Co kwitnie w sierpniu? Inspiracje na koniec lata

Co kwitnie w sierpniu? Inspiracje na koniec lata

Najważniejsze informacje

  • Przez całe lato kwitną popularne krzewy, np. róże czy hortensje, oraz kwiaty, takie jak mieczyki, dalie, astry czy jeżówki.
  • Kwiaty kwitnące w sierpniu to także chryzantemy, rudbekie, rozchodniki oraz zimowity.
  • Co ciekawe, pod koniec lata zakwitają też niektóre odmiany magnolii.

W sierpniu lato powoli zmierza ku końcowi, ale nie oznacza to nudy w ogrodzie. Rabaty kwiatowe wciąż tętnią kolorami, do których przyłączają się kolejne gatunki wydające kwiaty. Przekonajmy się, co kwitnie w sierpniu.

Jakie kwiaty kwitną w sierpniu?

Rośliny, które rozpoczęły swoje kwitnienie w czerwcu lub lipcu, w sierpniu wciąż zachwycają rozwiniętymi kwiatami. Należą do nich np. aksamitki, goździki, cynie czy jeżówki, a także popularne byliny cebulowe, takie jak dalie, mieczyki czy lilie. Jednak to nie wszystko – choć dla wielu roślin miesiąc ten oznacza dobiegający powoli do końca sezon kwitnienia, wciąż niektóre gatunki dopiero je rozpoczynają. Kwiaty kwitnące w sierpniu to m.in.:

  • zawciągowiec zwyczajny (łac. Ceratostigma plumbaginoides) – jesienią jego liście przebarwiają się efektownie na czerwonobrązowe barwy, które ładnie kontrastują z intensywnie niebieskimi kwiatami,
  • chryzantema ogrodowa (łac. Dendranthema ×hortorum) – chociaż kojarzy się przede wszystkim ze Świętem Zmarłych, jest to efektowna bylina kwitnąca w sierpniu, która może przyozdobić ogród lub balkon. Występuje w setkach odmian o barwach żółtych, czerwonych, różowych czy białych,
  • niektóre astry, np. karłowaty (łac. Aster dumosus) czy wąskolistny (A. sedifolius) – to kwiaty o charakterystycznych, żółtych środkach i różowych lub białych płatkach,
  • obwojniki (łac. Periploca) – to pnącza o niewielkich, gwiazdkowatych kwiatach w różnych odcieniach czerwieni,
  • rozchodnik naskalny (łac. Hylotelephium cauticola) – jego drobne, różowe kwiaty kwitnące w sierpniu wyrastają w formie zwartych kwiatostanów na szczytach pędów,
  • dzielżany (łac. Helenium) – te wytrzymałe na mróz rośliny wydają ciekawie wyglądające kwiaty w różnych odcieniach koloru żółtego, pomarańczowego i czerwonego.

Oprócz tego warto wspomnieć o kwitnących w sierpniu bylinach cebulowych, przede wszystkim różnych gatunkach zimowitu (łac. Colchicum). Jego kwiaty są zwykle fioletowe, choć zdarzają się też odmiany żółte i białe. Podobnie wygląda nieco mniej popularny krokus jesienny (łac. Crocus goulimyi), który kwitnie w tym samym okresie.

Jakie krzewy kwitnące w sierpniu można spotkać w ogrodach?

Jednymi z popularniejszych gatunków kojarzonych z jesienią są niewątpliwie wrzosy. Niektóre z nich rozpoczynają kwitnienie w sierpniu, np. wrzos pospolity (łac. Calluna vulgaris). To niewielka krzewinka o igiełkowatych listkach i charakterystycznych, fioletowych kwiatostanach.

Oprócz tego ogród może ozdobić barbula klandońska (łac. Caryopteris ×clandonensis). Ten krzew kwitnący na niebiesko w sierpniu wyróżnia się kwiatami o bardzo długich pręcikach, intensywnej barwie i przyjemnym zapachu. Sezon kwitnienia kontynuują także hortensje, róże, budleje Dawida czy lawenda.

W Polsce wciąż mało popularna jest dwukrotnie wydająca kwiaty odmiana magnolii. Kwitnie w sierpniu oraz standardowo na wiosnę, dzięki czemu możemy cieszyć się jej pięknem dwa razy w ciągu roku. Odmiana ta nosi nazwę Magnolia Susan i choć jej uprawa wymaga nieco zachodu, to wygląd jest wart wysiłku.

Bibliografia:

  1. https://atlas-roslin.pl/index.html [dostęp 13.12.2024].