warzywa
I tydzień

Co obejmuje warzywny kalendarz ogrodnika? Sierpień to moment, na który czekają wszyscy: niemal przez cały miesiąc można zbierać ulubione warzywa, takie jak pomidory, cukinia, papryka, fasolka szparagowa, ogórek czy ziemniaki. Wspieraj jednak ich wzrost, regularnie usuwając chwasty i podlewając grządki.

II tydzień

Wśród prac w ogrodzie w sierpniu znajduje się również sianie i sadzenie warzyw, które można zbierać jesienią. To przede wszystkim różne odmiany sałaty, rukola, kalarepa i burak liściowy. 

III tydzień

W sierpniu zadbaj też o podwiązanie pomidorów, których gałęzie stają się coraz cięższe – dzięki temu unikniesz ich uszkodzenia. Połowa miesiąca to także dobry moment na ogławianie pomidorów, dyń i papryk. W ten sposób zwiększysz ich plony.

IV tydzień

Warzywny ogród w sierpniu wymaga od Ciebie również regularnej kontroli pod kątem takich szkodników i chorób jak zaraza ziemniaka, szara pleśń, mączniak rzekomy, mszyce, śmietki czy połyśnica marchwianka. Dodatkowo ostatni tydzień miesiąca to czas ogławiania brukselek.

Kwiaty i rośliny ozdobne
I tydzień

Prace w ogrodzie w sierpniu dotyczą także roślin ozdobnych – systematycznie, w razie potrzeby, usuwaj chwasty i przekwitnięte kwiatostany. Dzięki temu dodasz roślinom energii do dalszego wzrostu. Dbaj również o nawodnienie, szczególnie gdy sierpień jest suchy. Wyższe rośliny, np. dalie, dobrze podeprzeć palikami. 

II tydzień

Na początku sierpnia możesz zasadzić zimowity i krokusy jesienne, które niedługo wypuszczą piękne kwiaty. Zasadź także już na rabatach rozsady kwiatów dwuletnich (np. bratek, niezapominajka, stokrotka) oraz przytnij lawendę.

III tydzień

Druga część sierpnia w ogrodzie to z kolei idealny czas na sadzenie wiosennych roślin cebulowych (np. narcyz, przebiśnieg, pustynnik). Może upłynąć Ci także na dzieleniu i przesadzaniu bylin, takich jak piwonie czy kosaćce. 

IV tydzień

Jeśli chcesz rozmnażać ozdobne krzewy liściaste, pod koniec sierpnia pobierz półzdrewniałe sadzonki. Od połowy sierpnia zmień również nawozy na jesienne, których głównym celem jest poprawa odporności w okresie niższych temperatur.

Trawnik
I tydzień

Początek sierpnia w ogrodzie to ostatni moment na zasilanie trawnika nawozem azotowym – później lepiej wybierać te jesienne, z którymi przygotujesz murawę na zimniejsze miesiące. Pamiętaj również, by wciąż regularnie kosić trawę (nawet co tydzień) oraz dbać o nawodnienie.

II tydzień

Sierpień to ciepły i suchy miesiąc, więc konieczność podlewania trawnika nawet co 2–3 dni nadal nie dziwi. Najlepsza pora to wczesny poranek, gdy słońce jeszcze nie świeci z pełną mocą, a woda ma czas na wchłonięcie się w glebę.

III tydzień

Kontynuuj podlewanie i koszenie ogrodu w sierpniu. Kontroluj też obecność chwastów i mchu, w razie potrzeby zastosuj herbicydy. Możesz też przeprowadzić pierwsze nawożenie jesiennym nawozem. 

IV tydzień

Jeśli chcesz założyć trawnik z siewu, zacznij ten proces właśnie teraz – o ile nie ma ogromnych upałów. Wczesna jesień zapewnia warunki, które usprawniają kiełkowanie trawy (m.in. nagrzana ziemia). Przed siewem oczyść teren oraz wyrównaj i spulchnij glebę.

Prace ogrodowe w sierpniu - poradniki

Co kwitnie w sierpniu? Inspiracje na koniec lata
Co kwitnie w sierpniu? Inspiracje na koniec lata

W sierpniu lato powoli zmierza ku końcowi, ale nie oznacza to nudy w ogrodzie. Rabaty kwiatowe wciąż tętnią kolorami, do których przyłączają się kolejne gatunki wydające kwiaty. Przekonajmy się, co...

