Wysiew warzyw w styczniu w większości przypadków odbywa się w ogrzewanej szklarni lub w domu. Rozsady są następnie umieszczane w ziemi po Zimnych Ogrodnikach, czyli w II połowie maja.
Spośród kwiatów dominuje piątka szklarniowa, czyli gatunki, które potrzebują kilku miesięcy wegetacji. Popularny jest też wysiew bratków w styczniu.
Działania w ogrodzie rozpoczynają się wraz z początkiem roku kalendarzowego. Oprócz wstępnych prac porządkowych możesz zacząć już myśleć o pierwszych wysiewach w styczniu, przede wszystkim roślin ozdobnych oraz warzyw o najdłuższym okresie wegetacji. Niektóre sadzi się bezpośrednio do gleby, inne w doniczkach czy szklarni, gdzie czekają na wiosenne rozsadzanie w miejsca docelowe.
Jakie warzywa siejemy w styczniu?
Jeśli zima jest łagodna a gleba nie zamarznięta, możesz przeprowadzić w styczniu wysiew warzyw bezpośrednio do gruntu. Jest to dość ryzykowne ze względu na potencjalne mrozy. Warto jednak spróbować, żeby uzyskać wczesnowiosenne zbiory. Szansę roślin na przetrwanie niskich temperatur zwiększy zabezpieczenie ich np. agrowłókniną. Do gruntu możesz wsadzić m.in.:
Zadbany ogród to najpiękniejsza wizytówka domu – skutecznie przyciąga wzrok i dobrze świadczy o właścicielach. Jednak nie tylko trawnik i okazale kwitnące kwiaty budują estetykę przydomowego...
Odśnieżanie chodników, parkingów i dróg dojazdowych jest konieczne nie tylko ze względu na komfort poruszania się, ale także dla poprawy bezpieczeństwa. Dawniej nierozerwalnie łączyło się z długimi...
Mawia się, że zima bez śniegu to nie zima. Ale ze śniegiem trzeba się uporać, co precyzuje nawet rządowa ustawa. Jak zrobić to szybko, sprawnie i nie narażając się na żadne dolegliwości? To...
Polskie ustawodawstwo nakłada na Ciebie obowiązek uprzątnięcia chodnika położonego wzdłuż ogrodzenia Twojej posesji. Przepis ten dotyczy przede wszystkim śniegu i lodu. Sprawdź, kiedy musisz zabrać...
Oprócz tego zaplanuj w styczniu wysiew pomidorów, papryki i innych warzyw przeznaczonych do uprawy w szklarniach czy pod folią. Pamiętaj jednak, że rośliny te wymagają stałej, dość wysokiej temperatury, odpowiedniej wilgotności oraz porcji światła.
Jeśli nie dysponujesz ogrzewanym tunelem czy szklarnią, możesz zaplanować w domu rozsadę – to wstępnie wykiełkowane w doniczkach rośliny, które następnie w drugiej połowie maja przesadza się do gruntu. Warto przygotować w ten sposób np.:
kalafior,
bakłażan,
kalarepę,
kapustę,
ogórka.
Chłodną pogodę dobrze znoszą zielone warzywa liściaste, takie jak szpinak czy jarmuż. W ich przypadku temperatura nie powinna przekraczać 20॰C, dlatego nie można ich wysiać razem z pomidorami czy papryką, które lubią większe ciepło.
Niewielki ogród to nie tylko urokliwe miejsce relaksu latem, lecz także zobowiązanie, które wiąże się m.in. z pracami pielęgnacyjnymi. Najczęściej powtarzaną z nich jest koszenie, które nawet w...
Jakie kwiaty wysiewać w styczniu?
Wśród kwiatów wysiewanych w styczniu dominuje tzw. piątka szklarniowa. To rośliny jednoroczne, na których kwitnienie czeka się wyjątkowo długo i dlatego trzeba posadzić je jak najwcześniej. Należą do nich:
petunia ogrodowa,
lobelia przylądkowa,
begonia stale kwitnąca,
żeniszek meksykański,
szałwia błyszcząca.
Jednak to nie jedyne rośliny, o których warto pamiętać zimą – wysiew bratków w styczniu pozwala cieszyć się ich kwiatami jeszcze w tym samym roku. To wytrzymałe rośliny, które dobrze tolerują niskie temperatury. Oprócz nich rozważ wysiew w styczniu nasion:
heliotropu peruwiańskiego,
werbeny ogrodowej,
pelargonii rabatowej.
Podobnie, jak w przypadku warzyw, zimowe wysiewy kwiatów odbywają się w doniczkach, a dopiero wiosną sadzonki są umieszczane w gruncie. Jednak przed przesadzeniem najpierw trzeba je zahartować. Dlatego kiedy zrobi się ciepło, w słoneczne dni wystawiaj doniczki na zewnątrz na kilka godzin dziennie.
Najważniejsza zasada wysiewu nasion w styczniu – nic na siłę. Niewłaściwie lub za wcześnie przygotowane rozsady mogą być zbyt delikatne, przez co nie poradzą sobie po przesadzeniu do gruntu. Dlatego czasem warto wstrzymać się kilka tygodni i rozpocząć wysiewy w lutym lub marcu.