Czytaj
Co siać w sierpniu w warzywniku i ogrodzie kwiatowym?
Co siać w sierpniu w warzywniku i ogrodzie kwiatowym?

Kwiaty i warzywa, jakie można sadzić w sierpniu, pozwalają nie tylko odświeżyć ogród na jesień, ale też przygotować go na następny rok. Które rośliny najlepiej sprawdzą się jako poplon? Co sadzić w...

Czytaj

Jaki sprzęt do pracy w ogrodzie w sierpniu?

Dowiedz się więcej
  • Moc znamionowa silnika: 2100 W
  • Maks. ciśnienie: 145 bar
  • Maks. przepływ wody: 450 l/h
Bestseller
Dowiedz się więcej
  • Model silnika: ST 140 OHV Autochoke
  • Moc znamionowa silnika: 2,20 kW
  • Rozrusznik: Ręczny
  • Szerokość koszenia: 46 cm
  • Zakres wysokości koszenia: 22-80 mm
  • Napęd: Tak
  • Pojemność kosza: 60 L
Dowiedz się więcej
  • Szerokość robocza: 75 cm
  • Wydajność zamiatania: 2 900 m²/h
Gwarancja 5 lat
Dowiedz się więcej
  • Silnik: Szczotkowy
  • Napięcie akumulatora: 48 V
  • Moc znamionowa silnika: 0,20 kW
  • Szerokość koszenia: 30 cm
Nowość
Dowiedz się więcej
  • Silnik: Szczotkowy
  • Moc znamionowa silnika: 0,50 kW
  • Maksymalna prędkość powietrza: 43 m/s
  • Przepustowość wydmuchu: 12,05 m³/min
Nowość
Dowiedz się więcej
  • Silnik: Szczotkowy
  • Moc znamionowa silnika: 0,40 kW
  • Napięcie akumulatora: 20 V
  • Długość cięcia: 54 cm
  • Wydajność cięcia (średnica): 23 mm

Co jeszcze warto wiedzieć o pracach ogrodowych w sierpniu?

Ogród
Porady
Basen i po basenie, a teraz na trawniku… akcja regeneracja!
Basen i po basenie, a teraz na trawniku… akcja regeneracja!

Jak doprowadzić trawnik do ładu w miejscu, w którym stał basen? Jak wspaniale było spędzać czas w ogrodowym basenie podczas gorących dni! Ale teraz, gdy sezon wakacyjny dobiegł końca i baseny...

Czytaj
Ogród
Jak podlewać rośliny w ogrodzie?
Jak podlewać rośliny w ogrodzie?

Nawadnianie ogrodów to zabieg, który sprawia, że trawnik i rośliny pozostaną ładne i zielone przez całe lato. Szczególnie jest to ważne w okresie suszy, gdy deszczu jest naprawdę niewiele. Aby...

Czytaj
Porady
Co niszczy Twoje rośliny - przegląd najpopularniejszych chorób wirusowych i grzybiczych
Co niszczy Twoje rośliny - przegląd najpopularniejszych chorób wirusowych i grzybiczych

Lato i ciepłe deszcze to idealne warunki do rozwoju chorób roślin. Zabezpiecz swój ogród i dowiedz się, jakie są pierwsze sygnały nadchodzącej katastrofy.  Wirus mozaiki Wirus mozaiki największe...

Czytaj
Zrób to sam
Ostatnie koszenie trawnika przed zimą
Ostatnie koszenie trawnika przed zimą

Dobra kondycja trawnika przez zimę i na wiosnę to rezultat (między innymi) koszenia trawy. Kiedy i jak je wykonać - po raz ostatni? Spis treści: Kiedy ostatni raz w roku kosimy trawę? Na jakiej...

Czytaj
Urządzenia ogrodowe
Czym kierować się podczas zakupu kosy spalinowej?
Czym kierować się podczas zakupu kosy spalinowej?

Nierówna powierzchnia, dołki, górki i zarośnięte zagłębienia, a może skarpy, miedze czy nierówne kępy między koleinami drogi? Koszenie może być dużo łatwiejsze — sięgnij po kosę spalinową, nada się...

Czytaj

Sierpień w ogrodzie - FAQ

Jak dbać o ogród podczas długotrwałych upałów?
Kiedy najlepiej rozpocząć formowanie żywopłotów?
Jakie drzewa owocowe należy przyciąć w sierpniu?
Jakie byliny warto dzielić i przesadzać w sierpniu?
Jak podlewać trawnik w sierpniu, aby uniknąć przesuszenia?